«خواستگاری»

(ازدواج موفق 30)

دکتر شاهین فرهنگ

آیا دختر می تواند از پسر خواستگاری بکند؟

جواب:

بله می توانند. مگر خانم خدیجه (س) از آقا رسول الله (ص) خواستگاری نکردند؟ چرا کردند. حالا بحث این است که اگر ما خانم مثل خدیجه (س) و مردی مثل رسول الله (ص) پیدا کردیم دخترها می توانند بروند خواستگاری!!!

 

در تاریخ داریم که دختران حضرت شعیب (ع) برای ایشان توضیح دادند که پدر جان ما برای آب دادن به گوسفندانمان معطل بودیم و نمی توانستیم به آنها آب بدهیم. (چون مردها دور آب بودند) اما یک مردی آمد و جریان را از ما پرسید و بعد گوسفندان ما را سیراب کرد. حضرت شعیب (ع) به دخترانشان گفتند بروید و این مرد را بیاورید. وقتی دختران با موسی (ع) پیش پدر بر می گردند حضرت شعیب (ع) به پیشنهاد یکی از دخترانش به موسی (ع) پیشنهاد ازدواج با یکی از دخترانش را می دهد. چون موسی (ع) هم آدم توانمندی بود و هم آدم متعهد و با تقوایی است. (چون به دختران شعیب گفت من جلو می روم و شما پشت سر من بیایید)

سورة قصص آیه‌ی 27 به این داستان اشاره شده که حضرت شعیب (ع) به حضرت موسی (ع) می گوید که می خواهم یکی از دو دخترم را به همسری تو در بیاورم.

 

آیت الله مکارم شیرازی که از مراجع هستند می فرمایند که بر اساس این آیه ما نتیجه می گیریم که اگر بستگانتان دختر از پسری خوششان آمد از نظر دین هیچ اشکالی ندارد که بستگانِ دختر از پسری خواستگاری کنند.

 

آیا خود دختر به تنهایی می تواند از پسری خواستگاری کند؟

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

این خلاف ساختار و طبیعت شما خانمهاست. بگذارید پسرها بیایند و بگویند «یه غلام نمی خواهید؟» نه اینکه شما دخترها راه بیافتید و به پسری بگویید «یه کنیز نمی خواهید؟»

این که گفته می شود

زن مظهر ناز است و مرد مظهر نیاز

اگر این جمله سر و ته بشود که خانمها بشوند مظهر نیاز، آن وقت لازمه اش این است که آقایان می شوند مظهر ناز!!!

خانمهای محترم!

بگذارید که شما صید زیبای طبیعت باشید (که البته هستید) و مردها صیاد.

بگذارید شما مطلوب باشید و مردها طالب!

بگذارید شما خواسته باشید و مردها خواهان!

بگذارید که مردها دنبال شما بدوند!

چرا خودتان را کوچک می کنید؟

بگذارید مرد عطش باشد و شما شربت گوارا!

بگذارید مرد خریدار باشد و شما جواهری گرانبها!

اگر نقش خودتان را عوض کردید آن وقت اعتبارتان را از دست می دهید.

به هیچ وجه خانمها (مستقیما) از آقایان خواستگاری نکنید!

اگر خانمی از یک آقایی خوشش آمد چکار باید بکند؟

روشی که ما توصیه می کنیم این است که آن دختر یک واسطه را پیدا می کند که او برود پیش آن آقاپسر  و کمی از فواید ازدواج و خوب بودن این آقا پسر با او صحبت می کند (ازدواج امر پسندیده و مقدسی است، شما هم پسر خیلی خوب و برازنده و شایسته ای هستید حیف است که جوانی مثل شما ازدواج نکنید، این همه دختر خوب دور و برمان هم هست مثلا مثل فلانی، {البته بنده خدا روحش هم خبر ندارد که من دارم با شما این حرفها را می زنم، اگر بفهمد شاید حال من را هم بگیرد و شاید هم با من برخورد بکند، ولی من پیش خودم فکر کردم دیدم شما پسر خوبی هستید و آن هم دختر خوبی است و گفتم حتی اگر با من برخورد هم بکند ارزشش را دارد، آمده ام که مزه دهان شما را بفهمم که اگر شما موافق هستید من بروم به دختر پیشنهاد بدهم.

البته به شرط اینکه این واسطه به هیچ وجه تا آخر عمرش لو ندهد که رابط شما بوده است. باید آدم خیلی محکمی باشد.

پس مستقیم به هیچ آقایی پیشنهاد ازدواج ندهید. ولی این حق شماست که از آقایی خوشت بیاید و حق دارید به او اعلام کنید که می خواهید شریک زندگی تان باشد ولی این را باید یک واسطه مطرح بکند. چون اگر لو برود که خانواده دختر یک نفر را واسطه کرده اند تا آخر عمر ممکن است از خانواده پسر سرکوفت بخورند! اگر قرار بود خانواده پسر بفهمند که این دختر آن واسطه را فرستاده که دیگر چه فرقی می کرد خود دختر مستقیم می رفت خواستگاری!
طبقه بندی: ازدواج موفق (دکتر شاهین فرهنگ)،
برچسب ها: ازدواج موفق، ازدواج، خواستگاری، خواستگاری دختر از پسر، جواهر، عطش، زن، زن مظهر ناز، مرد مظهر نیاز، ناز، آیت الله مکارم شیرازی، طبیعت، حضرت موسی (ع)، حضرت شعیب (ع)، دختران حضرت شعیب (ع)، رسول الله (ص)، حضرت خدیجه، همسری، رسول اکرم (ص)، دکتر شاهین فرهنگ، آنتی ویروس نود 32،
دنبالک ها: خانه تحول (سایت دکتر شاهین فرهنگ)،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic