آیا برخورداری عراق از تجهیزات و تسلیحات نظامی فراوان، سبب پیشروی سریع اولیة آنها در خاک ایران شد؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 18)

همان گونه كه در پاسخ به سؤالات پیش توضیح داده شد، ارتش صدام با برنامه‏ریزى قبلى و تلاش براى كسب آمادگى جهت حمله به ایران، توانست ظرفیت و استعداد نیروهاى مسلح و تجهیزات خود را سریعا افزایش دهد و با ارتقاء كیفیت آموزش نیروهاى نظامى خود، اجراى مانورهاى آزمایشى و جمع‏آورى و كسب آخرین اخبار و اطلاعات نیروهاى نظامى ایران، آماده حمله به ایران شود.

 

یكى از فرماندهان عراقى مى‏گوید: اطلاعات بسیار دقیقى از اوضاع اقتصادى، سیاسى و مشكلات داخلى و درگیرى‏هاى سیاسى گروه‏هاى مخالف حكومت ایران به عراق داده شده بود.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

همچنین عراق به دقیق‏ترین جزئیات وضعیت نظامى (حجم نیروهاى نظامى) و از هم گسیختگى بدنه‏ى ارتش بر اثر انفصال از خدمت هزاران نظامى، اعم از افسر و درجه‏دار دست یافته بود و از عدم انضباط و آشفتگى در داخل یگان‏هاى نظامى اطلاع كامل داشت.

 

از سوى دیگر، یك امر طبیعى و بدیهى در اجراى هر گونه عملیات و اقدام نظامى در یك ارتش كلاسیك، آمادگى كامل در تجهیزات و نیروى انسانى است و ارتش كلاسیك عراق نى نیز از این قاعده مستثنى نبود و با خرید تجهیزات و تسلیحات نظامى و انعقاد قرار دادهاى تسلیحاتى، در این خصوص گام برداشت؛ ولى نمى‏توان گفت كه تنها همین عامل موجب پیشروى سریع اولیه آنها در خاك ایران شد.

 

در اعترافات فرماندهان و مسئولان عراقى به وضوح وضعیت نابسمان داخلى ارتش ایران در آن زمان و عدم امكان مقابله با تهاجم عراق مشاهده مى‏شود. طارق عزیر وزیر خارجه وقت عراق در تابستان ١٣٥٩ درست سه ماه قبل از شروع جنگ، تحلیل خود را از وضعیت ارتش ایران بیان مى‏كند: «امروز ارتش ایران از هم پاشیده است.» و یا مجله ایت‏دیز در ٢٩ / ٤ / ١٣٥٩ مى‏نویسد:

 

«به نظر پنتاگون، ارتش ایران به دلیل نبود منبع تسلیحات نابود خواهد شد.»

ناتوانى نیروهاى نظامى، عدم آمادگى براى مقابله با تهاجم عراق، وضعیت نابسمان سیاسى و اجتماعى داخل كشور و... عواملى هستند كه زمینه ساز پیشروى اولیه ارتش عراق در خاك ایران شدند.

اما با تمام این آمادگى‏ها و به رغم زمینه سازى‏هاى بین‏المللى، به خواست خداوند و همت و ایستادگى مردم، ارتش عراق نتوانست به اهداف خود دست یابد.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس، هشت سال دفاع مقدس، جنگ ایران و عراق، پنتاگون، ارتش عراق، ارتش ایران، تهاجم عراق به ایران، طارق عزیز، آغاز جنگ تحمیلی، ارتش کلاسیک عراق، تسلیحات نظامی عراق، قراردادهای نظامی عراق، نیروهای نظامی ایران، آنتی ویروس نود 32، nod32،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic