(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 2)

رودخانه مرزی ایران و عراق دقیقا چه نام دارد؟ اروند رود یا شط العرب؟ مشخصات آن چیست؟

اروندرود، رود بزرگى است كه از به هم پیوستن دو رود دجله و فرات تشكیل مى‏شود و پس از عبور از بصره در محلى به نام نهر خین، در جنوب شلمچه به مرز ایران مى‏رسد. از اینجا مرز مشترك ایران و عراق شروع مى‏شود و تا مصب اروند رود در خلیج فارس ادامه مى‏یابد.طول اروندرود ١٧٥ كیلومتر و عرض آن ١٢٠ تا ٥٠٠ متر است. مرز مشترك ایران و عراق در اروندرود ٨١ كیلومتر است. عمق اروندرود در بصره ٧ / ٦ متر و در فاو ٩ متر است. البته عمق اروندرود هنگام جزر و مد آب افزایش و كاهش مى‏یابد. بنابراین، اروندرود براى كشتیرانى كاملا مناسب است.رودخانه‏هایى كه اروندرود را تشكیل مى‏دهند از خاك تركیه و ایران سرچشمه مى‏گیرند.

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

 رودخانه‏هایى كه از خاك تركیه سرچشمه مى‏گیرند، عبارت‏اند از: دجله و فرات؛ و رودخانه‏هایى كه از خاك ایران سرچشمه مى‏گیرند، برخى وارد خاك عراق شده و به دجله یا اروندرود مى‏ریزند و برخى در خاك ایران مستقیما به اروند رود مى‏ریزند كه در مجموع عبارت‏اند از: كارون، كرخه، زاب بزرگ، زاب كوچك، دیاله، كبور، سیران و الوند.رود كارون مهم‏ترین رود ایران از نظر حجم آب است كه به اروندرود مى‏ریزد و از این نظر با هر یك از رودخانه‏هاى دجله و فرات قابل مقایسه است. به طور كلى حدود ٦٧ درصد آب اروندرود به تنهایى از ایران تأمین مى‏شود.از نظر تاریخى، تقریبا تا ٣ هزار سال پیش از میلاد، اروندرود تشكیل نشده بود و رودخانه‏هاى دجله، فرات و كارون جداگانه به دریا مى‏ریخته‏اند.

 تا پایان دوره‏ى ساسانیان وضع به همین منوال بوده است. بنابراین، تاریخچه‏ى این رود از عهد اسلامى جلوتر نمى‏رود و در اصل پیش از آن تاریج وجود نداشته است. اروند رود هنگامى به وجود آمد كه عراق امروز ملیت مشخصى نداشت و جزئى از قلمرو امپراتورى ساسانى شمرده مى‏شد. پس از سقوط ساسانیان، به واسطه عدم مراقبت، سدها خراب و شكسته شد و دو رودخانه در قرنه به هم پیوستند و اروندرود را تشكیل دادند. به این ترتیب، اروندرود اسمى است كه پس از به هم پیوستن رودخانه‏هاى دجله و فرات به وجود آمده است.كلمه اروندرود كه به این رودخانه مرزى اطلاق مى‏شود، در واقع نام قدیمى و ایرانى دجله است.

در ادبیات فارسى نیز كلمه اروندرود به دفعات به كار رفته است. بنابراین، كلمه «شط العرب» اسمى است جدید كه بر این رودخانه نهاده‏اند.به كار بردن مجدد كلمه‏ى اروندرود از سال ١٣٣٨ (١٩٥٩) به هنگام نخستین بحران بر سر اروندرود شروع شد. اما دولت عراق از پذیرفتن نام اروندرود بر این رودخانه مرزى تا ١٩٧٥ سر باز مى‏زد؛ لیكن در این سال طبق اطلاعات دریافتى از سازمان جغرافیایى كشور، بر اساس قرار دادى بین دولت‏هاى ایران و عراق، دولت عراق نیز رسما نام اروندرود را بر این رودخانه پذیرفت.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، شط العرب، اروندرود، دجله، فرات، بصره، دجله و فرات، نهر خین، شلمچه، خلیج فارس، فاو، مرز مشترک ایران و عراق، ترکیه، ایران، کارون، کرخه، دیاله، الوند، ساسانیان، تاریخ، عراق، امپراطوری ساسانی، سقوط ساسانیان، قرارداد 1975 الجزایر، آنتی ویروس نود 32،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic