تاریخ : سه شنبه 18 مهر 1391 | 01:00 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

«یكی از عوامل بقای اسلام امر به معروف است.»

«مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای»

عوامل بقا را در اسلام مشاهده كنید! یكى از عوامل بقا، همین عاشوراست. یكى از عوامل بقا، امر به معروف و نهى از منكر است. بدیهى است كه در جامعه، فساد به وجود مى ‏آید. هیچ اجتماع بشرى نیست كه در آن، فساد به وجود نیاید. این فساد، چگونه باید برطرف شود؟ بعضى كسان تا چشمشان به مظاهر فساد مى ‏افتد، مى‏ گویند «پس مسؤولین كجایند كه بیایند فساد را از بین ببرند؟!» غالباً فسادى را كه به چشم مى ‏بینند فریاد بر مى ‏آورند و سراغ از مسؤولین مى‏ گیرند. اما آن فسادى كه به چشم دیده مى ‏شود، خیلى كوچكتر از فسادهایى است كه با چشم ظاهرى در كوچه و بازار و خیابان نمى ‏شود دید. كسانى كه واردند، مى دانند و مى ‏فهمند كه فسادهاى كلان، اغلب از دیده‏ها پنهان است. لذا محیط جامعه باید به گونه‏اى باشد كه اگر در آن فسادى پدیدار شد، فرصت رشد پیدا نكند و زود از بین برود. مثل جریانهاى عظیم آب.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

رودخانه‏ هاى عظیم دنیا را مشاهده مى ‏كنید؟ هر چه در این رودخانه ‏ها آلودگى و كثافت بریزند، كمى آن طرفتر، تلاطم آب، سر به سنگ كوبیدن آب و حركت آب، مواد مضر را از بین مى ‏برد و در عوض، مواد حیاتى تولید مى ‏كند. محیط جامعه، باید این گونه باشد. باید چنان زلال باشد كه اگر كسى قطره فسادى هم در آن چكاند، خودِ جامعه، آن را هضم كند و از بین ببرد. چگونه امكان‏پذیر است؟ با امر به معروف، با نهى از منكر و با دعوت به خیر. قرآن مى ‏فرماید: «ادع الى سبیل ربّك بالحكمة.» حكمت، حكمت، حكمت. اندیشه مستحكم را تعبیر به حكمت مى‏ كنند. حكمت، كه انبیا به آن ممتازند و از آنِ بندگان برگزیده و صالح است، همان فكر مستحكمى است كه هیچ ابزار عقلانى نمى ‏تواند آن را نفى كند و از بین ببرد. هیچ استدلال و تجربه ‏اى هم نمى‏ تواند آن را خنثى كند. شما در قرآن به آیاتى كه حكمت را معیّن مى ‏كند، بنگرید، و ببینید چه چیزهایى است: «ذلك ممّا اوحى الیك ربّك من الحكمة.» چیزهایى است كه اگر بشریت تا ابد هم تلاش كند، نمى ‏تواند آنها را رد كند. هیچ منكرى، هیچ مغرضى، هیچ معاندى نمى‏ تواند در ردِّ آنها بكوشد. حكمت یعنى مستحكم‏ترین افكار و اندیشه ‏ها. این‏كه حكما، حكمت را «صیرورة الانسان عالما مضاهیا للعالم الحسّى» مى‏ گویند، همان است. یعنى چنان افكار برجسته و مستحكم و غیر قابل خدشه‏اى در روح او - بنده برگزیده و صالح - گسترش پیدا كرده است، كه خود تبدیل به یك عالَم شده است و شما مى ‏توانید كوْن را وجود را، و همه گیتى را در سخن او، در اشاره او و در اقدام او مشاهده كنید.

این، حكمت است. آن وقت «ادع الى سبیل ربّك بالحكمة.» این گونه مردم را به سوى خدا دعوت كنید. «والموعظة الحسنه.» «و جادلهم بالتى هى احسن.» این هم هست. یعنى اینها عوامل بقاست. اینها هست كه تفكر اسلامى تا امروز توانست بماند.

عزیزان من! روحانیت باید بداند كه نظام و جامعه اسلامى، اگر خود را به گونه ‏اى كه اسلام فرموده است شكل دهد، و عوامل بقا را در خود فراهم كند، هیچ نیرویى در دنیا قادر به مقابله با آن نخواهد بود؛ نه نیروى مادّى و نه نیروى نظامى، كه پیوسته تهدید مى ‏كنند هواپیما مى ‏آید؛ موشك مى‏ آید، چه مى ‏آید، چه مى ‏آید. مگر مى ‏توانند؟! ایادى استكبار به مدّت هشت سال كشور ما را تهدید كردند و به تهدیدهاى خود، جامه عمل هم پوشاندند. در طى این مدّت چه غلطى كردند كه بعد از این بتوانند بكنند؟! امروز استكبار جهانى، نیروى علمى و خیل رجل خود را بسیج كرده تا بلكه بتواند با تفكّر و فرهنگ و ابزار دانش، تفكّر اسلامى را متزلزل كند. اما با این ترفند هم، نخواهد توانست كارى از پیش ببرد. البته، شرط ناكامى و ناتوانى استكبار این است كه در این‏جا، همان گونه كه اسلام فرموده است، عمل شود. یعنى: «ادع الى سبیل ربّك بالحكمة و الموعظة الحسنه.» در این صورت، حتّى با ابزارهاى فساد هم نخواهد توانست كارى كند.

 

عوامل استكبار، امروز فیلم بد درست مى ‏كنند، نوار بد درست مى ‏كنند، حرفهاى بد درست مى‏ كنند، شعر بد مى ‏گویند، داستان بد مى‏ نویسند و این همه را، در داخل كشور، بین نوجوانان، جوانان و مردم عادّى پخش و منتشر مى‏ كنند و یا از طریق ماهواره، رواج مى‏ دهند. این مورد اخیر - ماهواره - واقعاً گنداب فسادى است كه تیرهاى زهرآگین خود را به سمت ملتها و كشورها هدفگیرى مى ‏كند. بحمداللَّه سال گذشته، مجلس شوراى اسلامى، با حسن فهم قضیه، ماهواره را ممنوع كرد. با این همه، اگر در جامعه، به دستور اسلام و فرموده قرآن عمل شود، هیچ‏كدام از ابزار و عوامل فساد، نمى ‏تواند كمترین اثرى بكند. به معناى دقیقتر، توجّه از جوانب مختلف و امر به معروف و نهى از منكر، نمى ‏گذارد دشمن پیروز شود. این است كه جامعه اسلامى، یك جامعه ماندگار است. این است كه «انا نحن نزّلنا الذكر و انّا له لحافظون.» این است كه «ولینصرن اللَّه من ینصره.» این است كه «والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا.» اینها تعارف نیست كه خدا با ما كرده است. حال، قدرتمندان دنیا عربده بكشند و علیه نظام جمهورى اسلامى تهمت بزنند. بحمداللَّه این‏جا بناى مستحكمى است. بنایى است كه هر كس با آن زورآزمایى كند، دست و پنجه خودش را زخمى و مجروح خواهد كرد. امروز همه عوامل بقا و حیات، در نظام اسلامى هست. كسانى هم كه گاهى اوقات نسبت به بعضى از كارهاى دینى و شعارهاى اسلامى، اعتراض دارند و نِق مى ‏زنند كه «آقا؛ شما هم دیگر شورش را درآوردید! دائم راجع به ارزشهاى اسلامى مى‏گویید! فلان شعار دیگر چیست و فلان كار دیگر كدام است؟!» در واقع حرف دشمن را تكرار مى‏ كنند. دشمن مایل نیست كه اسلام به طور كامل پیاده شود؛ چون اگر اسلام به طور كامل پیاده شد، آسیب‏ناپذیر مى‏گردد. حال، براى این‏كه آسیب‏پذیر شود، باید چه كار كنند؟ باید ناقصش كنند.باید یك گوشه‏اش را نگذارند عمل شود. مثلاً نسبت به «لایحه قصاص» و «قانون مجازات»، جنجال آفرینى كنند.

 

وظیفه علما و مبلّغین و روحانیون و معمّمین، این‏جا روشن مى‏ شود. البته روشن است و بحمداللَّه، آقایان وظایفشان را خیلى خوب مى ‏دانند. ما هم نمى‏ خواهیم وظیفه علما را به آنان یادآور شویم. چون اهل علمند، و خودشان مى ‏دانند. این‏كه مى ‏گوییم، براى «تذكّر» است. براى دانستن جوانان و تازه رسیدگان به این راه است كه بدانند این راه، راه مباركى است. این راه، راه شكست‏ناپذیرى است. این راه، راهى است كه در آن، همه امكانات براى بقا، به وسیله حكمت پروردگار عالم، فراهم شده است. این راه، هم جهاد دارد، براى دفع دشمن؛ هم «رحماء بینهم» دارد، براى محیط قابل زیست در داخل كشور؛ هم «لاینهیكم‏اللَّه عن‏الذین لم یقاتلوكم» تا «ان تبروهم و تقسطوا الیهم» دارد، براى ارتباطات حسنه با كشورها و ملتهاى دنیا و هم «انما ینهیكم‏اللَّه عن‏الذین قاتلوكم فى‏الدین» دارد، براى مبارزه با اسرائیل و امریكا. یعنى همه چیز دارد. هم دنیا دارد، هم آخرت، هم حفظ ارزشها با دقّت و وسواس و هم رفتن به دنبال سازندگى و ایجاد دنیاى خوب و استقرار و كشف بواطنِ طبیعت، به وسیله دستهاى توانا. همه چیز هست. هم عواطف و احساسات مردم را دارد، هم كمك الهى را دارد، هم كار در آن هست و هم توكّل. لذاست كه آن وقت این آیه معنا پیدا مى ‏كند: «و من یتّق اللَّه یجعل له مخرجا. و یرزقه من حیث لا یحتسب.» اگر تقوا باشد - یعنى، این مجموعه با هم باشد - آن وقت دیگر هیچ كس نمى‏ تواند آسیب برساند.

تاریخ: 26/2/1375

منبع: ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر

www.setad-ehya.ir
طبقه بندی: سخن ولایت، واجب فراموش شده (امر به معروف و نهی از منکر)،
برچسب ها: امر به معروف و نهی از منکر، مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای، امام خامنه ای، بیانات مقام معظم رهبری، ناهی از منکر، آمر به معروف، امر به معروف و نهی از منکر در بیانات رهبر انقلاب، امر به معروف و نهی از منکر در بیانات مقام معظم رهبری، اسلام، عاشورا، جامعه، فساد، اجتماع، دعوت به خیر، قرآن، حکمت، انبیاء، روحانیت، نظام اسلامی، جامعه اسلامی، استکبار جهانی، بسیج، تفکر اسلامی، شعر، فیلم، ماهواره، مجلس شورای اسلامی، ممنوعیت ماهواره، عوامل فساد، نظام جمهوری اسلامی، ارزشهای اسلامی، علما، مبلغین، روحانیون، اهل علم، جهاد، جوانان، اسرائیل، آمریکا، آخرت، حفظ ارزشها، وسواس، سازندگی، توکل، تقوا، آنتی ویروس نود 32، آنتی ویروس ESET NOD32 Antivirus 5،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic