آیا حجاب باعث دیده نشدن خانمها و کم ارزش شدن آنها در جامعه  نمی شود؟

جواب از دکتر شاهین فرهنگ:

بعضی‌ها می گویند حجاب برای این است که ما دیده نشویم.

دوستان وقتی شما زیبایی های ظاهری‌ات را به نمایش می‌گذاری؛ آنچه دیده می‌شود همین زیبایی است. آن کسی که می آید برای دختری بوق می زند که یعنی سوار شو، آن کسی که به شما تنه می زند یا به زور شماره موبایل می دهد. فکر می کنید واقعا برای چی این کار را می کند؟ آیا می گوید: من وقتی شما را دیدم محو شخصیت شما شدم؟ فکر نمی کنم. بلکه آن دنبال یک چیز دیگر است.

           برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

 

وقتی زیبایی ظاهری یک زن نمایان شد، مردی که دنبال اوست به دنبال زیبایی ظاهری آن دختر است. و ما این را نمی خواهیم. ما می گوییم شما خانمها خیلی ارزشمندید، شما خیلی گرانید و خودتان هم هواستان نیست.

در آمریکا فردی ایرانی است به نام «بیژن» که در نیویورک فروشگاه بزرگ تولید عطر دارد که مشتریهای آن میلیاردرهای آمریکا و پادشاهان و ولیعهدهایی هستند که به آمریکا سفر می کنند. ایشان می‌گوید کمترین میزان خریدی که از من می کنند در هر بار راجعه 200 هزار دلار است (200 میلیون تومان). آمریکایی ها کشته و مردة چیزهای منحصر به فرد هستند. انحصار طلبی فرهنگ غالب آمریکایی است. آقای بیژن (که تحصیلاتشان در زمینة شیمی است) از این فرهنگ استفاده کرده و کارخانة تولید عطر راه انداخت. به این شکل که از هر فرمول عطر (هر بوی عطری) یک شیشه بیشتر تولید نمی کند که آن هم منحصر به یک فرد در دنیا است. یعنی در دنیا فقط همین فردی که این شیشة عطر را خریده است این بو را می دهد. و شیشة دوم این عطر ساخته نمی شود تا اینکه خریدار آن سفارش شیشة دوم را بدهد. و قیمت این عطر چند هزار دلار است. حالا اگر من از این عطر منحصر به فرد چند هزار دلاری بیژن، به هر یک از شما ها بدهم گمان نمی کنم حاضر باشید در شیشة عطر را تا نیم ساعت بعد باز بگذارید، چون عطر تبخیر می شود و می پرد. حالا اگر من در شیشة عطر را محکم بستم، آیا این دلیل بر این است که این عطر کم ارزش است؟ اتفاقا خیلی با ارزش است.

در صورتی که ما عطری هم داریم که بسیار ارزان است و مثلا در مشهد خودمان دست فروشها به قیمت بسیار ارزانی می فروشند.

سوال من از شما این است که آیا شما عطر بیژن هستید یا آن عطر مشهدی ارزان؟ خب من اگر عطر بیژن هستم، از این عطر گران قیمت باید خوب مراقبت بکنم. بستن شیشة عطر دلیل بر بی ارزشی آن نیست. این که من می گویم حجاب داشته باشید برای این است که شما خیلی گران هستید.

ما می گوییم درون شما خیلی قیمتی تر از بیرون شما است. روح بلندت، مهربانی‌ات، لطافتت، فهمت، من به عنوان یک روانشناس و یک مرد می گویم که فهم و شعور و درک خانمها از آقایان بیشتر است. اگر شما ظاهر خودت را نمایش بدهی دیگر این فهم و شعور و لطافت و مهربانی شما دیده نمی شود. و ما می خواهیم اینها دیده بشود.

سورة احزاب آیة 59:

«یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِیبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِیمًا» ﴿59

 «ای پیامبر به همسرانت، دخترانت و زنان مؤمن بگو خود را به حجاب فرو پوشند، این نزدیک تر به آن است که شناخته بشوند و مورد آزار قرار نگیرند»

اصلا حجاب برای این است که شما دیده بشوید و شناخته بشوید. این آیة قرآن است. نه اینکه حجاب داشته باشید که دیده نشوید. اتفاقا حجاب برای دیده شدن است. ولی برای دیده شدن ارزشها و باورها و عمق شما. نه برای دیدن ظاهری که به سادگی از بین رفتنی است. کسی که به خاطر ظاهر، شما را انتخاب می کند بخاطر همین ظاهر هم از شما دل می کند. با ظاهر یک نفر دیگر سراغ دیگری می رود.

ما برای چی به پنجرة خانه مان توری می زنیم؟ توری یعنی ورود پشه و مگس و خرمگس ممنوع!

من در تحقیقی که داشتم در نیروی انتظامی از پسرها و مردهایی که دخترها و زنها را می دزدند و به آنها تجاوز و تعدی می کنند، با عده ای از اینها صحبت کردم و سوال کردم از این همه دختری که در تهران است چرا شما روی عدة خاصی دست می گذارید و انتخاب می کنید؟ چرا کس دیگری را انتخاب نمی کنید؟ من به عنوان یک روانشناس انتظار داشتم این دو تا جواب را بشنوم: یک: ما کسانی را انتخاب می کنیم که خوشکل تر و زیبا تر باشند و دوم اینکه کسانی را انتخاب می کنیم که خوش اندام تر باشند. و جالب است که با تمام کسانی که صحبت کردم حتی یک نفر هم این را نگفت. بلکه گفتند:  ما کسانی را انتخاب می کنیم که ظاهری بازتر و آرایش بیشتری دارند. مانتوهایشان کوتاه تر و چسبان تر و بدن نما تر  است، چاک بیشتری دارد. تحریک کننده تر است. موهایشان از طرفین بیشتر بیرون است!!!

سوال کردم چرا؟

 گفتند: به خاطر اینکه اینها خودشان یک چیزی شان می شود!!!!

البته من خودم شخصا اصلا اعتقاد ندارم کسی که چادری است از کسی که بد حجاب است الزاما ایمانش بهتر باشد و یا پاکتر باشد. هرگز چنین فکری نمی کنم. بلکه معتقدم که این خانم بد حجاب کمی بازیگوش است و در انجام فرامین الهی کوتاهی می‌کند. چون فلسفة حجاب را نمی داند. به این معنا نیست که آدم خرابی باشد. ولی مسئله این است که آن احمق نادان و بی شعوری که می‌خواهد تعدی و تجاوز بکند، آن گرگی که می‌خواهد بدرد معتقد است خانمهایی که با آن وضع می آیند بیرون اینها یک چیزیشان می شود.

اگر ما مثلا بگوییم در اصفهان از هر ده هزار مرد سالم یک نفر دزد است؛ آیا شما حاضر هستید در خانه تان را باز بگذارید؟ نه. بخاطر همان یک دزد هم که شده در خانه را می بندید. من به سلامت خیلی از دخترها شک ندارم. ولی به عدم سلامت خیلی از آقایان یقین دارم. وقتی گرگهایی که می درند، اینگونه می درند. خب خدا در قرآن می فرماید به خانمها بگو حجاب داشته باشند که مورد آزار و اذیت واقع نشوند. برای اینکه آن آدمهای پست کمتر به شما طمع کنند. من نمی گویند به زن چادری و با حجاب طمع نمی کنند ولی طمع آنها کم تر است.
طبقه بندی: مباحث حجاب دکتر شاهین فرهنگ،
برچسب ها: حجاب، پوشش و حجاب، حجاب و عفاف، حجاب در اسلام، پوشش در اسلام، پوشش و حجاب در اسلام، فلسفه حجاب، حجاب و عفاف در اسلام، پاسخ به سوالات حجاب، پاسخ به شبهات حجاب، مساله حجاب، مسائل مربوط به حجاب، پیام حجاب، پوشش اسلامی، حجاب اسلامی، دکتر شاهین فرهنگ، تهران، آمریکا، زیبایی زن، نیویورک، عطر بیژن، دلار، مشهد، پیامبر اکرم (ص)، مومن، همسران پیامبر، زنان پیامبر، نیروی انتظامی، آرایش زن، مانتوی کوتاه، لباس تنگ و بدن نما، ظاهر تحریک کننده، تجاوز به زنان و دختران، موبایل، چادر، بدحجاب، آپدیت آنتی ویروس نود 32،
دنبالک ها: خانة تحول (سایت دکتر شاهین فرهنگ)،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic