تاریخ : سه شنبه 2 آبان 1391 | 01:00 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

«مقدمه ای در باب خواستگاری»

(ازدواج موفق 32)

دکتر شاهین فرهنگ

خواستگاری از طریق خانواده‌ی پسر انجام می شود، مادر دختر به مادر پسر می گوید (یا حضوری و یا تلفنی) اگر مادر هر کدام از دختر و پسر از دنیا رفته باشند یا مادر طلاق گرفته و جدا زندگی می کند اولین خانمی که می تواند نقش جایگاه مادر را پر بکند (خاله، عمه، خواهر و....) این کار را انجام می دهد.

 

وقتی خواستگاری انجام می شود خیال دخترها کمی راحت می شود که واقعا دختر او را می خواهد و خانواده در جریان هستند و خانوادة من هم با این خواستگاری در جریان قرار می گیرند (چون من بسیار مواردی را دیده ام که دختر می گوید که خانوادة پسر در جریان هستند، این به درد نمی خورد، پس خانواد خودت چی؟)

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

و این اتفاق نمی افتد که دختر سه سال دنبال پسر بدود و بعد پسر راحت بگوید که مامانم مخالف است! وقتی خواستگاری انجام می شود گام اول برای پیدا شدن اندکی اطمینان برداشته می شود. این به این معنی نیست که هر کسی که خواستگاری آمد ما مطمئن باشیم. اما همین قدر و اندازه مطمئن می شویم که اینها دختر ما را می خواهند که درب خانة ما را زده اند.

 

بعضی ها فکر می کنند که خواستگاری یعنی انتخاب نهایی. برای همین هم هست که اجازة آمدن خواستگار را نمی دهند! یا اینکه به پدر و مادر اجازه نمی دهند که به خواستگاری کسی بروند. نه دوست من، خواستگاری به منزلة انتخاب قطعی نیست، خواستگاری یعنی اینکه ما رسما می خواهیم یک برسی بکنیم.

 

خانوادة پسر به خانوادة دختر می گویند که ما می خواهیم رسما و علنی و آشمار جلو بیاییم و چیزی برای پنهان کردن نداریم و می خواهیم برسی بکنیم که آیا دختر شما را مناسب برای زندگی در کنار پسرمان و خانواده شما را مناسب برای وصلت با خانوادة خودمان می دانیم؟ و خانواده دختر در خواستگاری می خواهند رسما برسی بکنند که آیا پسر شما مناسب برای زندگی در کنار دخترمان و خانواده شما را مناسب برای وصلت با خانواده ما می دانیم؟ همین.

 

پس خواستگاری یعنی یک برسی رسمی و بدون پنهان کردن و مخفی کردن

پس اولا از خواستگاری ترس نداشته باشید. بعضی ها تا اسم خواستگاری می اید فکر می کنند که فردا توی لباس عروس یا دامادند! ما در این برسی می توانیم جواب «نه» بگوییم.

 

نکتة دیگر

اینکه آنهایی که خودشان می خواهند قبل از خواستگاری همدیگر را تست کنند (یعنی بگویند ما اول با هم صحبتهایمان را بکنیم و بعد خانواده هایمان را در جریان بگذاریم) در اکثر این موارد به این نتیجه می رسید که به درد هم می خورید. در حالی که اصلا به درد هم نمی خورید.

 

بعضی ها می گویند که خواستگاری روش خوبی برای شناسایی طرف مقابل نیست. وقتی می پرسیم چرا روش خوبی نیست می گویند سوالات کنکور خواستگاری سالهاست که لو رفته!!! و جوابهایی که به این سوالها داده می شود خیلی استاندارد و کلیشه ای شده است.

 

اما ما می گوییم که خواستگاری روش خوبی برای شناخت هست. اگر درست سوال و جواب کنی، اگر بدانی کجا باید هوشیار باشی و اگر بدانی که چطوری می شود مچ طرف مقابل را بگیری و باز کنی که همه اینها را به شما یاد می دهیم.

 

ادامه بحث را انشاء الله در شماره بعد خواهید خواند......
طبقه بندی: ازدواج موفق (دکتر شاهین فرهنگ)،
برچسب ها: ازدواج، ازدواج موفق، دکتر شاهین فرهنگ، خواستگاری، شناخت در خواستگاری، سوالات کنکور، ترس از خواستگاری، لباس عروس، خانواده داماد، خانواده عروس، کت و شلوار دامادی، عروس، عروس و داماد، آپدیت آنتی ویروس نود 32،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic