آیا استفاده از رنگ مشکی در پوشش و چادر باعث ایجاد افسردگی نمی شود؟

جواب از سرکار خانم ساسانی، کارشناس برنامة «ریحانه» رادیو معارف:

این‌هم از مباحثی است که خیلی به آن دامن زده شده. باید گفت که آیا استفاده از رنگ مشکی تنها دلیل افسردگی است؟ اگر رنگ مشکی تنها دلیل افسردگی است پس باید تمام دختران متدین و مذهبی و چادری و مومن ما در مجامع علمی و دانشگاهی و حوزوی و دولتی افسرده باشند و حال این‌که اینگونه نیست. بسیاری از این نیروهای متدین و عفیف و محجبه را ما می‌بینیم که جزو بانشاط‌ترین افراد هستند. و دقت و کوشش آن‌ها زبان‌زد است. پس بنابراین باید به جهات مختلفی از این بحث توجه کرد.

به این چند نکته دقت کنید تا ببینیم واقعا ریشة افسردگی در کجاست.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

نکتة اول:

این‌که این مطلب قابل انکار نیست که بحث تبلیغات، گسرتش نیاز‌ها را برای ما فراهم کرده است، یعنی ما فزون خواه شده‌ایم، ولو این‌که شرایط مالی و اقتصادی به ما اجازه ندهد آن‌چه را طالب هستیم داشته باشیم ولی میل به داشتن آن را داریم. امیر المومنین می‌فرمایند: من نفس خود را به‌گونه‌ای تربیت کرده‌ام که وقتی نان را می بیند ذوق می‌کند. یعنی به‌گونه‌ای است که به حداقل قانع است و حال ما در اثر تبلیغات دچار شرایطی شده‌ایم که حتی به حداکثر هم راضی نیستیم. طبیعتا وقتی این نیازها افزایش پیدا می‌کند، آن حیاط طیبه تحت الشعاع قرار می‌گیرد. در قرآن داریم «اگر شما اهل ایمان و عمل صالح بشوید ما حیاط طیبه را روزی شما می‌کنیم» یکی از تفاسیری که بر حیاط طیبه بیان می‌کنند قناعت است و امروز متأسفانه قناعت تحت الشعاع قرار گرفته و افراد فزون‌خواه هستند. و چون نمی‌توانند همة نیازهای خود را تأمین کنند چه بسا دچار سرخوردگی و افسردگی بشوند.

نکتة دوم:

یکی دیگر از دلایل افسردگی فاصله گرفتن مردم از دعا و مناجات و زیارت و رابطه با خداوند از طریق دین است. به نسبتی که انسان از خدا دور می‌شود ممکن است که تنهایی او را تهدید کند و باعث افسردگی بشود.

نکتة سوم:

این‌که امروزه متأسفانه روابط عاطفی بین دختر و پسر کمی گسترده شده و عمدتا می بینیم این ارتباط‌ها در آخر به بهرمندی جنسی از طرف پسرها منجر می‌شود و عملا دچار ناکامی‌های عشقی به‌خصوص در خانم‌ها می‌شود. آیا فکر نمی‌کنید خود این‌ها در ایجاد روحیة افسردگی بین جوانان ما نقش داشته باشد؟

مضافا بر این‌که، کسانی که مدام مطرح می‌کنند لباس مشکی و چادر باعث افسردگی‌می شود می‌خواهم از آن‌ها بپرسم مگر دختران ما در شبانه روز چند ساعت چادر مشکی بر سر دارند که دچار افسردگی بشوند؟ (حداکثر 6 الی 7 ساعت در شبانه روز) دو سوم دیگر از شبانه روز را که در خانه هستند و پوشش بیرون را ندارند و عمدتا زنگ‌های روشن می‌پوشند! علاوه بر این، آیا در غرب که تنوع رنگ لباس بسیار زیاد است افسردگی کمتر از جوامع مسلمان است؟ ما باید ریشة افسردگی را در جاهای دیگر برسی کنیم.

الان بیشترین آمار خودکشی در جهان مربوط به کشورهای غربی و صنعتی (مثل ژاپن و سوئیس) است که نسبت به پوشش اعتنایی ندارند و اتفاقا رنگهای شاد استفاده می‌کنند و دلیل اصلی خودکشی هم افسردگی شدید و پوچی است که آن هم مربوط به دوری از خدا و معنویت است نه استفاده از رنگی خاص در پوشش..

یک نکتة دیگر را هم بگویم و آن این‌که در روانشاسی داریم که علامت کسی که افسردگی دارد این است که به رنگهای تیره پناه می برد نه اینکه کسی که ابتداء ساکن مشکی می پوشد افسرده است.
طبقه بندی: پاسخ به سوالات و شبهات حجاب،
برچسب ها: حجاب، پوشش و حجاب، حجاب و عفاف، حجاب در اسلام، پوشش در اسلام، پوشش و حجاب در اسلام، فلسفه حجاب، حجاب و عفاف در اسلام، پاسخ به سوالات حجاب، پاسخ به شبهات حجاب، مساله حجاب، مسائل مربوط به حجاب، چادر، رنگ مشکی چادر، افسردگی با چادر، افسردگی، برنامه ریحانه، رادیو معارف، برنامه ریحانه رادیو معارف، روانشناسی، علامت افسردگی، نشانه های افسردگی، حجاب و افسردگی، ژاپن، سوئیس، خودکشی، آمار خودکشی در جهان، آمار خودکشی در ژاپن، آمار خودکشی در سوئیس، روابط دختر و پسر، ناکامی در عشق، بهره مندی جنسی، سوء استفاده جنسی، دعا، مناجات، زیارت، رابطه با خدا، دوری از خدا، دوری از معنویت، دلایل افسردگی، امیر المومنین (ع)، امام علی (ع)، ایمان، قرآن، دختران چادری، دختران عفیف، دختر چادری، مومن، تنهایی، آنتی ویروس نود 32، آنتی ویروس ESET NOD32 Antivirus 4،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic