«امر به معروف تضمین كننده حیات طیبه در نظام اسلامی است»

«مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای»

ما باید خود را به سرچشمه ‏ى اسلام برسانیم تا زندگى به تمامى شیرین شود. قرآن كریم مى‏ فرماید: «الّذین ان مكّناهم فى الارض اقاموا الصّلوة و اتوا الزّكوة و امروا بالمعروف و نهوا عن ‏المنكر». من مى ‏خواهم این واجب فراموش شده‏ى اسلام را به یاد شما و ملت ایران بیاورم : امر به معروف و نهى از منكر. همه‏ ى آحاد مردم باید وظیفه ‏ى امر كردن به كار خوب و نهى كردن از كار بد را براى خود قایل باشند. این، تضمین‏ كننده ‏ى حیات طیبه در نظام اسلامى خواهد بود. عمل كنیم تا آثارش را ببینیم. امر به معروف، یك مرحله‏ ى گفتن و یك مرحله ‏ى عمل دارد. مرحله‏ ى عمل، یعنى اقدام با دست و با زور. این مرحله، امروز به عهده ‏ى حكومت است و باید با اجازه‏ى حكومت انجام بگیرد ولاغیر. اما گفتن با زبان، بر همه واجب است و همه باید آن را بدون ملاحظه انجام بدهند.

                 برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

روزى بود كه اگر كسى كار خلافى مرتكب مى‏ شد و دیگرى به او اعتراض مى ‏كرد، نظام حاكم آن اعتراض را مى‏ كوبید. ما دیده بودیم كه اگر گناهى انجام مى‏ گرفت، گناهكار تشویق مى‏ گردید؛ اما معترضِ به گناه كوبیده مى ‏شد! امروز، به عكس است. امروز، نه این‏كه گناه در جامعه نیست؛ هست. زمان حكومت امیرالمؤمنین(علیه ‏الصّلاةوالسّلام) هم در جامعه گناه بود؛ اما مهم این است كه نظام و تشكیلات حاكم بر جامعه - آن كسانى كه اداره و مدیریت كشور را بر عهده دارند - میل به طرف صلاح دارند و با گناه و تخلف مخالفند.

 

گفتن گناه به گناهكار با زبان خوش و با لحن مناسب و در جایى هم با زبان تند - در مواردى كه مفسده‏یى به وجود نیاید - گناه را در جامعه كم خواهد كرد و به ضعف و انزوا خواهد انداخت. چرا ما از این موضوع غافلیم؟ همه ‏ى آحاد مردم، در محیط كسب و خانه و جمع دوستان و در محیط درس و دانشگاه و كلاً در هر جایى كه هستند، اگر خلافى را دیدند، به خلافكار بگویند: این، از نظر اسلام خلاف است؛ چرا انجام مى‏ دهى؟ گفتن همین یك كلمه مؤثر است. اگر زبانهاى گوناگون و نفَسهاى مختلف گناه را تذكر بدهند، گناهكار به طور غالب از گناه و تخلف دست خواهد كشید؛ چه این تخلف، تخلف شرعى و چه تخلف از قوانین باشد.

تاریخ: 19/10/1368

«منبع: ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر»
طبقه بندی: واجب فراموش شده (امر به معروف و نهی از منکر)، سخن ولایت،
برچسب ها: امر به معروف و نهی از منکر، مقام معظم رهبری، امام خامنه ای، حضرت آیت الله خامنه ای، گناه، جامعه، گناهکار، دانشگاه، مدیریت کشور، حکومت امیر المونین (ع)، واجب فراموش شده، زندگی، اسلام، ملت ایران، امر به معروف و نهی از منکر کلامی، امر به معروف و نهی از منکر زبانی، آنتی ویروس نود 32،
دنبالک ها: ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات