تاریخ : چهارشنبه 12 مهر 1391 | 12:00 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

آیا «بدحجابی» و «بی حجابی» با هم فرق دارد یا یکی است؟

ما وقتی می‌گوییم حجاب، هر چند خودم بهترین حجاب را حجاب برتر، یعنی «چادر» می‌دانم، حتی اگر هیچ حجت شرعی وجود نداشت و خداوند هیچ تکلیفی برای حجاب معین نمی‌کرد، همین گزینة چادر را برای پوشش خودم انتخاب می‌کردم. چرا؟ چون در حال حاضر یک جبهه ای بر علیه چادر و به‌خصوص رنگ مشکی و یا رنگ‌های سنگین برای چادر گرفته شده، یا اگر امروز بد حجابی و بی حجابی یک نحو مخالفت با مذهب است، و به‌خاطر همین مخالفت با جبهة ضد دین، همین چادر را که به فرمودة مقام معظم رهبری حکم نماد مبارزة ما را پیدا کرده، برای پوشش خودم استفاده می‌کردم.

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

وقتی دین صحبت از پوشش و حجاب می‌زند، حد اقل آن این است که موها و بدن به جز صورت و کفین پوشیده بشود و اگر کسی این حد اقل از پوشش را (با پوشیدن مانتو) رعایت کرده باشد شما حتی به او نمی‌توانید لقب «بدحجاب» را نسبت بدهید. اما اگر کسی لباس را پوشیده، اما لباس تناسب خیلی معینی با اندام او دارد (به تعبیری لباس را دوخته و خودش را در آن قرار داده)، چنین فردی واقعا حجابش مشکل دارد. کسی که موهایش بیرون باشد که «بد حجاب» است. بی حجاب هم کسی است که اصلا رعایت حجاب را نمی‌کند. پس ما این سه تا را از هم تفکیک کنیم. وقتی شما می‌پذیرید که بد حجابی باشد، دیگر نمی‌توانید بگویید که خانواده هم همان‌طور که خوب بود باشد. در نگاه سازمانی این اتفاق نمی‌افتد.

 

یک تعبیری در کتاب «موج سومِ» «تافر» هست که آن‌جا ادعا دارد که خانوادة مشروعی که دارای فرزند بودند و قبل از انقلاب صنعتی در غرب زندگی می‌کرد، مدل خوبی برای خانواده بود ولی شرایطی پیش آمده که مدل‌های دیگر هم‌زیستی را بوجود آورده، مثل زوج‌های آزاد و تک والدینی و...

 

نمی‌خواهم بگویم این حرف در مجموع درست است. اما می‌خواهم بگویم این‌که نوع خانواده به شرایط پیرامونی بستگی دارد این حرف درستی است. حالا برویم در بحث بد حجابی. شما وقتی حجاب را مطرح می‌کنید، با یک چیزهایی مرتبط است. یعنی وقتی همة دختران ما حجاب را و همة پسران ما عفت و غیرت را انتخاب می‌کنند، به تعبیر شهید مطهری، ازدواج همواره یک رویای شیرین است و رفع محدودیتهای رابطه‌ای را می‌کند. لذا پسر و دختر در فکر این هستند که در سن کم و مناسبی ازدواج بکنند و با ازدواج به یک بهجت و لذت و آرامش و آزادی عمل می‌رسند. پس این‌ها با هم مرتبط است.

 

 ولی وقتی در جامعه‌ای بدحجابی رایج بشود، چون این بد حجابی خودش یک پیام دارد (همان‌طور که حجاب پیام دارد که من در زندگی به یک سری ضوابطی پایبند هستم) درست است که ما قبول نداریم هر کس بد حجاب است در درون هم بی عفت است، ولی می‌خواهم بگویم نوع این پوشش خود‌به‌خود این پیام را تداعی می‌کند هر چند ممکن است خود این شخص چنین قصدی نداشته باشد. خود این بد حجابی در ترویج روابط آزاد موثر واقع می‌شود و وقتی بی بندوباری‌ها زیاد می‌شود، طبیعتا افراد می‌بینند وقتی ازدواج بکنند محدود می‌شوند، هم به یک نفر و هم به یک سری تعهدات. در ازدواج برای این‌که بتوانند امیال خود را ارضاء بکنند باید تن به یک سری تعهدات بدهند، در صورتی که در همان شرایط می‌توانند گزینه‌ای را پیدا بکنند بدون سپردن تعهد و آن لذایذ غریزی را هم ببرند. چنین فردی هرگز سراغ ازدواج نخواهد رفت و این تاثیر قطعی در کاهش آمار ازدواج خواهد داشت. البته بد حجابی یکی از علل کاهش ازدواج است نه همة آن. و این بد حجابی در آمار طلاق هم موثر است. چون وقتی سطح جامعه رعایت بحث پوشش و روابط را نمی‌کند، وقتی زنان ما غرق در آرایش ظاهر می‌شوند و خودشان را صد چندان زیباتر می‌کند، مردهایی که با چشمشان دیگران را با همسرشان مقایسه می‌کنند، طبیعتا آستانة لذتشان بالا می‌رود و به آن‌چه که دارند قانع نیستند. و این آمار طلاق را بالا می‌برد.

 

و همچنین بدحجابی، افراد را در معرض آسیب قرار می‌دهد، البته عوامل دیگری مثل فقر و یا افراد بی سرپرست یا رفتارهای تربیتی پدران و خیلی مسائل دیگر هم در ابتلا به فحشا موثر است، اما خود بد حجابی هم در گرایش به این ناهنجاری بی تاثیر نیست.

 

و طبیعتا بد حجابی ضریب امنیت زن‌ها را هم پایین می‌آورد و باعث انواع خشونت‌های جنسی نسبت به آن‌ها می‌شود.

 
طبقه بندی: پاسخ به سوالات و شبهات حجاب،
برچسب ها: حجاب، پوشش و حجاب، حجاب و عفاف، حجاب در اسلام، پوشش در اسلام، پوشش و حجاب در اسلام، فلسفه حجاب، حجاب و عفاف در اسلام، پاسخ به سوالات حجاب، پاسخ به شبهات حجاب، مساله حجاب، مسائل مربوط به حجاب، بدحجابی، خشونتهای جنسی، خشونت جنسی علیه زنان، ضریب امنیت زنها، فحشا، گرایش به فحشا، جامعه، رواج بدحجابی، پیام حجاب، بی بند و باری جنسی، ازدواج، آمار ازدواج، آمار طلاق، آرایش زن، همسر، بالا رفتن آمار طلاق، کاهش آمار ازدواج، شهید مطهری، عفت، غیرت، لذت، آرامش، آزادی، سن مناسب ازدواج، موج سوم، تافلر، انقلاب صنعتی، زوج های آزاد، مقام معظم رهبری، چادر، رعایت حجاب، مخالفت با مذهب، رادیو معارف، برنامه ریحانه، برنامه ریحانه رادیو معارف، آنتی ویروس نود 32، آنتی ویروس ESET NOD32 Antivirus 4،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic