خصایص و روحیات شخص صدام در راه اندازی جنگ چقدر نقش داشت؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 5)

صدام حسین رئیس جمهور عراق كه به عنوان دیكتاتورى خشن و بى‏رحم، شهرت جهانى پیدا كرده بود، در عین حال فردى ماجراجو و جاه‏طلب و به دنبال موقعیت‏هاى مناسب براى كسب قدرت بیشتر بود. وى در مدت كوتاهى توانست حزب بعث را سازماندهى كرده و ارتش عراق را به صورت منسجم در آورد.

صدام با تصفیه‏هاى خونین كه در داخل كشور انجام داد، كلیه رقباى خود را براى جایگزینى حكومت از بین برد و ارتش عراق را نیز از عناصر به اصطلاح مشكوك تصفیه نمود.

ویژگى‏هاى روانى و سیاسى صدام از او فردى مغرور، قدرت‏طلب، طمع كار، معامله‏گر، جنایت پیشه و... ساخته بود. رفتار وى حتى با دوستان و هم پیمانان منطقه‏اى به نوعى بود كه آنها در شرایط بسیار نزدیك نیز به وى اعتماد نمى‏كردند و هر لحظه احتمال بروز توطئه‏اى را علیه خود مى‏دادند.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

صدام حسین در آغاز تجاوز به ایران داراى سه انگیزه عمده شخصى بود و امید داشت با پیروزى سریع بر ایران خواسته‏هاى جاه‏طلبانه و شخصى وى ارضاء و تأمین گردد:انگیزه اول تلاش براى كسب رهبرى جهان عرب بود. به دنبال مرگ ناصر و امضاى پیمان كمپ دیوید و انزواى مصر، جهان عرب دچار خلأ رهبرى شده بود، شخصیتى كه بتواند با استفاده از امكانات و توانایى‏هاى كشور خود در جهت آرمان‏هاى وحدت جهان عرب و جبران تقصیر اعراب در قبال اسرائیل این خلأ را پر نماید.

 

صدام حسین امیدوار بود با پیروزى در جنگ با ایران چنین موقعیتى را كسب نماید.انگیزه دوم صدام این بود كه با استفاده از سقوط شاه - كه بر اساس دكترین نیكسون به عنوان ژاندارم منطقه انتخاب شده بود - بتواند با پیروزى بر ایران خلأ سقوط شاه را پر نموده و نقش ژاندارم منطقه را در حفظ منافع غرب بازى كند.

وى به رغم مواضع ضد امریكایى كه قبلا اتخاذ مى‏كرد مى‏كوشید، به امریكایى‏ها نشان دهد كه با آنها تضاد منافع ندارد و اقداماتش در جهت اهداف امریكا در منطقه مى‏باشد تا بدان حد كه برژینسكى بعد از ملاقات با صدام در ستایش وى گفت: ما در بین منافع آمریكا و عراق تضادى نمى‏یابیم.

 

انگیزه سوم صدام، جبران تحقیرى بود كه احساس مى‏كرد با امضاى قرارداد ١٩٧٥ الجزایر دچار آن شده است. در سال ١٩٧٥ به دنبال مشكلاتى كه در جنگ با كردها براى دولت عراق ایجاد شده بود و كردهاى عراق مورد حمایت شاه قرار داشتند، صدام حسین به عنوان معاون رئیس جمهورى عراق قرار داد مزبور را امضا كرد.

 

وى همواره بیان مى‏كرد در این جریان تحقیر شده و اجبارا تن به امضاى این قرار داد، داده است؛ بنابراین در پى فرصتى بود كه بتواند این احساس حقارت را جبران نماید. بدین علت درصدد بهانه‏اى بود كه قرار داد ١٩٧٥ را باطل اعلام نماید و این كارى بود كه ١٧ سپتامبر ١٩٨٠ (٢٦ شهریور ١٣٥٩) در اجلاس فوق‏العاده مجمع ملى عراق انجام داد.در مجموع باید پذیرفت كه روحیات و خصوصیات شخصى صدام مى‏تواند به عنوان یكى از عوامل اصلى شروع جنگ عراق علیه ایران به حساب آید.

 

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، پاسخ به شبهات دفاع مقدس، صدام، صدام حسین، عوامل اصلی آغاز جنگ تحمیلی، برژینسکی، آمریکا، عراق، قرارداد 1975 الجزایر، کردهای عراق، سقوط شاه، اسرائیل، جهان عرب، نیکسون، مصر، پیمان کمپ دیوید، ارتش عراق، حزب بعث عراق، آنتی ویروس نود 32،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات