تاریخ : سه شنبه 16 آبان 1391 | 09:04 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

جلسة اول خواستگاری

(ازدواج موفق 34)

دکتر شاهین فرهنگ

قبلا گفتیم که خواستگاری روشی ثانوی و تکمیلی بعد از تحقیق است. روش درست شناخت برای ازدواج فقط از طریق تحقیق و خواستگاری امکان پذیر است.

 

این جلسه با صحبت خانوادة پسر شروع می شود چون اینها آمده اند خواستگاری. صحبت قطعا باید یک چیزی باشد که هیچ ارتباطی به خواستگاری ندارد. یعنی حرفی را شروع به آغاز و زدن بکنیم که ربطی به خواستگاری ندارد. مثلا از آب و هوا بگوییم. یک چیزی که تلسم سکوت را بشکند. ولی یادمان باشد که آنقدر به پر و پای آن بحث نپیچیم که در نود درصد خواستگاری از همه چیز بگیم و بعد ده درصد دربارة خواستگاری. در این جلسه خانواده ها و پسر و دختر به همدیگر معرفی می شوند.........

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

 

یعنی وضعیت خانوادگی ما، شرایط اقتصادی ما، شغل و درآمد ما، موقعیت اجتماعی ما، سن و تحصیلات دختر و پسر ما، تعداد افراد خانوادة ما چند نفر است. هر کدام چه شرایط زندگی دارند؟ چند تا مجرد هستند و چند تا متأهل؟ آیا پسر شغل دارد یا ندارد؟ سربازی رفته یا نرفته؟ در واقع جلسة اول یک قسمت آن برای معرفی کلی است. و قسمت مهمی در جلسة اول این است که باید خوب خوب خوب دید و خوب خوب خوب باید شنید. امکان دیدن برای خانوادة پسر در جلسة اول بیشتر محیا است.

 

خانوادة پسر! توی خواستگاری که می روید خوب خوب به دور و بر خودتان نگاه کنید. تابلو ها و عکسها را ببینید. پردة خانه را ببینید. چیدمان خانه و رنگهای خانه را ببینید. کتابخانه آنها را ببینید. نمی خواهد پا بشوید و بروید از نزدیک ببینید از همان جایی که نشستید ببینید مجموعة کتابهایی که چیده شده تو چه حال و هوا و تو چه فضایی است. آیا دینی است یا غیر دینی؟ اینها با ما حرف می زنند. روحیات آدمها را در نوع چیدمان منزل و نوع تابلوهایی که زدند می شود تشخیص داد که مذهبی هستند یا نه؟ افسرده هستند یا شاداب؟ و بعد ببینید که شما این فضا را می پسندید؟ آیا تفکر آنها با تفکر شما همخوان هستند یا نه؟ وقتی به تلوزیون و زیر تلوزیونی آن نگاه می کنید دقت کنید ببینید گیرندة ماهواره هست یا نه؟ خانوادة پسر ممکن است شما در خانواده ای هستید که از ماهواره استفاده نمی کنید و داشتن ماهواره را بد می دانید. در کنار نگاه کردن به اطراف، خانوادة دختر و خانوادة پسر خوب خوب همدیگر را نگاه کنند. ببینید آیا میان حرف همدیگر می دوند؟ ببینید چه کسی بیشتر میدان داری می کند؟ کی بیشتر حرف می زند؟ آیا این خانواده مرد سالار است یا زن سالار؟ اینها با ما حرف می زنند.

 

ببینید رفتارشان با همدیگر چطوری است! رفتار خانواده پسر را، خانواده دختر چک کنند و رفتار خانواده دختر را هم خانواده پسر چک کنند. آیا موقع حرف زدن با هم زیر چشمی و با اخم و ایما و اشاره حرف می زنند؟ مثلا یکی از اعضای خانواده حرفی می زند و یکدفعه پدر خانواده چپ چپ به آن نگاه می کند. این حرکت دارد با ما حرف می زند! این آدمها دارند برای هم خط و نشان می کشند! و فردا در زندگی مشترکتان برای شما هم خط و نشان می کشند! در جلسه اول خوب باید دید و خوب باید شنید!

 

یک فرجه و فرصت بازتری خانواده پسر برای دیدن دارند چون در خانة خود دختر خواستگاری دارد انجام می شود.

پس آنهایی که سوال می کنند آیا می شود خواستگاری در محلی بیرون از خانه باشد جواب خیر است! اگر هم می خواهید بگویید که جمعیت ما زیاد است، این بهانه را من نمی پذیرم! چون قرار شد در جلسه اول جمعیت زیادی نباشد. اگر هم می گویید بیرون فضا باز است و هوا آزاد است. این هم قبول نیست، چون جلسة اول قرار است بیایند خانه را ببینند. چون خود این خانه با ما حرف می زند. و البته فعلا این امکان (دیدن خانه همدیگر) را خانواده دختر ندارند. اما می توانند همدیگر را ببینند، رفتارهای هم را ببینند.

 

باز در رفتارها یک امتیازهایی را خانواده پسر دارند که خانواده دختر ندارند. ببینید چه کسی پذیرایی می کند؟ یک موقع است که می بینید بابای دختر نشسته مثل گل شمشاد و مادر دختر مدام می رود و می آید و پذیرایی می کند. چای و پیرینی می آورد و اشغالهای ظرفها را خالی می کند و بابا هم دست به سیاه و سفید نمی زند. این نگران کننده است. در این خانواده انگار قوانین عجیبی حاکم است. در این خانواده انگار مرد نباید کار بکند. در این خانواده انگار زن باید یک کلفت باشد. یا ممکن است که جور دیگری باشد. مثلا خانم می رود میوه می آورد و آقا از دست خانم می گیرد به همدیگر کارها را تعارف می کنند، یکی چای می آورد و آن یکی استکانها را جمع می کند. معلوم است که این خانواده با خانوادة قبلی خیلی متفاوت است. در این خانواده همة اعضاء با هم تعاون و همکاری دارند و همه به هم کمک می کنند. اینها چیزهایی است که در خواستگاری باید ببینید و حس کنید.

رفتار شان را با همدیگر، فرهنگشان را با همدیگر، ما فقط همة حواسمان این است که با ما چه رفتاری دارند در صورتی که باید به رفتاری که با خودشان هم دارند توجه کرد. اگر احیانا در جلسة اول خواستگاری بچه ای حضور داشت (که البته ما گفتیم که نباید بچه ها حضور داشته باشند، حالا اگر بودند) باید ببینیم که رفتار بچه ها با پدر و مادرهایشان چگونه است! چون پدر و مادرها و بزرگترهای جلسه خیلی پاستوریزه و قاشق چنگالی رفتار می کنند ولی بچه ها هر رفتاری که می کنند خود واقعی آنهاست. هل دادن، داد زدن، حرف زشت زدن، گریه و جیغ زدن اینها برای ما حرف می زنند که سطح فرهنگ این خانواده چگونه است.

 

به رفتارهای بدی که هر خانواده (چه دختر و چه پسر) از خانواده مقابل در جلسه اول خواستگاری می بینید به شدت و به دقت اعتماد کنید. ولی به رفتارهای خوب آنها نه!

ممکن است کسی بنده را به بدبینی بیش از حد متهم بکند و بگوید من نمی خواهم مثل شما اینقدر بدبین باشم. دوست من این بدبینی نیست! ما می خواهیم که شما شریک زندگی تان را دقیق انتخاب کنید.

 

چون رفتارهای خوب می تواند نقاب یا بازی و یا ادا و اطوار باشد! در صورتی که رفتارهای بد، حقیقت این خانواده است. مثلا اگر شش تا رفتار خوب داشتند کاری به آنها نداشته باشید. کوچکترین رفتار منفی و غلطی که در جلسه اول دیده شد مورد تحلیل قرار بدهید.

 

اگر دیدید که دختر یا پسر با پدر و مادر خودش توهین آمیز برخورد کرد. محکم به این رفتار بچسب و به آن توجه کن. کسی که شب خواستگاری حریم مادر خودش را نگه نمی دارد فردا حریم تو را که یک غریبه ای هستی که داخل زندگی او آمده ای را هم نگه نخواهد داشت.

 

ادامه این بحث را انشاء الله در شماره بعد خواهید خواند!
طبقه بندی: ازدواج موفق (دکتر شاهین فرهنگ)،
برچسب ها: ازدواج موفق، ازدواج، خواستگاری، جلسه اول خواستگاری، خانواده، گریه، تعاون و همکاری، رفتارهای خوب، شریک زندگی، بدبینی، رفتارهای بد، حریم مادر، خانواده عروس، خانواده داماد، قوانین حاکم بر خانواده، زندگی مشترک، خانواده زن سالار، خانواده مرد سالار، تلوزیون، ماهواره، چای، چیدمان خانه، چیدمان منزل، زندگی، شرایط اقتصادی، شرایط زندگی، سربازی، آنتی ویروس نود 32، nod 32،
دنبالک ها: خانه تحول (سایت دکتر شاهین فرهنگ)،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic