آیا ارتش عراق در جنگ علیه ایران تنها به نیرو و تجهیزات نظامی خود متکی بود یا از کشورهای دیگر هم کمک می گرفت؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 19)

در این باره ملاك و دلایل بسیار روشن و قاطعى وجود دارد كه از همكارى و مساعدت تعدادى از كشورهاى حاشیه خلیج فارس، بعضى از كشورهاى خاورمیانه، حتى تعدادى از كشورهاى عرب قاره افریقا و كمك‏هاى بى‏دریغ نظامى، تبلیغاتى، تسلیحاتى، اطلاعاتى، فنى، آموزشى، تداركاتى و... شوروى سابق، فرانسه، امریكا و... به كشور عراق حكایت دارد. براى نمونه اظهارات برخى مقامات و بیانیه‏هاى رسمى این كشورها و یا تحلیل رادیوها و خبر گزارى‏هاى وابسته به آنها، آن هم فقط در یك ماه اول جنگ آورده مى‏شود تا این موضوع روشن و مستند گردد.

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

گفتنى است كه در این زمینه از اطلاعات و بیانه‏هاى دولت جمهورى اسلامى ذكرى به میان نیامده است، زیرا حجم اعترافات و مطالب ذكر شده به وسیله‏ى بیگانگان ما را از استناد به آنها بى‏نیاز مى‏كند. دو روز پس از شروع تهاجم رسمى و گسترده عراق، رادیو مونت كارلو در ١ / ٧ / ١٣٥٩ بیان مى‏كند كه:

«ملك حسین شاه اردن از كشورهاى عربى خواست از عراق حمایت كنند.»

 همچنین رادیو عراق در همین روز از قول ملك حسین نقل كرد كه: «ارتش اردن تمامى امكانات خود را در اختیار ارتش عراق، قرار خواهد داد.»

مجله اشترن چاپ آلمان در روز ٢ / ٧ / ١٣٥٩ درباره كمك‏هاى انسانى به عراق مى‏گوید: ٤٥ هزار نظامى هوادار شاه (محمدرضا پهلوى) در اردوگاه نظامى در خارج از كشور، همچنین ٢٥ هزار نظامى دیگر در كشورهاى هم جوار خلیج فارس نظیر بحرین و عمان و قریب سه هزار نظامى در كشور مصر در حال آماده باش كامل قرار دارند. آنها منتظر رسیدن علامت از واشنگتن هستند، زیرا براى شروع به تكنولوژى و تسلیحات امریكایى نیازمندند.

رادیو كلن در تاریخ ٥ / ٧ / ١٣٥٩ به نقل از رادیو ایران - سخنگوى شاپور بختیار - همكارى ضد انقلابیون ایرانى با صدام را آشكار كرده و مى‏گوید: هزاران افسر و خلبان ایرانى كه پس از سقوط رژیم شاه به عراق گریخته‏اند در بمباران ایران، با نیروى هوایى عراق همكارى دارند و رهبرى آنها را ژنرال اویسى به عهده دارد.

رادیو اسرائیل نیز در این باره خبر داد: ژنرال‏هاى ایرانى كه پس از انقلاب از ایران گریخته‏اند، اطلاعات جنگى در اختیار عراقى‏ها قرار داده‏اند.خبرگزارى آسوشیتد پرس در تاریخ ٥ / ٧ / ١٣٥٩ گزارش داد كه یك هیئت نظامى روسى به مدت سه روز وارد اردن مى‏شود. این هیئت از تأسیسات نظامى و پایگاه‏هاى اردن كه میگ‏هاى عراق در آن نگهدارى و تدارك مى‏شوند، دیدن خواهد كرد.

اگر چه مسئولان امریكا مرتب بى‏طرفى خود را در جنگ متذكر مى‏شدند ولى نماینده امریكا در سازمان ملل متحد، دقیقا یك هفته پس از شروع جنگ، صریحا اعلام كرد: «اگر عراق از امریكا كمك بخواهد، امریكا هر گونه امكانات نظامى را در اختیار عراق قرار خواهد داد.»

خبر گزارى رویتر در تاریخ ٦ / ٧ / ١٣٥٩ گزارش داد: خالد، شاه عربستان، طى یك تماس تلفنى با صدام، حمایت خود را از عراق در جنگ با دشمن اعراب اعلام كرد.تام روس سخنگوى پنتاگون در تاریخ ٨ / ٧ / ١٣٥٩ اعلام كرد كه امریكا چهار فروند هواپیماى آواكس براى حفاظت از چاه‏هاى نفت منطقه در مقابل حمله هوایى احتمالى ایران به عربستان سعودى ارسال خواهد كرد... این هواپیماها تا زمانى جنگ ایران و عراق ادامه داشته و موقیعت منطقه خطرناك باشد، در عربستان سعودى باقى خواهند ماند.

خبر گزارى فرانسه در تاریخ ٨ / ٧ / ١٣٥٩ خبر حضور مستقیم نیروهاى نظامى اردن در صحنه جنگ را بیان كرد و گزارش داد: تیپ زرهى اردن مركب از حداقل ٤٠ دستگاه تانك براى كمك به نیروى زمینى عراق وارد خاك این كشور شده است.

روزنامه واشنگتن پست در روز ٨ / ٧ / ١٣٥٩ طى تحلیلى مى‏نویسد:... دولت‏هاى محافظه كار عرب با پیشروى نیروى عراق به عمق خاك ایران، با قاطعیت اعجاب انگیزى به حمایت از صدام برخاسته‏اند. عربستان سعودى، اردن، مراكش، قطر، كویت، امارات عربى متحده و یمن شمالى از نقش صدام نه تنها در خاورمیانه بلكه در بین كشورهاى غیر متعهد، پشتیبانى مى‏كنند. بیش از همه شاه حسین، پادشاه اردن، به بسیج و پشتیبانى از صدام مشغول است.

رادیو اسرائیل به عنوان دشمن سر سخت و مخالف جدى جمهورى اسلامى نیز نمى‏تواند چشم بر این واقعیت ببندد و طى تحلیلى در همین روز ذكر مى‏كند:... همه‏ى سعى اعراب، در مبارزه علیه ایران به كار گرفته شده است نه علیه اسرائیل.

لوماتن چاپ پاریس نیز در روز ٨ / ٧ / ١٣٥٩ نوشت: سه كشور عربى عربستان سعودى، مراكش و اردن به طور رسمى كمك‏هاى نظامى خود را به عراق اعلام نموده‏اند و در كنار این كشورها، موریتانى، یمن شمالى نیز آشكارا جانب عراق را گرفته‏اند.

ریموند بار نخست وزیر فرانسه بر خلاف عرف دیپلماتیك و قواعد حقوقى مورد توافق كشورها، طى مصاحبه با تلویزیون فرانسه در روز ٩ / ٧ / ١٣٥٩ مى‏گوید: فرانسه نه تنها از نظر نظامى به عراق كمك مى‏كند، بلكه قرار دادهاى اقتصادى و فرهنگى نیز با این كشور دارد. فرانسه از هیچ كسى در این مورد درس نمى‏گیرد.

پس از تهاجم نیروى هوایى جمهورى اسلامى به پایگاه‏ها و مراكز نظامى عراق، شبكه تلویزیونى امریكا گوشه دیگرى از كمك‏هاى انجام شده به عراق را آشكار كرده و مى‏گوید: عراق تعدادى از هواپیماهاى خود را به كشورهاى عربى اردن، عمان، كویت، یمن شمالى و امارات متحده فرستاده تا از حملات هوایى ایران در امان باشند.

خبر گزارى فرانسه به نقل از یك منبع آگاه نظامى در تاریخ ١٠ / ٧ / ١٣٥٩ گوشه ناچیزى از كمك‏هاى شوروى به عراق را آشكار كرده و مى‏گوید: دو هواپیماى حمل و نقل شوروى حامل مقادیر زیادى اسلحه و مهمات جنگى به سمت عراق پرواز كردند. همچنین این خبر گزارى در همین روز به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال بیان مى‏كند: طى چند روز اخیر كاروان‏هاى مهمى از ارتش كویت حامل سلاح‏هاى جنگى و مهمات، وارد عراق شده است و از چند روز پیش نیروهاى كویتى، در یكى از جزایر نزدیك شط العرب مستقر شده‏اند.

خبر گزارى آسوشیتد پرس در تاریخ ١٢ / ٧ / ١٣٥٩ از قول ملك حسین مى‏گوید: اگر كارى باشد كه من بتوانم انجام دهم، یك لحظه درنگ نخواهم كرد. اگر ضرورت داشته باشد، من به طرفدارى از عراق، دخالت خواهم كرد. این خبر گزارى در تحلیلى بیان مى‏كند: اردن به هواپیماهاى حمل و نقل عراقى، براى حفاظت از حملات هوایى ایران، در خاك خود پناهگاه داده است و این در حالى است كه نشانه‏هاى روز افزونى از حمایت پشت پرده كشورهاى عرب از بغداد در جنگ ١٢ روزه خلیج فارس دیده مى‏شود.

روزنامه گاردین در روز ١٣ / ٧ / ١٣٥٩ نوشت: شاه حسین، پنج هزار نیروى اردنى به عراق فرستاده است تا امور امنیت داخلى این كشور را به عهده بگیرند. با این جایگزینى، سربازان عراقى با فراغت در جنگ علیه ایران شركت مى‏كنند.

همچنین خبر گزارى فرانسه در همین روز گزارش داد: رئیس جمهور زامبیا طى تلگرافى به صدام حمایت كامل دولت و ملت خود را از عراق در جنگ با ایران اعلام كرد. وزیر دفاع امریكا نیز براى عقب نماندن از شوروى و اعلام حمایت از عراق در جنگ، در تاریخ ١٤ / ٧ / ١٣٥٩ مى‏گوید: امریكا تجهیزات رادار زمینى مورد نیاز عربستان سعودى را در اختیار آن كشور خواهد گذاشت تا جایگزین چهار فروند هواپیماى تجسسى حامل رادار شوند كه طى هفته جارى به ریاض اعزام گردیده‏اند... امریكا براى حفاظت از آبراه نفت رسانى تنگه هرمز در صورت لزوم از نیروهاى دریایى خود، استفاده خواهد كرد.

خبر گزارى آسوشتید پرس نیز در همین روز گزارش داد: چند كشتى اتحاد شوروى، مقدار زیادى تسلیحات جنگى و وسایل یدكى را در بندر عقبه اردن تخلیه كردند كه از راه زمین به عراق حمل شود. همین خبر گزارى مى‏نویسد: روز گذشته، ملك حسین پادشاه اردن، در پایان سفر خود به عراق اعلام كرد كه كشور متبوع وى در جنگ ایران و عراق بى‏طرف نبوده و با تمام قوا از عراق جانبدارى خواهد كرد. نخست وزیر این كشور طى فرمانى، دستور داد تمامى هواپیماهاى حمل و نقل و كامیون‏هاى مجهز به یخچال فورا در اختیار ارتش اردن قرار گیرد. از سوى دیگر فرودگاه امان براى پرواز جنگى در اختیار نیروى هوایى عراق قرار گرفت.

خبر گزارى رویتر در همین زمینه مى‏گوید: نیروهاى نظامى اردن به حال آماده باش در آمده‏اند تا عازم عراق شوند. این نیروها كه مركب از واحدهاى مجهز به موشك‏هاى زمین به هوا هستند، عراق را تقویت خواهند كرد.و نیز از قول شاه حسین مى‏آورد كه: ما آنچه را كه در قدرت داریم، به كار خواهیم برد تا عراق حقوق خود را در شط العرب (اروندرود) به دست آورد و سه جزیره‏ى امارات متحده عربى بازپس داده شود... ما در جهان عرب، با تهدیدى جدى روبه رو هستیم.

همچنین رادیو مسكو در تحلیلى در این روز از دخالت‏هاى آشكار و صریح امریكا در منطقه پرده برداشته و مى‏گوید: وزارت جنگ امریكا، حضور نظامى خود را در عمان، سومالى، كنیا و جزیره‏ى دیه‏گو گارسیا توسعه داده است. ناوگان بزرگ نیروى دریایى امریكا و چند ناو هواپیمابر ضربتى، كشورهاى خلیج فارس و دریاى سرخ را تهدید مى‏كند.

كارتر رئیس جمهور امریكا در تاریخ ١٦ / ٧ / ١٣٥٩ در یك موضع گیرى آشكار چنین گفت: چنانچه جنگ ایران و عراق توسعه یابد و میانجى‏گرى‏هاى فعلى تأثیرى نداشته باشد، كشورهاى متحد آمریكا در خلیج فارس باید جانب عراق را گرفته، از كمك مادى و معنوى به آن دریغ نكنند.

خبر گزارى آسوشیتد پرس در تاریخ ١٩ / ٧ / ١٣٥٩ اعلام نمود كه شاه اردن و على عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن شمالى، حمایت كشور خود را در تلاش مردم عراق براى بازپس گیرى اراضى و آب‏هاى قانونى‏شان اعلام كردند. از سوى دیگر جمهورى دمكراتیك یمن جنوبى تسهیلات بندرى خود را در اختیار كشتى‏هاى بارى گذاشته است كه از راه بندر عقبه، كمك‏هاى نظامى و غیر نظامى را به عراق مى‏رسانند.

خبر گزارى فرانسه از نقش مستقیم شوروى در كمك رسانى به صدام پرده برداشته و مى‏نویسد: نزدیك به ٤٠ فروند كشتى متعلق به شوروى و سایر متحدانش در بندر عقبه به سر مى‏برند تا براى دولت عراق، اسلحه و لوازم یدكى جنگ تخلیه كنند.

روزنامه السفیر در تاریخ ٢٤ / ٧ / ١٣٥٩ نیز گوشه دیگرى از كمك‏هاى اردن به عراق را ذكر كرده و مى‏نویسد: شاه حسین، لشكر سوم زرهى خود را از مواضعى در غرب این كشور به عراق اعزام داشته و نیروهاى دیگر آن نیز به طرف مرز عراق با سوریه فرستاده شده‏اند... در حال حاضر ٥٠ فروند جنگنده عراقى، در پاگاه هوایى الرزاق در اردن مستقر مى‏باشند.

هفته نامه فارن ریپورت چاپ لندن نیز در تاریخ ٢٥ / ٧ / ١٣٥٩ مى‏نویسد: دو هفته قبل ملك خالد، شاه عربستان، به روس‏ها اجازه داد دو كشتى حامل سلاح را از بندر ینبع عربستان براى عراق، ارسال نمایند. این تصمیم پادشاه عربستان را پرنس فهد به مقامات روسى اطلاع داد و اضافه كرد كه كویتى‏ها نیز با فراهم كردن تسهیلات بندرى، كشتى‏هاى حامل سلاح شوروى موافقت كرده‏اند.

ملك حسین در تاریخ ٤ / ٨ / ١٣٥٩ راز دیگرى را افشا كرد و گفت: شوروى از من خواسته كه راه زمینى بندر عقبه را در اختیار عراق بگذارم. او همچنین مى‏گوید: در این جنگ ما با عراقى‏ها هستیم. زیرا از قومیت عربى نمى‏توانیم چشم پوشى كنیم... ما آماده‏ایم با فارس‏ها بجنگیم، هر چند آنها برادران دینى ما هستند، ولى با وجود این من شب‏ها اغلب نمى‏توانم بخوابم، زیرا این فكر مرا آزار مى‏دهد كه اگر ارتش عراق شكست بخورد، كار ما نیز ساخته است.

براى مقایسه وضعیت عراق با وضعیت ایران كه امكان دریافت تجهیزات و سلاح از كشورهاى دیگر را نداشت، فقط به دو نقل قول كوتاه از رادیو امریكا و رادیو اسرائیل بسنده مى‏كنیم:

رادیو اسرائیل در تاریخ ١٦/ ٧ / ١٣٥٩ بیان مى‏كند كه عراق از شوروى اسلحه دریافت مى‏كند و... هیچ كمكى حتى لفظى از طرف كشورهاى اسلامى و كشورهاى جهان سوم و كشورهاى عربى نسبت به ایران ابراز نشده است.

رادیو امریكا در تاریخ ١٨ / ٧ / ١٣٥٩ مى‏گوید: ایرانیان اگر مایل باشند، مى‏توانند به جنگ ادامه دهند، اما به علت عدم تأمین نیازهاى جنگى و همچنین سرعت سلاح‏هاى زمینى و هوایى خود باید به جنگ‏هاى چریكى قناعت كنند. عراقى‏ها قادرند هر چه مى‏خواهند از منابع خارجى، از جمله فرانسه و شوروى دریافت كنند، اما ایرانى‏ها نمى‏توانند.

این قلیل استنادها و دلیل‏هاى ذكر شده فقط گوشه‏ى بسیار بسیار كوچكى از اعترافات حامیان صدام درباره همكارى آنها با رژیم متجاوز صدام حسین و تحریم ایران مى‏باشد و همه آنها نیز مربوط به یك ماه اول شروع تهاجم عراق به ایران است، در صورتى كه اگر بنا باشد كلیه اعترافات مبنى بر میزان و نوع همكارى‏ها و كمك‏هاى تسلیحاتى، نظامى و اقتصادى آنها را به عراق ذكر كنیم قطعا نیاز به كتاب‏هاى قطور و پر حجمى دارد.

در یك جمله مى‏توان گفت غیر از چند كشور مانند سوریه، لیبى و كره شمالى، كلیه كشورهاى منطقه و ابر قدرت‏ها و سازندگان سلاح، در خدمت توان نظامى رژیم صدام قرار داشته و از هیچ گونه همكارى با وى دریغ نداشته‏اند. البته میزان و نوع همكارى‏ها و ارسال تجهیزات این كشورها به عراق متفاوت بوده و برخى از این كمك‏ها از سطح بسیار بالاى علمى و تجهیزاتى برخوردار بود و از ساخت انواع بمب‏ها تا موشك‏هاى شیمیایى دور برد و... را شامل مى‏شد؛ به نحوى كه در چند سال اخیر سازمان ملل متحد براى محدود كردن توان تسلیحاتى عراق فعالیت‏هاى دامنه دارى را به انجام رساند.

همچنین لازم به توضیح است است كه سر لشكر وفیق السامرایى مسئول بخش امور ایران در استخبارات نظامى وزارت دفاع عراق كه از سال ١٩٧٨ در این سمت مشغول كار بوده و پس از جنگ عراق و امریكا، براى حفظ جان خود به یك كشور اروپایى پناهنده شده است، در صفحه‏ى ١٤٣ كتاب خاطرات خود به نام «ویرانى دروازه شرقى» درباره حضور سربازان كشورهاى دیگر در كنار ارتش عراق در جنگ با جمهورى اسلامى چنین آورده است:

كمك‏هایى كه عراق در طول جنگ با ایران دریافت نمود محدود به جنبه‏هاى مشخصى نمى‏شد بلكه این كمك‏ها در همه‏ى زمینه‏هاى اقتصادى، نظامى و سیاسى بود، یمن تیپ پیاده‏ى «العروبه» را در طول جنگ با ایران به عراق فرستاده بود. اردن نیروى «الیرموك» را به عراق گسیل داشت و سودان، داوطلبانى را اعزام نمود كه در منطقه‏ى شرق میسان در خط مقدم جبهه، فعالیت مى‏كردند. از سوى دیگر، كلیه كشورها جز كره‏ى شمالى و گاهى چین و برخى كشورهاى عربى درهاى خود را بر روى ایران بسته بودند.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس، هشت سال دفاع مقدس، جنگ ایران و عراق، یمن، کره شمالی، چین، کشورهای عربی، سودان، خط مقدم جبهه، کمکهای نظامی به عراق در جنگ تحمیلی، جمهوری اسلامی ایران، استخبارات عراق، جنگ عراق و آمریکا، سازمان ملل متحد، سوریه، لیبی، صدام حسین، رادیو آمریکا، فرانسه، شوروی، موشکهای شیمیایی، اردن، جنگهای چریکی، سلاح های زمینی و هوایی، رادیو اسرائیل، کشورهای جهان سوم، کمکهای شوروی به عراق در جنگ تحمیلی، ملک حسین، ارتش عراق، آنتی ویروس نود 32، nod 32،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات