عراق مهمات و نیازهای تسلیحاتی خود را از کدام کشورها تامین می کرد؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 20)

یكى از مهم‏ترین كشورهایى كه تسلیحات عراق در طول جنگ را فراهم كرد، اتحاد جماهیر شوروى سابق بود. هم به دلیل قرار داد ١٥ ساله نظامى عراق و شوروى و هم به دلیل نزدیكى عراق به این كشور، اتحاد جماهیر شوروى سابق بخش اعظم نیاز تسلیحاتى عراق را تأمین مى‏كرد.

بر اساس گزارش مجله نیوزویك پنجاه درصد از ٨٤ میلیارد دلار هزینه سلاحى كه در طول جنگ به عراق فروخته شد، به وسیله روس‏ها تأمین شد.

در مدتى كه شوروى (سابق) از تحویل مهمات توپخانه به عراق خوددارى كرد مصر این مأموریت را به عهده گرفت.چین نیز یكى دیگر از كشورهایى بود كه عراق تجهیزات نظامى خود را از آن كشور خریدارى مى‏كرد؛ از جمله این سلاح‏ها تانك تى ٥٥ است كه معادل بهبود یافته‏ى تانك تى ٥٥ شوروى است.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

فرانسه در طول جنگ ٦ / ١٦ میلیارد دلار سلاح پیشرفته، از جمله ١٣٣ فروند میراژ اف - ١ و موشك‏هاى اگزوسه به عراق فروخت. فرانسوى‏ها در سال ١٩٨٤ با تحویل هواپیماهاى سوپراتاندارد به عراق، كه مجهز به موشك‏هاى اگزوسه‏ى هوا - دریا بودند، نقش بسزایى در هدف قرار دادن خطوط حمل و نقل دریایى به ویژه خطوط نفتى ایفا نمودند.

فرانسوى‏ها در ساخت راكتورهاى اتمى و فراهم كردن زمینه دستیابى عراق به سلاح اتمى نیز نقش برجسته‏اى داشتند.

 

كمك‏هاى فرانسه به عراق تا آنجا پیش رفت كه فرستاده حكومت فرانسه در زمان ریاست جمهورى والرى ژیسكار دستن به عراق آمد و در ملاقاتى با وزیر دفاع وقت عراق عدنان خیرالله به او اطلاع داد كه فرانسه به صورت جدى زمینه‏هاى اعطاى یك بمب اتمى به عراق را بررسى مى‏نماید.

مى‏توان براى مجبور كردن ایران به متوقف كردن جنگ، این بمب را به هدف مشخصى پرتاب نمود. برابر گزارش‏هاى موجود، امریكا در طى سال‏هاى ١٣٦١ - ٦٦ معادل ٥ / ١ میلیارد دلار تجهیزات الكترونیكى، انواع ماشین آلات، دستگاه‏هاى حساس و رایانه‏هاى فوق‏العاده قوى در زمینه تولید سلاح‏هاى شیمیایى، موشكى و هسته‏اى را به دولت عراق فروخت.

بعدها یك بازپرس كنگره امریكا كه مسئول بررسى عملكرد دولت امریكا در برابر عراق بود، گفت: دامنه وسعت انواع تجهیزات تكنولوژى حساسى كه از طرف دولت امریكا به عراق ارسال شده است، آدم را شوكه مى‏كند.

 

همچنین در گزارشى كه بعدها در تلویزیون اى. بى. سى امریكا پخش شد بر این مسئله تأكید شد كه شركت‏هاى امریكایى به طور قانونى و غیر قانونى، نوعى فناورى را در اختیار عراق قرار داده بودند كه این كشور را قادر مى‏ساخت برنامه‏هاى تولید پیشرفته‏ترین جنگ افزارها را ادامه دهد.

 

به گزارش روزنامه تایمز مالى چاپ انگلیس، شركت امریكایى اینتر نشنال سیگنال كنترل نیز در انتقال مخفیانه تكنولوژى ساخت بمب‏هاى خوشه‏اى به عراق دست داشت.

یكى از كشورهاى دیگرى كه سلاح‏هاى مورد نیاز عراق را تأمین مى‏كرد انگلیس بود. برخى از كارخانه‏هاى انگلیس در پى فروش سلاح به عراق سودآور شدند و حتى در سال ١٩٨٨ میلادى فروش این اقلام به ٢ / ١ میلیارد دلار رسید.

 

هم زمان انگلیسى‏ها، دفتر خرید ایران در خیابان ویكتوریاى لندن را از طریق سازمان اطلاعاتى ٥١M كنترل مى‏كردند و اطلاعات آن را در اختیار عراق قرار مى‏دادند.

آلمان‏ها نیز همانند فرانسه و انگلیس، تجهیزات فراوانى را در اختیار عراق قرار دادند. فناورى آلمان‏ها در زمینه تولید سلاح‏هاى شیمیایى و موشكى بیش از سایر بخش‏ها به كار گرفته شد.

بخشى از كارخانه‏هاى آلمان نیز به صورت انحصارى سلاح‏هاى مورد نیاز صدام را مى‏ساختند.

برزیل، كلمبیا، اسپانیا و بسیارى از كشورهاى دیگر همچون افریقاى جنوبى، اتریش، یوگسلاوى سابق و ایتالیا نیز به میزان بسیار تسلیحات شیمیایى با تكنولوژى پیشرفته در اختیار عراق قرار دادند.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس، هشت سال دفاع مقدس، جنگ ایران و عراق، اتحاد جماهیر شوروی، تسلیحات نظامی عراق در جنگ تحمیلی، فرانسه، کمکهای فرانسه به عراق در جنگ تحمیلی، هواپیمای سوپراتاندارد، موشک اگزوسه، والری ژیسکار، عدنان خیرالله، آمریکا، سلاح های شیمیایی، کنگره آمریکا، سلاح های هسته ای، بمب اتمی، راکتورهای اتمی، تلوزیون ای بی سی امریکا، جنگ افزارهای پیشرفته، روزنامه تایمز مالی، شرکت اینترنشنال سیگنال، آلمان، انگلیس، برزیل، کلمبیا، اسپانیا، آفریقای جنوبی، یوگوسلاوی،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic