عراق ادعا می کرد که ارتش این کشور در پاسخ به تجاوزات ایران وارد جنگ شد آیا شواهدی برای این ادعا وجود دارد؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 11)

روند حوادث دقیقا خلاف ادعاى عراق را نشان مى‏دهد:

 

در پى فروپاشى نظام شاهنشاهى و پا گرفتن نظام جمهورى اسلامى در ایران، عراق زمینه را براى اعمال اغراض سیاسى و نظامى خود مناسب دید. لذا صدام حسین ابتدا در یك تصفیه حزبى حسن البكر را از رهبرى عراق كنار زد و خود به جاى وى نشست. وى سپس با اتخاذ رویكرد همكارى با كشورهاى غربى به ویژه امریكا و فرانسه، پایه‏هاى حكومت خود را تحكیم بخشید و سیاست رادیكالى منطقه‏اى خود را كنار گذاشت و به همكارى بیشتر با كشورهاى عربستان، كویت و... روى آورد و هم زمان با این تحولات، گروه‏هاى معارض با جمهورى اسلامى ایران از قبیل جبهة التحریر عربستان، و جبهة التحریر اهواز و سازمان سیاسى خلق عرب را فعال كرد و گروه‏هاى مسلح ایرانى در كردستان، همچون حزب دمكرات كردستان ایران و... را به خدمت گرفت.

اهداف عراق در این برهه عبارت بود از:

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

تشكل و سازماندهى جوانان عرب در جهت اهداف عراق

كسب اطلاعات سیاسى، نظامى و اقتصادى از اوضاع ایران

دامن زدن به اختلافات نژادى و قومى و انجام دادن اقدامات خراب كارانه در مواضع حساس اقتصادى و نظامى خوزستان و كردستان

 

تحركات مرزى در آستانه تجاوز به ایران نیز قابل توجه است. مطلب دیگر اینكه عراق براى افزایش توان نظامى خود در مرز ایران دست به اقدامات زیر زد:

 

افزایش و تقویت پاسگاه‏هاى مرزى

مستحكم كردن خطوط پدافندى

ایجاد شبكه‏ها و جاده‏هاى متعدد مواصلاتى در نزدیك مرزهاى مشترك.

 

همچنین كاهش سطح روابط دیپلماتیك با ایران و گسترش اقدامات خصمانه سیاسى، از دیگر اقدامات عراق در آستانه تجاوز به ایران بود. حكومت عراق در شهریور ١٣٥٩ اقدامات نظامى خود را علیه جمهورى اسلامى گسترش داد و از ابتداى این ماه بیشتر شهرهاى مرزى ایران از جمله قصر شیرین، سومار، مهران، خرمشهر و آبادان را زیر آتش سلاح‏هاى سبك و سنگین قرار داد. در ١٣ شهریور نیز چند نقطه قصر شیرین را بمباران كرد و به بیش از ١٠٠ خانه مسكونى آسیب رساند كه طى آن ١٠٥ تن كشته یا مجروح شدند. در ١٦ و ١٩ شهریور نیز به ارتفاعات میمك حمله كرد و حدود ٢١٠ كیلومتر مربع از خاك ایران اسلامى را به اشغال خود در آورد.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، ایران، عراق، روابط دیپلماتیک ایران و عراق، اقدامات نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران، قصرشیرین، سومار، خرمشهر، آبادان، سلاح سنگین، بمباران قصرشیرین، ارتفاعات میمک، اشغال ایران، خطوط پدافندی، تجاوز عراق به ایران، خوزستان، کردستان، اقتصادی، سیاسی، نظامی، حزب دموکرات کردستان، سازمان سیاسی خلق عرب، فروپاشی نظام شاهنشاهی ایران، اهواز، عربستان، صدام حسین، نظام جمهوری اسلامی ایران، حسن البکر، آمریکا، کویت، فرانسه، نظام شاهنشاهی، آنتی ویروس نود 32،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات