تاریخ : سه شنبه 18 مهر 1391 | 01:00 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

«آرامش درونی به نفع آنهاست»

مقررات پوشش و لباس در برخی دانشگاه های غربی

امروزه در حالی با مسأله «حجاب‌هراسی» (hijab o fubia) در غرب مواجهیم و شاهد تصویب پی در پی قوانین محدودیت حجاب در مدارس و دانشگاه‌ها هستیم كه قوانین پوشش دانشگاه‌های مختلف امریكایی و اروپایی، خود تناقضی با ادعای آزادی كامل پوشش در غرب دارند.

آ‌ن‌چه در ذیل می‌آید گوشه‌ای از قوانین پوشش بانوان و آقایان در دانشگاه‌های غربی است كه بیان‌گر نقش پوشش مناسب در ایجاد بستری مناسب برای تحصیل و جلوگیری از هواس‌پرتی دانشجویان در برخورد با پوشش‌های نامناسب است. راستی كسی می‌تواند بگوید چرا مواردی كه ممنوع شده‌اند، مخالف شأن محیط علمی تشخیص داده شده‌اند؟ هم‌چنین بگویند در این صورت حجاب نیز مخالف با آن شأن است یا دقیقا برعكس؟! به یقین پوشش اسلامی به‌ویژه پوشش كامل نقشی محوری در ایجاد فضای سالم در محیط دانشگاه‌ها و پیشرفت دانشجویان دارد؛ از زاویه‌ای دیگر اگر به این مهم بپردازیم پرسش این است كه مثلاً برای پوشیدن دامن كوتاه، دانشگاه حق دارد از تذكر و اخطار تا بازداشت و اخراج را به عنوان جریمه انجام دهد و هیچ كس هم هیچ گاه نگفته است كه این قوانین خلاف آزادی پوشش‌اند اما حجاب اسلامی مانع آزادی شناخته شده است و برای جلوگیری از آن قوانین سختی در نظر گرفته می‌شوند. این برخورد دانشگاه‌های غرب نشان از برخورد دوگانه و سیاسی بودن آن دارد نه چیز دیگری.

«سمیه طبری»

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

دانشگاه ایالتی فلوریدا (امریكا):

شلوارها و شلوارك‌ها خاكی رنگ، دامن‌ها و پیراهن‌های زنانه باید از رنگی یك‌دست و یكسان برخوردار باشند. اندازه شلوارك ها و دامن ها باید زیر زانو باشد. لبة پایینی پیراهن های مردانة آستین بلند و آستین كوتاه باید همیشه داخل كمر شلوار گذاشته شود. اگر فرد بیش از یك پیراهن به تن داشته باشد، تمام پیراهن ها باید یك‌رنگ با دكمه های بسته و توزده باشند. هرگونه بازوبند، مچ بند و یا دیگر اقلام با قطعات تزئینی و هرگونه عینك دودی و كلاه لبه‌دار و مارك دار مجاز نمی باشد.

دانشگاه آكسفورد(انگلستان):

مردان باید از كت و شلوار تیره، پیراهن سفید ساده و كروات و جوراب سیاه استفاده كنند. لباس باز و بدن نما مجاز نیست. اندازه شلوارك‌ها باید تا زانو باشد. مو باید رنگ طبیعی داشته باشد و از مدل های افراطی پرهیز شود. خط ریش‌ها نباید بیش از اندازه بلند باشند؛ بلكه باید مرتب كوتاه شده باشند. زنان نیز باید ظاهری آراسته و مناسب داشته باشند. لباس زنان نباید پشت باز یا بدون آستین، تنگ و بالای زانو باشد و رنگ لباس ها باید تیره یا خاكستری باشد.

كالج رابرت (تركیه):

رنگ شلوارهای پسران و دامن دختران باید مشكی، سرمه ای، نوك مدادی یا قهوه ای تیره باشد. پوشیدن شلوارهای غیررسمی از قبیل شلوارهای مارك «كارگو»، شلوارهای «جین» و یا بادگیر (شلوارهایی كه جیب های زیادی دارند) قابل قبول نمی باشد. پیراهن های یقه‌دار تك‌رنگ با آستین كوتاه مجاز نمی‌باشد. برای دختران دامن‌های تزیین شده با دكمه، روبان و هر گونه تزئین روی لباس، مجاز نمی‌باشد.

دانشگاه آجاسین (نیجیریه) :

پوشیدن لباس‌های لی آبی و شلوارك برای حضور در كلاس‌ها مجاز و مورد قبول نمی‌باشد. خانم‌ها باید پیراهن زنانة بلند یا بلوز به همراه دامن زیر زانو یا شلوار هم‌رنگ مجاز می باشد. برای مردان موها باید تا یقه پیراهن كوتاه باشند و از رنگ طبیعی داشته باشند.

دانشگاه آلن (امریكا):

بلندی و سبك لباس باید متناسب با اندازة شلوار و فیزیك هر شخص باشد. هیچ یك از انواع لباس‌های جین، شلوار رنگی، سوئیت شرت، شلوارك، دامن های چاك‌دار و تی شرت مجاز نمی باشد. زیورآلات بیش از دو حلقه در هر دست و همچنین خالكوبی قابل رؤیت، مجاز نمی‌باشد.

دانشگاه باب جونز(امریكا) :

داشتن آستین الزامی است؛ پیراهن و تاپ بدون آستین یا آستین حلقه‌ای را باید به همراه یك بلوز آستین‌دار یا پولیور به تن كرد. خط یقه لباس نباید بیش از چهار انگشت پایین تر از گردن باشد. دمپایی و صندل های بنددار و پاشنه‌دار ممنوع است. تی‌شرت‌های بدون آستین، شلوارك، لباس هایی كه جملات یا لغات تحریك‌آمیز دارند و لباس‌های باز یا دامن های كوتاه ممنوع است.

دانشگاه بریستول (انگلستان):

لباس باید حداقل بدن را از شانه تا زانو بپوشاند. عریان نمودن بخش بالای سینه ممنوع است. زیور آلات، به جز ساعت مچی مجاز نمی باشد. لباس‌ها نباید حاوی علائم، نشان ها و تصاویر باشند. پوشیدن شلوارهای كماندویی، لی و شلوارك مجاز نیست. موها باید تمیز بوده و در صورت بلند بودن، باید آن‌ها را در پشت سر ببندند.

دانشگاه تگزاس (امریكا):

آرایش‌های غلیظ و نامتعارف مجاز نمی باشد. زیورآلات مجاز شامل ست ازدواج، یك حلقه و یك ساعت مچی می‌باشد. پوشیدن جوراب‌های زنانه و مردانه ضروری است، اما پوشیدن جوراب‌های زنانه تزئینی و طرح‌دار (نظیر جوراب توری و غیره) مجاز نیست.

 

كوتاه سخن حجاب اسلامی دربردارندة همة دغدغه‌های اساتید دانشگاه‌ها در فراهم نمودن جوی مناسب برای دانشجو دارد. اما این‌كه چرا غرب از پوشش اسلامی می‌هراسد ریشه در نگرانی غرب از رویكرد نخبگان و فرهیختگان جامعه به حجاب دارد!

ماهنامه امتداد

شماره 60، بهمن 1389

صفحات (56-56)
طبقه بندی: مباحث حجاب،
برچسب ها: حجاب، پوشش و حجاب، حجاب و عفاف، حجاب در اسلام، پوشش در اسلام، پوشش و حجاب در اسلام، فلسفه حجاب، حجاب و عفاف در اسلام، پاسخ به سوالات حجاب، پاسخ به شبهات حجاب، مساله حجاب، مسائل مربوط به حجاب، پیام حجاب، پوشش اسلامی، حجاب اسلامی، آرامش درونی، مقررات پوشش و لباس در دانشگاه های دنیا، حجاب هراسی، محدودیت حجاب در مدارس، آزادی پوشش در غرب، پوششهای نامناسب، دانشجو، آزادی، دانشگاه، دانشگاه ایالتی فلوریدا، دامنهای زنانه، پیراهنهای زنانه، آمریکا، دانشگاه آکسفورد، انگلستان، کراوات، کت و شلوار، لباس بدن نما، ترکیه، نیجریه، شلوار جین، خالکوبی، زیورآلات، شلوارک، دانشگاه بریستول، آرایش غلیظ، دانشگاه تگزاس، آنتی ویروس نود 32،
دنبالک ها: ماهنامه‌ی امتداد،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic