سنت و سیرة معصومین (ع) در استفاده از رنگ مشکی چگونه بوده است؟

 

مواظب باشید چادر را با هزار و یک دلیل و رنگ مشکی را در پیچ و تاب روانشناسی رنگها می خواهند از شما بگیرند!!

«مقام معظم رهبری»

جواب از سرکار خانم ساسانی، کارشناس برنامة «ریحانه» رادیو معارف:

در نقل‌های تاریخی داریم که وقتی حضرت زهرا (س) تصمیم گرفتند به مسجد بروند و آن خطبة معروف را ایراد کنند، لباسی که ایشان به‌عنوان لباس رو انتخاب کرده بودند لباس مشکی بود. یا آن‌چه که ما در قضیة عاشورا می بینیم، آن هنگامی که مردان اهل بیت به شهادت رسیدند، خب طبیعتا زمینه برای هجوم به زن‌ها باز می‌شود. در آخرین دیداری که حضرت اباعبدالله (ع) با همسران وفرزندان خودشان دارند، آن‌جا نکته‌ای را بیان می‌فرمایند و از آن‌ها تقاضایی دارند، که عزیزانم بعد از واقعه ممکن است شما مورد اذیت و غارت قرار بگیرید، «لباس اسارت» به تن کنید.

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

مراد از لباس اسارت چیست؟ به‌طور طبیعی مرادشان لباسی بوده که رغبت مردان را کم کند، یعنی کم‌تر مورد غارت و اذیت قرار بگیرند و از یک جهت ما آن‌چه که در تاریخ مشاهده می‌کنیم این است که آن‌ها لباس‌های تیره و مشکی را انتخاب کردند.

 

به‌هر حال آن‌چه که قابل ذکر است این است، لباس در شرایط مختلف و بر حسب اقتضاء زمان و مکان و موقعیت‌ها ممکن است عناوین مختلفی بر آن بار بشود. از  امام صادق (ع) در کتاب شریف اصول کافی داریم:

 

که امام صادق (ع) به همراه عده‌ای از اصحاب عازم سفری بودند، اصحاب مشاهده کردند که حضرت کفش رنگی به‌پا کرده‌اند و برایشان جای تعجب بود. و چه بسا آن زمان هم مرسوم نبود. این بود که از حضرت پرسیدند آیا استفاده از کفش رنگی اشکالی ندارد؟ ایشان فرمودند که:

 

 در سفر اشکالی ندارد بلکه چه بسا با وضعیت زمین مناسب‌تر است. اما آن هنگام که در وطن بودید هیچ چیز با کفش مشکی قابل جدا شدن نیست.

 

علامه مجلسی طبق استناد به این روایت از امام صادق در تاکید بر پوشیدن کفش مشکی در وطن، می فرمایند چه بسا استفاده از مشکی در کفش همچون عبا و عمامه مستحب باشد.

 

بنابراین شرایط مختلف هم در این بحث تاثیر گذار است. مثلا در حج برای آقایان پوشیدن لباس سفید مستحب است ولی زنان از همان لباسهای رنگی متعارف خودشان هم می توانند استفاده کنند.

 

نکته‌ای دیگر که در باب رنگ مشکی باید عرض بشود این است که از گذشته و به‌خصوص امروز این مطلب زیاد گفته می‌شود که استفاده از رنگ مشکی مکروه است و چرا ما سعی می‌کنیم رنگ مشکی را ترویج کنیم؟

 

چرا ما نسبت به این مکروه این‌قدر دچار حساسیت شده‌ایم و برایمان ایجاد دغدغه کرده؟ آیا ما در انجام تمام واجبات سعی کرده‌ایم کوشا باشیم؟ آیا ما از تمام مکروهات دست برداشته‌ایم؟ آیا در انجام تمام مستحبات ما سعی کرده‌ایم اهل دقت باشیم؟ که حالا این یک‌دانه مکروه این‌قدر برایمان ایجاد دغدغه کرده؟ ما مکروهات فراوانی در رساله ها داریم. مثلا: خوردن غذای داغ، فوت کردن به غذا؛ بین غذا آب خوردن، در شب ایستاده آب خوردن و... آیا ما همة این‌ها را رعایت می‌کنیم که تنها دغدغه‌مان شده پوشش مشکی؟

 

علاوه بر این‌که بعضی از سیستم‌ها هستند که رنگ خاصی را برای خود می‌طلبد. مثلا لباس رسمی دیپلماتها لباس مشکی است، چرا آنجا حرفی نمی زنند؟ یا پوشیدن لباس رسمی مشکی در مراسم‌های شبانه مرسوم است. یا لباس قضات مشکی است. لباس کشیش‌ها مشکی است. لباس خلبان‌ها. در آن‌جا هیچ حرفی زده نمی‌شود! از طرفی پوشیدن لباس سیاه برای عزاداری‌ها نه تنها مزمت نشده بلکه تاکید و تحسین هم شده.

 

پس بنابراین ما باید یک دقت نظری داشته باشیم که مبادا دست‌های آشکار و پنهان پشت سر این قضیه باشند. علاوه بر این‌که از حیث روانشناسی رنگ مشکی آثار مثبتی هم دارد، این‌که عمدتا زمینة کتیبه‌ها مشکی است؛ چه بسا طبق نظر روانشناسان ظهور در ژرفنگری و دقت نظر و تفکر دارد.
طبقه بندی: پاسخ به سوالات و شبهات حجاب،
برچسب ها: حجاب، پوشش و حجاب، حجاب و عفاف، حجاب در اسلام، پوشش در اسلام، پوشش و حجاب در اسلام، فلسفه حجاب، حجاب و عفاف در اسلام، پاسخ به سوالات حجاب، پاسخ به شبهات حجاب، مساله حجاب، مسائل مربوط به حجاب، پیام حجاب، حضرت زهرا (س)، مسجد، عاشورا، اهل البیت (ع)، شهادت، حضرت اباعبدالله، لباس مشکی، امام صادق (ع)، اصول کافی، واجبات، مستحبات، حج، مقام معظم رهبری، امام خامنه ای، حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب، علامه مجلسی، عبا، عمامه، کراهت رنگ مشکی، روانشناسی، لباس اسارت، آنتی ویروس نود 32، آنتی ویروس ESET NOD32 Antivirus 4،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات