عکس قلب های زیبا و عاشقانه

«طرح سوالات مناسب برای تحقیق پیش از ازدواج»

«دکتر شاهین فرهنگ»

ما اینجا نمی خواهیم دقیقا بگوییم که چه سوالهایی را بپرسید، بلکه طراحی سوالات مناسب برای تحقیق را به شما آموزش می دهیم. جلوتر که می رویم به نوع سوالات در خواستگاری که اشاره می کنم از آن مدل سوالات در اینجا هم می شود استفاده کرد. پس مدل سوالات را در بخش خواستگاری خواهیم گفت و اینجا دوباره آنها را تکرار نمی کنیم. حالا فقط چگونگی طراحی سوالات را به شما یاد می دهیم.

اول:

سوالات را باید از قبل آماده کنید نه اینکه خلق الساعه باشد. من از قبل باید دقیقا بدانم که مو به مو چه سوالاتی می خواهم بپرسم.

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

دوم:

 سوالاتی که ما مطرح می کنیم به هیچ وجه نباید سوالات کلی باشد. سوالات کلی سوالاتی هستند که با بله و خیر می شود به آن جواب داد. چون این سوالات هیچ فایده ای ندارند. (سوالات کلی مثل: نجیبند؟ خوبند؟ مومنند؟)

سوال باید به گونه ای باشد که آن منبع وادار به توضیح و توصیف بشود. مثلا: می شود شخصیت ایشان را برایم توصیف کنید؟ اگر در یک کلمه گفتند «خوبند» بپرسید که از ایشان چه چیزهایی دیدید که می گویید خوبند؟ یعنی مجبورش کنید که توضیح بدهد چون در آن جملاتی که او بیان می کند کلی اطلاعات وجود دارد. «می شود چند تا از رفتارهایشان را برایم مثال بزنید؟»

سوم:

سوالات باید به ترتیب پرسیده بشوند و جوری باشد که جوابها در هم گره بخورند و قفل بشوند. مثلا: می توانم بپرسم در محل شما تا حالا درگیری پیش آمده؟ (جواب می دهد بله) «می توان بپرسم این خانواده هم در ایجاد این درگیری نقش داشته اند؟» (جواب می دهد نه) «می توانم بپرسم در آرام کردن درگیری اینها دخالتی داشتند؟» بالاخره در هر محله ای که یک دعوایی شکل می گیرد آدم خوبها تلاش می کنند که آن شر را بخوابانند. «تا حالا شده در این محل دو نفر با هم قهر بکنند و اینها بینشان آشتی برقرار کنند؟» آیا کینه و کدورتی در محل بوده است که اینها پا در میانی کنند؟ آیا در مناسبتهایی مثل محرم و عاشورا و جشن ها آیا برنامة خاصی از این خانواده هم بوده است؟ آیا مردم محل از اینها گلایه ای هم دارند؟ اگر دارند چه گلایه ای است و چرا؟ آیا صفت خوب یا بد یا مثبت و منفی در اینها هست؟ اگر هست چی است؟ پشت سر هم زنجیروار این سوالها را ردیف کنید. آیا در محل با عنوان خاصی این خانواده شناخته می شوند؟ بعضی از خانواده ها عنوانهای خاصی برای خودشان دارند و با آن عنوانها شناخته می شوند. مثلا همه می گویند فلان خانواده خسیس اند. این مهم است که چرا همه یک خانواده را به یک عنوان و ویژگی می شناسند. و البته ممکن است برای برخی از این سوالها پاسخ و جواب روشنی نداشته باشد. ولی وقتی او را در رگباری از سوال قرار می دهیم، بالاخره یک چیزهایی این وسط دستگیر شما خواهد شد. مثلا در محیط کارش خیلی مهم است که بپرسیم برخوردش با همکارها و ارباب رجوع، با زیر دستها و بالا دستهایش چگونه است. چقدر دل به کار می دهد؟ علاوه بر اینکه خودمان تحقیق بصری می کنیم خود سوال هم خیلی مهم است.

چهارم:

پرسشهای رک و مستقیم و سوالاتی که ایجاد حساسیت می کند ممنوع! مثلا: ببخشید این خانواده و فامیلشان معتاد هم دارند؟ دزد و قاچاقچی چی؟ این سوالها ایجاد تنش می کند.

کسی نگوید پس چه سوالی بپرسیم؟ من فقط طراحی سوال را می گویم. در جلسة دوم خواستگاری تک تک به مدل سوالها اشاره می کنم. عین همان سوال ها را می توانید در تحقیق هم بپرسید.
طبقه بندی: ازدواج موفق (دکتر شاهین فرهنگ)،
برچسب ها: ازدواج، ازدواج موفق، دکتر شاهین فرهنگ، خانواده، خواستگاری، تحقیق در ازدواج، تحقیق بصری در ازدواج، سوالات مناسب برای تحقیق در ازدواج، محرم، عاشورا، جلسه دوم خواستگاری، آنتی ویروس نود 32، آنتی ویروس ESET NOD32 Antivirus 4،
دنبالک ها: خانه تحول (سایت دکتر شاهین فرهنگ)،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic