تاریخ : پنجشنبه 27 مهر 1391 | 01:28 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

«كشف حجاب، كشف تمدن رضاخانی!»

هفدهم دیماه سالروز كشف حجاب در ایران در سال 1314 هجری خورشیدی است، اقدامی كه بنا بر اسناد موجود در تاریخ، به‌دستور «رضا شاه» و برای پیشرفت جامعة ایرانی و با اجبار انجام گرفت و در نهایت هم به‌عنوان یكی از مظاهر اسلام‌زدایی در ایران، زمینة سقوط سلسله پهلوی را فراهم آورد.

 

بخشنامة كشف حجاب جهت تصویب رضا شاه در تاریخ 27 آذر 1314 از طرف رئیس‌الوزرا به دربار فرستاده شد تا در اول دی ماه دستور‌العمل اجرای غیر رسمی قانون كشف حجاب به تمام ولایات ایران ارسال گردد.

رضا شاه در روز هفدهم دی ماه 1314 برای اعطای گواهینامة فارغ‌‌التحصیلان به دانشسرای عالی رفته بود، در حالی‌كه ملكة ایران و دختر بزرگش بدون حجاب بودند و لباس‌های اروپایی به تن كرده بودند، طی نطقی از كشف حجاب و پیشرفت زنان سخن گفت: «...شما زن‌ها باید این روز را كه روز سعادت و موفقیت شماست، روز بزرگی بدانید و از فرصتی كه به‌دست آورد‌ه‌‌اید برای خدمت به كشور خود از آن استفاده كنید... شما خواهران و دختران من، حالا كه داخل جامعه شده‌اید و برای پیشرفت خود و كشورتان این قدم را برداشته‌اید باید بفهمید كه وظیفة شما این است كه برای كشور خودتان كار كنید، سعادت آینده در دست شماست.»

 

و بدین‌گونه بود كه كشف حجاب اجباری در ایران به نام پیشرفت، موقعیت و جایگاه زنان و به‌منظور توسعة غایی جامعة ایرانی، با زور و سركوب به اجرا گذاشته شد و البته دیری نپایید كه همین امر، به پاشنة آشیل سلطنت پهلوی تبدیل گردید و بر سر آن طایفه، آن رفت كه رفت.

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

با این حال، اكنون كه سال‌های مدیدی از آن واقعه می‌گذرد، ‌مروری بر خاطرات سیاست‌مداران پهلوی دربارة احوال رضاخان و هدف وی از كشف حجاب حاوی نكاتی خواندنی است، به طوری كه مستشارالدوله، سفیر كبیر ایران در تركیه، تأثیرپذیری رضاخان از بی‌حجابی زنان تركیه را چنین توضیح می‌دهد: «شبی پس از پایان ضیافت رسمی باشكوه، وقتی رضاشاه به عمارت حزب خلق كه محل اقامت او در آنكارا بود مراجعت كرد، تا پاسی از شب نخوابید و در تالار بزرگ خانه ملت قدم می‌زد و فكر می‌كرد و گاه گاه بلند می‌گفت، عجب! عجب! وقتی چشمان شاه متوجه من شد كه در گوشة تالار ایستاده بودم، گفت، صادق! من تصور نمی‌كردم ترك‌ها تا این اندازه ترقی كرده و در اخذ تمدن اروپا جلو رفته باشند. حالا می‌بینم كه ما خیلی عقب هستیم؛ مخصوصاً در قسمت تربیت دختران و بانوان؛ ... فوراً باید با تمام قوا به پیشرفت سریع مردم مخصوصاً زنان اقدام كنیم.»

 

علاوه‌بر این رضاخان كه شدیداً تحت تأثیر بی‌حجابی زنان تركیه قرار گرفته بود، این مسأله را یك سال و اندی پس از سفر خود به تركیه، در آذر 1314 به محمود جم رئیس‌الوزرا چنین بازگو می‌نماید: «نزدیك دو سال است كه این موضوع ـ كشف حجاب ـ سخت فكر مرا به خود مشغول داشته است، خصوصاً از وقتی كه به تركیه رفتم و زن‌های آن‌ها را دیدم كه «پیچه» و «حجاب» را دور انداخته و دوش به دوش مردهایشان در كارهای مملكت به آن‌ها كمك می‌كنند، دیگر از هر چه زن چادری است بدم آمده است. اصلاً چادر و چاقچور دشمن ترقی و پیشرفت مردم است. درست حكم یك دمل را پیدا كرده كه باید با احتیاط به آن نیشتر زد و از بینش برد.»

 

در واقع این درك نادرست رضاخانی، از مفهومی چون پیشرفت بود كه وی را به انجام چنین كاری كه مبارزه با سنت‌های فاخر ایرانی بود، ناچار ساخت. سنت‌هایی كه وقتی با تعلقات مذهبی یك ملت نیز پیوند می‌خورد بنیانی استوارتر می‌یابد.

 

آن‌چه امروز در جامعة كنونی ایرانی می‌گذرد، خود شاهدی روشن بر این مدعا است كه درك رضاخانی از مفهومی چون پیشرفت، اساسا مبنایی غلط داشته است؛ چراكه امروزه بانوان ایرانی، با تلاشی مضاعف پیشرفت‌های گوناگون خود را به حفظ سنت‌ها و فرهنگ غنی اسلامی ـ ایرانی به رخ جهانیان كشانده‌اند و حكومت رضاخانی به جای استفاده و تقویت روحیة ایرانی ـ اسلامیِ زن این مرز و بوم، به جنگ اعتقادات آنان رفت و كیست كه نداند ملتی كه هویت نداشته باشد، با وجود پیشروی در سطوح، بنیانی در عمق نخواهد داشت و با هر ریزه‌بادی بر خود خواهد لرزید.

ماهنامه امتداد

شماره 60، بهمن 1389

صفحات (72-72)
طبقه بندی: مباحث حجاب، رژیم پهلوی،
برچسب ها: حجاب، پوشش و حجاب، حجاب و عفاف، حجاب در اسلام، پوشش در اسلام، پوشش و حجاب در اسلام، فلسفه حجاب، حجاب و عفاف در اسلام، پاسخ به سوالات حجاب، پاسخ به شبهات حجاب، مساله حجاب، مسائل مربوط به حجاب، پیام حجاب، پوشش اسلامی، حجاب اسلامی، کشف حجاب، کشف حجاب رضاخان، سالروز کشف حجاب، کشف حجاب در ایران، رضا شاه، ایران، جامعه ایرانی، سقوط سلسله پهلوی، اسلام زدایی در ایران، قانون کشف حجاب، دانشسرای عالی ایران، ملکه ایران، زن، دختر، جایگاه زن، سلطنت پهلوی، ترکیه، مستشار الدوله، سفیر کبیر ایران در ترکیه، بی حجابی زنان ترکیه، آنکارا، تربیت دختران، سفر رضا خان به ترکیه، چادر، سنتهای فاخر ایرانی، فرهنگ غنی اسلامی، حکومت رضاخانی، جنگ اعتقادی، تعلقات مذهبی، زن چادری، آنتی ویروس نود 32،
دنبالک ها: ماهنامه‌ی امتداد،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات