«بیانات مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای»

«در اجتماع بزرگ مردم بجنورد»

 

«ورزشگاه تختی بجنورد»

19/7/1391

«قسمت اول»

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

بسم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌
الحمد للّه ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام على سیّدنا و حبیبنا ابى‌القاسم المصطفى محمّد و على ءاله الأطیبین الأطهرین و صحبه المنتجبین و السّلام على عباد اللّه الصّالحین.

اللّهمّ صلّ على علىّ‌بن‌موسى‌الرّضا المرتضى الامام التّقىّ النّقىّ و حجّتك على من فوق الأرض و من تحت الثّرى الصّدّیق الشّهید صلاة كثیرة تامّة نامیة زاكیة متواصلة مترادفة كأفضل ما صلّیت على احد من عبادك و اولیائك.
خداوند را سپاس - از صمیم قلب عرض میكنم - كه دیدار با شما مردم عزیز استان خراسان شمالى، كه شهر شما و استان شما معروف است به باب‌الرضا، در روز زیارتىِ مخصوص امام رضا اتفاق افتاد. اگرچه ما امروز توفیق نداریم كه از نزدیك در حرم مطهر امام هشتم باشیم، اما از این منطقه كه متعلق به آن حضرت است، عرض سلام كردیم و میكنیم.

 

این منطقه كه امروز به نام «خراسان شمالى» شناخته میشود، یكى از مناطق مهم خراسان است؛ هم از جهت موقعیت جغرافیائى و طبیعى، و هم از جهت خصوصیات مردمى و انسانى و فرهنگها و خلقیات و رفتار. این خصوصیات را از دیرباز در مردم این منطقه‌ى مهم و حساس شناخته‌ایم؛ استانى با طبیعت زیبا، با منابع طبیعى غنى و متنوع، با عمق و غناى فرهنگىِ كاملاً برجسته و ممتاز، با استعداد فراوان كشاورزى و دامى و سایر فعالیتهاى مربوط به منطقه، با جاذبه‌هاى گردشگرىِ متأسفانه ناشناخته - كه بسیارى از مردم كشور هنوز جاذبه‌هاى گردشگرى این منطقه را درست نمیشناسند - و یكى از برترین خصوصیات، عبور سالیانه‌ى میلیونها مردم مسافرِ مشتاق بارگاه على‌بن‌موسى‌الرضا (علیه ءالاف التّحیّة و الثّناء). با این خصوصیات جغرافیائى و منطقه‌اى، منطقه‌ى خراسان شمالى داراى موقعیت حساسى است. لیكن از اینها مهمتر، خصوصیات مردمى است. مردمِ اینجا را از دیرباز با شور و نشاط و سرزندگى در همه‌ى میدانها شناخته‌ایم. در همه‌ى عرصه‌هائى كه حضور مردم در آن عرصه‌ها آشكار است، مردم استان خراسان شمالى را، مردم بجنورد را، و دیگر مناطق این استان را با سرزندگى، با نشاط و آماده‌به‌كارى شناختیم؛ همه جا هم این را نشان دادند.
همین جا من از حضور امروز مردم در خیابانها، هم تشكر میكنم - كه همین نشاط و سرزندگى و حضور و آمادگى، در حركت مردم در این یك ساعت و نیم دو ساعتى كه ما در خیابان بودیم، محسوس بود؛ این را از دیرباز در این مردم شناخته‌ایم - هم عذرخواهى میكنم. جوانهاى عزیز در خیابان آنچنان تراكمى را ایجاد كرده بودند كه حقیقتاً من كه داخل خودرو نشسته بودم، نگران میشدم از فشارى كه بر این مردم عزیز وارد مى‌آمد. بالاخره، هم متشكریم، هم عذرخواه.

 

این نشاط و سرزندگى در همه‌ى عرصه‌هاى زندگى این مردم دیده میشود. در بیست و هشتم صفر كه از سرتاسر استان مردم راه مى‌افتند به طرف مرقد على‌بن‌موسى‌الرضا (علیه‌السّلام)، از همه‌ى شهرستانها بیشتر، مسافران و خودروهاى بجنوردند. این را مشهدى‌ها میدانند؛ خود بنده هم كه مشهدى هستم، این را میدانم. در زیارت، این نشاط و حضور و آمادگى محسوس است.

 

در عرصه‌ى دفاع مقدس هم كه پیش آمد، عین همین را انسان مشاهده كرد. 50 سردار برجسته‌ى لشكرهاى مربوط به خراسان و تیپ جوادالائمه (علیه‌السّلام) مال خطه‌ى خراسان شمالى‌اند. 2772 شهید از این منطقه در راه خدا جان خودشان را داده‌اند. این استان بیش از 6000 جانباز دارد؛ همچنین آزادگان و رزمندگان و ایثارگران فراوان. این همان روحیه‌ى حضور، آمادگى، سرزندگى و نشاط است.

 

مردم این استان، در همه چیز همین جورند. وقتى نوبت كشتى با چوخه هم میرسد، باز دهها هزار تماشاچى مى‌ایستند آنجا، مى‌نشینند آنجا، كشتى را تماشا میكنند. این خصوصیات، خصوصیات مهمى است. غیرت مرزبانى این منطقه هم مرتبط با همین خصوصیات است. البته فقط اینها نیست؛ برجستگى‌هاى این استان بیش از اینهاست.

 

این استان استعدادهاى درخشانى دارد. آنطورى كه به من اطلاع دادند، این استان جزو ده استان برتر كشورى از لحاظ استعداد و توانائى علمى است. در المپیادهاى دانش‌آموزى، جزو برترینهاى كشور محسوب میشود. اینها استعداد است. البته بنده خودم هم در دوران طلبگى در مشهد نمونه‌هائى از همین استعدادهاى درخشان و برجسته را آنجا دیدم، كه حالا طرحش اینجا لزومى ندارد؛ ان‌شاءاللّه در جمع علما و طلاب عرض خواهم كرد. مردم این منطقه، غیورند؛ دیندارند؛ مرزبانند؛ سرزنده و بانشاط و شجاعند. این خصوصیات، خصوصیات برجسته‌اى است.

 

چرا اینها را عرض میكنیم؟ براى اینكه خوب است مردم مناطق گوناگون كشور ما برجستگى‌هاى خودشان را بدانند و به این برجستگى‌ها افتخار كنند. جوان بجنوردى افتخار كند كه مربوط به این شهر است. جوان مربوط به این استان، از هر قومى از اقوام كه هست، افتخار كند كه متعلق به این استان است؛ متعلق به این منطقه است؛ متعلق به این مردم است. یكى از برجستگى‌هاى دیگر این استان هم همین همراهى و همزیستى مهربانانه و برادرانه‌ى قومیتهاى مختلف است - از كُرد و فارس و ترك و تات و تركمن - كه با سلامت و مهربانى و برادرى در كنار هم زندگى كرده‌اند؛ كه این در منطقه كاملاً محسوس است، مشهود است؛ و این را خیلى باید قدر دانست.

 

خب، از همین جا من وارد مطلب اصلىِ مورد نظر خودم بشوم. عزیزان من! برادران! خواهران! این امتیازات را شنیدید. این نشاط و سرزندگى و آماده‌به‌كارى از بعد از انقلاب تا امروز در سرتاسر كشور وجود دارد؛ و این یك موهبت بزرگ است براى ملتى كه درصدد حركت به جلو است، درصدد ترقى و تعالى است، دنبال حیات طیبه است. این حالت آماده‌به‌كارى، نشاط، سرزندگى و پاى كار بودن، نعمت بزرگى است؛ ولى این كافى نیست. براى رفتن به قله‌ها، شرطهاى دیگرى هم وجود دارد. اولاً باید یك نقشه‌ى راه وجود داشته باشد؛ یعنى هدف حركت معلوم باشد، چشم‌انداز حركت معلوم باشد، خط سیر این حركت ترسیم شده باشد، بعد هم فهم دائمى و درست و رصد كردن دائم از این حركت. این براى یك ملت لازم است. امروز اینها جزو مسائل اصلى ماست.

 

من اصرار دارم كه بالخصوص جوانهاى عزیز ما و نخبگان كشور به مسائل اصلىِ امروز توجه داشته باشند؛ ما امروز اینها را لازم داریم. هدفهاى این حركت، از اول انقلاب ترسیم شد؛ هم در شعارهاى مردم، هم در بیانات امام (رضوان اللّه تعالى علیه) نقشه‌ى راه به طور اجمالى معلوم شد؛ بعد هم در طول زمان، در این سى سال، نقشه‌ى راه تدوین شد، پخته شد، تكمیل شد؛ امروز ملت ایران میداند كه چه میخواهد و دنبال چیست.
اگر بخواهیم هدفهاى ملت ایران را در یك مفهوم خلاصه كنیم كه بتواند تا حدود زیادى خواسته‌هاى عمومى كشور و ملت را بیان كند و آن را در بر بگیرد، آن مفهوم كلیدى عبارت است از پیشرفت؛ منتها با تعریفى كه اسلام براى پیشرفت میكند.
پیشرفت در منطق اسلام، متفاوت است با پیشرفت در منطق تمدن مادى غرب. آنها یك بُعدى مى‌بینند، آنها با یك جهت - جهت مادى - به پیشرفت نگاه میكنند. پیشرفت در نظر آنها، در درجه‌ى اول و به عنوان مهمترین، عبارت است از پیشرفت در ثروت و پیشرفت در علم و پیشرفت نظامى و پیشرفت فناورى. پیشرفت در منطق غربى اینهاست؛

 

اما در منطق اسلامى، پیشرفت ابعاد بیشترى دارد: پیشرفت در علم، پیشرفت در اخلاق، پیشرفت در عدالت، پیشرفت در رفاه عمومى، پیشرفت در اقتصاد، پیشرفت در عزت و اعتبار بین‌المللى، پیشرفت در استقلال سیاسى - اینها همه در مفهوم پیشرفت، در اسلام گنجانده شده است - پیشرفت در عبودیت و تقرب به خداى متعال؛ یعنى جنبه‌ى معنوى، جنبه‌ى الهى؛ این هم جزو پیشرفتى است كه در اسلام هست و در انقلاب ما هدف نهائى ماست: تقرب به خدا. هم «دنیا» در این پیشرفتى كه مورد نظر است، ملحوظ شده است، هم «آخرت». اسلام به ما آموخته است كه «لیس منّا من ترك دنیاه لأخرته و لا ءاخرته لدنیاه»؛(1) دنیا را براى آخرت نباید ترك كرد، همچنان كه آخرت را نباید فداى دنیا كرد. در یك روایتى میفرماید: «اعمل لدنیاك كأنّك تعیش ابدا»؛ یعنى برنامه‌ریزى دنیا را فقط براى چند روزه‌ى زندگىِ خودت نكن؛ براى پنجاه سال برنامه‌ریزى كن. این را مسئولان كشور، مسئولان برنامه‌هاى عمومىِ مردمى باید مورد توجهشان قرار بدهند. نگوئیم ما كه معلوم نیست پنجاه سال دیگر زنده باشیم، چرا برنامه‌ریزى كنیم. نخیر، جورى برنامه‌ریزى كن كه گوئى بناست تا آخر دنیا زنده باشى؛ همچنان كه اگر براى خودت و به نفع خود بخواهى برنامه‌ریزى كنى، با چه جدیت و دقتى میكنى، براى نسلهاى آینده هم كه تو در آن وقت نیستى، همان جور برنامه‌ریزى كن؛ «اعمل لدنیاك كأنّك تعیش ابدا». نقطه‌ى مقابل هم: «و اعمل لأخرتك كأنّك تموت غدا»؛(2) براى آخرتت هم جورى عمل كن، مثل اینكه فردا بناست از این دنیا بروى. یعنى هم براى دنیا سنگ تمام بگذار، هم براى آخرت سنگ تمام بگذار. پیشرفت اسلامى، پیشرفت در منطق انقلاب، یعنى این؛ یعنى همه‌جانبه.

 

هدف، پیشرفت است؛ منتها رصد كردن مرحله به مرحله هم لازم است، كه این كارِ نخبگان است. امروز شرائط ما چگونه است، موانع ما چیست، نقاط قوّت ما كدام است، نقاط ضعف ما كدام است، فرصتهامان كدام است، تهدیدها چیست، چه كار باید بكنیم، براى بهره‌مندى از فرصتها و جلوگیرى از خطر تهدیدها چگونه برنامه‌ریزى كنیم؛ اینها كارهائى است كه باید نخبگان در هر مرحله‌اى انجام دهند؛ هم در برنامه‌ریزى‌ها آن را به كار ببرند، و هم مردم را آگاه كنند؛ چون مردم میخواهند با چشم باز و با بصیرت حركت كنند، بدانند چه میكنند، بدانند كجا میروند. وقتى اینجور شد، مردم با همه‌ى وجود وارد میدانهاى دشوار خواهند شد.

 

خب، حالا من اگر بخواهم یك قضاوتى بكنم نسبت به این هدفى كه گفته شد، قضاوت من قضاوت مثبت است. در طول دوران سى ساله‌ى انقلاب، ما به طور مرتب پیشرفت كرده‌ایم. البته فراز و فرود بوده است، تندى و كندى بوده است، ضعف و قوّت بوده است، اما هرگز پیشرفت كشور و ملت به سوى آن قله‌ى مورد نظر متوقف نشده است. ضعفهائى وجود داشته است؛ باید ملت، مسئولان و نخبگان - نخبگان سیاسى، نخبگان علمى، نخبگان روحانى - تصمیم بگیرند این ضعفها را برطرف كنند.

 

پیشرفت كشور را تسریع كنیم. امروز چه چیزهائى میتواند ما را موفق كند و چه چیزهائى میتواند براى ما مشكلات به وجود بیاورد؟ من یك مثالى بزنم: یك گروه كوهنورد را در نظر بگیرید كه میخواهند خودشان را برسانند به قله‌ى برجسته‌ى این كوه كه داراى منافع است، داراى افتخار است. همّ آنها در درجه‌ى اول، پیش رفتن و كار كردن و تلاش كردن است. البته در راه ممكن است مشكلاتى پیش بیاید، خطرهائى وجود دارد. آنچه براى آنها در درجه‌ى اول ضرورى است، عبارت است از اینكه تلاش كنند، كار كنند، تحرك داشته باشند، عزم راسخ داشته باشند، امید خود را از دست ندهند، نسبت به رسیدن به اهداف ناامید نشوند، صبر داشته باشند، برنامه‌ریزى داشته باشند، هشیارى و آمادگى براى مواجهه‌ى با مشكلات داشته باشند. ممكن است در هر راهى مشكلات و خطرهائى پیش بیاید، كه من اشاره خواهم كرد به آنچه كه در سى ساله‌ى انقلاب در مقابل مردم عزیز ما پیش آمده و مردم از این مشكلات عبور كرده‌اند. پس سازوبرگ اصلى این حركت عظیم و بزرگ عبارت است از همین عزم راسخ، همین امید، همین كار و تلاش پیگیر، همین برنامه‌ریزى، همین آمادگى و هشیارى. اگر این سازوبرگ اصلى وجود داشت، اگر این اركان اصلى را دارا بود، این مجموعه‌اى كه دارد حركت میكند - در مثال ما، كوهنوردان؛ و در واقعیت، ملت ایران - بر تمام مشكلات فائق مى‌آید و میتواند همه‌ى دشمنان خود را به زانو در بیاورد. اساس، این است. اگر این سازوبرگ وجود داشته باشد، هیچ مشكلى به معناى واقعىِ كامل، مشكل نیست؛ هیچ خطرى خطر نیست. خطر واقعى چیست؟ خطر واقعى این است كه ملت این سازوبرگ اصلى را از دست بدهد؛ یعنى روحیه‌ى كار و تلاش را از دست بدهد، دچار تنبلى شود؛ روحیه‌ى امید را از دست بدهد، دچار یأس شود؛ صبر و مقاومت را از دست بدهد، دچار شتابزدگى شود؛ برنامه‌ریزى را فراموش كند، دچار بى‌برنامگى و سردرگمى شود؛ اینها خطر است. اگر یك ملتى توانست این روحیه‌ى برجسته‌ى خود را كه آمیخته‌اى از امید و عزم و ایمان و تلاش و حركت است، حفظ كند، هیچ مشكلى در مقابل او مشكل نیست.

 

حالا برگردیم صحنه‌ى ایران عزیز و ملت بزرگ ایران را مشاهده كنیم. من مایلم آنچه را كه میگویم، آنچه را كه درباره‌ى آن فكر میكنم، منطبق با منطق باشد؛ نمیخواهیم حرف شعارى بزنیم. با لاف و گزاف گفتن در مسائل گوناگون، بخصوص در مسائل انقلاب، بنده موافق نیستم. ببینیم منطقى چیست، واقعیتها چیست.

 

ملت ایران یك عرصه‌ى رویاروئى با یك مجموعه‌ى دشمن دارد، دشمنى را هم آنها شروع كردند، در رأس دشمنها هم شبكه‌ى خطرناك خبیث صهیونیستى است، كه متأسفانه بعضاً دولتهاى غربى و بخصوص دولت آمریكا تحت تأثیر این شبكه‌اند. اینها از اول انقلاب با انقلاب اسلامى و جمهورى اسلامى مخالفت كردند؛ كینه‌ى این مردمى را كه انقلاب كرده‌اند، به دل گرفته‌اند؛ الان هم همین جور است. حالا در این صحنه‌ى رویاروئى، یك طرف ملت ایران است، یك طرف هم برخى از قدرتهائى كه كینه‌ورزانه با ملت ایران دشمنى میكنند. وقتى عرصه را نگاه میكنیم، اگر یك نگاه به ملت عزیزمان بكنیم، مى‌بینیم ملت ما داراى عزم است، داراى امید است، داراى استعداد برتر است، داراى نسل جوانِ پرانگیزه و پرتلاش است. این حضور نسل جوان، در همه‌ى میدانها خودش را دارد نشان میدهد: در میدان علم، كه امروز در دنیا به آن اعتراف میكنند؛ در میدان فناورى، در میدانهاى گوناگون اجتماعى؛ آن وقتى كه پیش آمد، در دفاع مقدس؛ امروز هم در آمادگى‌هاى گوناگون. اینها را امروز ملت ایران دارد؛ چشم‌انداز بیست ساله را هم دارد، ابزارهاى لازم براى حركت به سمت جلو را هم دارد، منابع طبیعى هم دارد، معادن ارزشمند هم دارد.


برچسب ها: بیانات مقام معظم رهبری در جمع مردم بجنورد، سخنان مقام معظم رهبری در جمع مردم بجنورد، مقام معظم رهبری در خراسانی شمالی، سفر مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی، استان خراسان شمالی، امام رضا (ع)، حرم مطهر امام هشتم، جاذبه های گردشگری، شور و نشاط و سرزندگی، بجنورد، مشهد، دفاع مقدس، تیپ جواد الائمه، شهید، جانباز، آزاده، آزادگان، ایثارگران، دوران طلبگی، استعدادهای درخشان، سند چشم انداز، نخبگان کشور، پیشرفت در منطق غرب، اسلام، بصیرت، نخبگان علمی، نخبگان روحانی، نخبگان سیاسی، صهیونیسم، دولت آمریکا، انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی، آنتی ویروس نود 32،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات