تاریخ : سه شنبه 11 مهر 1391 | 12:21 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

«نماز پرواز روح»

در یك مقایسه، می توان پرواز معنوی و عروج عرفانی یك نمازگزار را با یك خلبان و پرواز او با هواپیما در آسمان، مقایسه كرد، با تفاوتهایی كه در این دو پرواز وجود دارد:

1) بیشترین نیرو و فشار، هنگام كنده شدن هواپیما از زمین است. در عبادت و نماز هم ، بیشترین سختی و فشار، غلبه بر هوای نفس و شروع به عبادت است.

 

2) اهمیت هر پرواز، به فرود سالم و بدون خطر، هواپیماست. شروع عبادت هم، وقتی ارزش دارد كه پایان آن سالم و بدون عافت عجب(خودپسندی) و غرور، و بدون ضایعة«حبط اعمال» باشد.

 

3) هواپیما، برای سوخت خود، نیاز به بنزین خالص و ویژه دارد.معراج روحی نمازگزار هم، محتاج توجه خالص و نفی همة عبودیت هاست. كه با بالا بردن دست تا بیخ گوش و نفی و «لا لبیك» گفتن به غیر خدا، خلوص نیت بدست می آید.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

 

4) برای پرواز، خلبان باید از سلامت كامل برخوردار باشد، در نماز و باریافتن به محضر خدا وند نیز، «قلب سلیم» لازم است.

 

5) پرواز هواپیما، با دو بال است، و با یك بال، پرواز صورت نمی گیرد. در نماز هم، همراه با ارتباط با خدا، ارتباط سالم با مردكم لازم است و در كنار ادای «حق الله»، باید«حق الناس» را هم ادا كرد.

 

6) هواپیما برای پرواز، مقداری روی زمین حركت می كند و دور بر می دارد، تا امكان برخواستن از زمین را داشته باشد. مقدمات نماز و اذان و اقامه و ذكرهای مستحب نیز، مقدمة آن پرواز ملكوتی است. دعاهای پس از نماز و ذكر تعقیبات هم، حركت روی مین، پس از نشستن در«باند» است.

 

7) در پرواز، اولین خطا، آخرین خطا هم هست و سقوط، همراه با نابودی است. در عبادت نیز، شرك و عجب و ریا، انسان را به درة سقوط می افكند.

 

8) یك خلبان به فرمان برج و اتاق فرمان حركت می كند و تابع دستور است. نماز و عبادت هم طبق دستور است، حتی یك دقیقه دیر و زود یا خلاف قانون، آنرا باطل می كند.

 

9) خلبان گاهی پرواز كرده و گاهی استراحت می كند و هواپیما نیز سرویس می شود، انسان هم در كنار نیایش و عبادت، گاهی هم به استراحت و لذتهای مباح و پرداختن به معاش نیاز دارد.

 

10) برای ارتباط خلبان با برج مراقبت و كنترل، فقط یك زبان بین المللی رسمیت دارد. ارتباط نمازگزار هم با خداوند، فقط با زبان عربی است.

 

11) قبل از پرواز، نیاز به اطلاعات است (نسبت به هواشناسی، نقشه خوانی، جهت یابی و ...) در عبادت نیز آگاهیهای مقدماتی لازم است و عبادت بدون علم و فقه، بی ارزش است. حتی در تجارت نیز آشنایی به احكام خدا لازم است، تا چه رسد به نماز و عبادات.

 

12) خلبان، هر چه بالاتر می رود و اوج می گیرد، زمین در نظرش كوچكتر جلوه می كند. انسان الهی هم هر چه بیشتر با عظمت خداوند آشنا می شود، غیر خدا در نظرش كوچكتر می شود.

 

13) هواپیما، هر چه بزرگتر باشد، تكانش كمتر و آرامش مسافرین بیشتر است. در نماز و عبادات هم آنچه به صورت جمعی است (انبوه نمازگزاران در جماعت و حج) ثواب بیشتر و امكان قبولی افزونتر است.

 

14) معمولا همراه خلبان، كمك خلبان است، برای مواقع اضطراری. در نماز جماعت هم، خوب است افراد عادل و متقی در صف اول بیاستند كه اگر برای پیش نماز مساله ای پیش آمد، یكی از آنان، نماز جماعت را به آخر برساند.

 

15) در پرواز مادی، وقتی خلبان و سرنشینان در اوج هستند، از مسائل و مشكلات خانه و زندگی فاصله گرفته، بی خبر می شوند. در پرواز معنوی هم، وقتی روح اوج گرفت، توجه به مادیات كمتر می شود تا آنجا كه در نماز، تیر از پای حضرت علی(ع) می كشند و متوجه نمی شود.

 

16) در یك پرواز، همینكه از آن اوج، مقداری پایین تر می آید؛ نامش را (كم كردن ارتفاع) می گویند، هرچند نسبت به زمینیان هنوز در اوج است. عبادت اولیاء خدا نیز گرچه نسبت به نماز و بندگی افراد معمولی، همواره در اوج است، ولی خودشان كاهش ارتفاع را از آن اوج نهایی، نوعی قصور و تنزل می دانند و استغفار می كنند.

به هر حال، نماز كه توجه به خالق هستی و دل كندن از علایق دنیوی است، برای اهل معرفت یك پرواز به حساب می آید، پروازی فراتر از پرواز پرندگان در فضا، یا پرواز هواپیما در جو و بالاتر از آن.

 

«حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی»
طبقه بندی: نماز،
برچسب ها: نماز، حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، پرواز، اهل معرفت، پرواز پرندگان، فضا، هواپیما، اوج پرواز، اولیاء خدا، استغفار، خالق هستی، زندگی، مشکلات زندگی، خلبان، پرواز معنوی، حضرت علی (ع)، کمک خلبان، نماز جماعت، پیش نماز، امام جماعت، آرامش، حج، عبادت، تجارت، انسان الهی، هواشناسی، نقشه خوانی، محضر خدا، قلب سلیم، ارتباط با خدا، حق الله، حق الناس، برج مراقبت، شرک، عجب، ریا، انسان، زبان عربی، اذان و اقامه، معراج، عبودیت، خلوص نیت، آسمان، عروج عرفانی، نمازگزار، خودپسندی، آنتی ویروس نود 32، آنتی ویروس ESET NOD32 Antivirus 4،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic