تاریخ : دوشنبه 10 مهر 1391 | 01:07 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

 «نماز اول وقت»

قرآن ناطق علی‌بن ابیطالب(ع)، ‌در نامه‌ی 27 به استاندار کشور مصر این‌گونه می‌فرماید: «نمازت را در وقت معین (اول وقت) به‌جا آور... و به سبب اشتغال (امور دنیایی) نماز را به تأخیر مینداز و باید همه‌ی کارهای تو تابع نمازت باشد.»

 

همه‌ی این موضوع در آیه‌ی مبارکه‌ی 238 سوره‌ی بقره آمده است که خداوند متعال درباره‌ی نماز دستور به محافظت از وقت آن را صادر فرموده: «حافظوا علی الصلوات». درباره‌ی مواظبت کردن از وقت‌های نماز، روایت‌های زیادی از امامان(ع) وارد شده است، اما مواظب وقت نماز بودن و اول وقت خواندن آن با اصل اقامه‌ی نماز، دو موضوع مجزا نیست که برای هر کدام روایات مخصوصی وارد شده است. از امیرالمؤمنین(ع) روایت شده است که فرمود: «هرکس نماز را بدون عذر از وقتش (اول وقت) به تأخیر اندازد تا قضا شود، خداوند تمام اعمال او را ضایع و باطل گرداند و میان کفر و ایمان واسطه و مرزی نیست به جز ترک نماز. پس هر کس نماز را ترک کند، و اعتقاد به ثواب و پاداش آن نداشته باشد و از کیفر و عذاب ترک آن نترسد، نصرانی یا مجوس خواهد مرد.» (تفسیر جامع،‌ ج 1، ص 346)

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

در روایتی دیگر شافع روز جزا، حضرت صادق(ع) درباره‌ی مواظبت کردن از وقت‌های نماز،‌ این‌گونه می‌فرمایند: «محافظت نماز یعنی روی آوردن انسان به نماز و مراقب وقت آن بودن، به‌گونه‌ای که (هیچ چیزی) او را از نماز بازندارد و هیچ چیزی او را مشغول نکند.» (تفسیر اطیب البیان، ج 2، ص 485)

 

روی همین اصل، مرحوم حضرت آیت‌الله بهجت به نقل از مرحوم آیت‌الله قاضی می‌فرماید: «اگر کسی نماز اول وقت بخواند و به مقامات معنوی نرسد، مرا لعن کند.»

 

خود نماز اول وقت و پای‌بندی انسان به آن، اسباب رشد را به‌همراه خود خوهد آورد. این نکته در روایتی از رسول‌الله(ص) آمده است: «مادامی که مؤمن بر نمازهای پنج‌گانه محافظت می‌کند، شیطان از او دور است. پس هنگامی که آن‌ها را ضایع ساخت (و نماز اول وقت نخواند) شیطان بر او جرئت پیدا می‌کند و او را وارد گناهان بزرگ می‌کند.» (تفسیر صافی، ج 1، ص 413)

بنابراین اصل پای‌بندی به اقامه‌ی نماز در اول وقت، خودبه‌خود برکت‌های خاص را دارد.

امیرالمؤمنین(ع) بارها در نهج‌البلاغه و در سایر منابع روایی، ما را به اقامه‌ی نماز اول وقت سفارش کرده‌اند و شایسته نیست انسان عمدا این واجبی را که در قرآن نیز چهار بار (آیات 9 مؤمنون، 34 معارج، 192 انعام و 238 بقره) به اقامه‌ی آن در اول وقت سفارش شده است را به تأخیر بیندازد.

«آتش برافروخته»

در روایتی بسیار عجیب رسول خدا(ص) خبر از واقعه‌ای بزرگ می‌دهد و می‌فرماید: «در هنگام رسیدن وقت هر نمازی،‌ صدای منادی و آواز‌دهنده‌ای را شنیدم که می‌گوید: ای فرزندان آدم! برخیزید و آتشی که بر جان خود (به‌واسطه‌ی گناهان) برافروخته‌اید را (با خواندن نماز اول وقت) خاموش کنید...» (بحارالانوار، ج 82، ص 224)

در روایات و احادیث از آثار و برکات دیگر نماز، صحبت به میان آمده است. در روایتی معدن علم و حکمت، امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: «نماز، گناهان را فرو می‌ریزد، مثل ریزش برگ از درختان...» (شرح نهج‌البلاغه ابن ابی‌الحدید، ج 10، ص 202)

پس شایسته است به نماز باتوجه به جایگاه بلند آن اهتمامی مناسب داشت و آن را سبک محسوب نکرد تا دچار خسران در دنیا و آخرت نگردیم.

راز مؤثر نماز اول وقت را هیچ‌کس مانند رسول خدا(ص) معنا نفرموده. آن‌جا که در روایتی می‌فرمایند: «وقتی مؤمن، نماز اول وقت خود را ضایع می‌کند، شیطان او را به گناهان بزرگ‌ و کبیره گرفتار می‌کند.»

پس می‌توان نتیجه گرفت که می‌توان با اهتمام به نماز اول وقت از گرداب تاریک گناهان کبیره، خارج شد.

«محمدرضا رمزی‌اوحدی»

منبع: ماهنامه امتداد
طبقه بندی: نماز،
برچسب ها: نماز، نماز اول وقت، فضیلت نماز اول وقت، رسول خدا (ص)، رسول اکرم (ص)، سبک شمردن نماز، گناهان کبیره، اهتمام به نماز اول وقت، بحار الانوار، امیر المومنین (ع)، امام علی (ع)، شرح نهج الابلاغه ابن ابی الحدید، جایگاه نماز اول وقت، نهج البلاغه، برکات نماز اول وقت، نماز های پنج گانه، شیطان، امام صادق (ع)، حضرت صادق (ع)، حضرت آیت الله بهجت، آیت الله قاضی طباطبایی، سید علی قاضی طباطبایی، کفر و ایمان، کفر، ایمان، تاخیر در نماز، به تاخیر انداختن نماز اول وقت، معدن علم، حکمت، تفسیر صافی، ترک نماز، مجوس، نصرانی، قرآن ناطق، علی بن ابیطالب (ع)، مصر، مالک اشتر، آنتی ویروس نود 32، آنتی ویروس ESET NOD32 Antivirus 4،
دنبالک ها: ماهنامه‌ی امتداد،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات