چرا در ایران، به جنگ عراق و ایران جنگ تحمیلی گفته می شود؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 13)

تجاوز عراق به ایران در شرایطى آغاز شد كه ایران دوره انقلابى و بى‏ثباتى را طى مى‏كرد. نظام سیاسى ایران هنوز تثبیت نشده بود و در داخل و خارج با چالش‏هایى روبه رو بود. از بعد داخلى، در رأس حكومت ایران اختلافات اساسى وجود داشت. نظام جمهورى اسلامى در گوشه و كنار كشور با گرایش‏هاى تجزیه‏طلبى روبه رو بود.

ارتش ایران بنابر ضرورت انقلاب مورد تصفیه قرار گرفته بود و هیچ گونه آمادگى براى یك جنگ بیرون از مرزهاى ایران را نداشت؛ ضمن اینكه در ذهن سران نظام نوپاى جمهورى اسلامى چنین فكرى كه خود را در بیرون از مرزها درگیر نمایند خطور نمى‏كرد.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

 

در بعد خارجى، ایران به دلیل تسخیر لانه جاسوسى در تاریخ ١ / ٨ / ١٣٥٨ (بعد ضد استعمارى انقلاب) به دست دانشجویان پیرو خط امام، تحریم تسلیحاتى شده بود و كارشناسان نظامى امریكا از ایران اخراج شده بودند.

به دنبال آن روابط دیپلماتیك امریكا با ایران قطع شد. سپس محاصره اقتصادى ایران، حمله نظامى امریكا به طبس، و چندى بعد طراحى یكى دیگر از تهدیدهاى امریكا را به شكل «كودتاى نوژه» كه قبل از اجرا، كشف و خنثى شد، شاهد هستیم.

از سوى دیگر، به موازات چالش‏هاى داخلى و خارجى ایران، تقویت رابطه بازرگانى عراق و امریكا (١ / ٥ / ١٣٥٩) و روند بهبودى مناسبات محور غرب و امریكا با عراق به ویژه ملاقات‏هاى رسمى مقامات بلند پایه امریكا، انگلیس و كشورهاى منطقه با صدام و عناصر رسمى عراق را نظاره‏گر هستیم.

به این ترتیب ایران در موقعیتى نبود كه آماده مواجهه با یك جنگ بزرگ باشد. در واقع صدام حسین، دیكتاتور حاكم بر عراق، با استفاده از چنین موقعیتى در روز ٣١ / ٦ / ١٣٥٩ به ایران حمله كرد و یك جنگ نابرابر را به ایران اسلامى تحمیل نمود.

این جنگ را از آن جهت تحمیلى مى‏خوانند كه عراق در چنین اوضاعى با تجاوز همه جانبه به ایران، آن را آغاز كرد و در واقع ایران قربانى اهداف توسعه طلبانه و تجاوز گرانه‏ى عراق شده بود و بدون آمادگى قبلى به یك جنگ فراگیر و ناخواسته وارد شد.

شكست‏هاى اولیه ایران نیز ناشى از عدم آمادگى ایران براى جنگ بود. ایران به طور غیر ارادى وارد این جنگ شد اما دشمن ایران، با قصد و برنامه‏ریزى طولانى قبلى، این جنگ را به ایران تحمیل كرد تا به خواست‏هاى نامشروع خود دست یابد.

بنابراین چون ایران نقشى در شروع جنگ نداشت و به طور ناخواسته به این جنگ كشیده شد، در ایران از این جنگ تحت عنوان «جنگ تحمیلى» یاد مى‏شود.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس، هشت سال دفاع مقدس، جنگ ایران و عراق، جنگ تحمیلی، جنگ، تجاوز، صدام حسین، عراق، آمریکا، انگلیس، محاصره اقتصادی ایران، حمله نظامی آمریکا به طبس، کودتای نوژه، روابط دیپلماتیک آمریکا با ایران، کارشناسان نظامی آمریکا در ایران، تحریم تسلیحاتی، تسخیر لاته جاسوسی، انقلاب، جمهوری اسلامی ایران، نظام جمهوری اسلامی، نظام سیاسی ایران، آنتی ویروس نود 32،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic