دلایل و زمینه های برتری ارتش عراق در ماه های پایانی جنگ چه بود؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 22)

مهم‏ترین عوامل این برترى چنین بود:

١- اتفاق نظر بین‏المللى به ویژه شوروى و امریكا براى پایان دادن به جنگ.

٢- استفاده وسیع عراق از سلاح‏هاى شیمیایى و سكوت مجامع جهانى در برابر این اقدام عراق.

٣- بسته شدن راه كارهاى عملیاتى و ضرورت یافتن راه كارهاى جدید كه نیاز به تجهیزات پیشرفته داشت و فن‏آورى آن در اختیار جمهورى اسلامى نبود.

٤- عدم تمركز تجهیزات نظامى موجود در كشور در سازمانى كه عمل كننده اصلى در جنگ بود (سپاه).

٥- مهم‏تر از همه، عقب‏ماندگى اساسى ایران از نظر تجهیزات نظامى پیشرفته بود.

به ویژه بعد از سال ١٣٦٣ به دو علت توازن ابزارهاى پیشرفته به نفع عراق سنگینى مى‏كرد:

١- تحریم همه جانبه كشورهاى جهان در واگذارى تجهیزات هر چند عمومى نظامى به ایران.

 

٢- كاهش توان اقتصادى كشور براى خرید اقلام نظامى.

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

البته افزایش روز افزون توان نظامى عراق امر مبهمى نبود كه ایران در ارزیابى‏هاى نظامى خود از آن غافل شده باشد، ولى توجه به یك امر مهم ضرورى است و آن اینكه هم زمان با تحولاتى كه با پیروزى‏هاى ایران در جبهه‏هاى جنگ حاصل شد - و بیشتر از خسارتى كه ایران به ارتش عراق وارد كرد - نظامى جهانى به تجهیز و تقویت عراق پرداخت.

 

به عنوان مثال، پس از آن كه آشكار شد عراق توان پیشروى در خاك ایران را ندارد، فرانسه در بهمن ١٣٥٩ اقدام به فروش هواپیماهاى میراژ به عراق كرد. همچنین پس از آنكه توان نظامى ایران در طرح ریزى عملیات خیبر مشخص شد، سلاح‏هاى شیمیایى به طور گسترده به عراق فروخته شد و براى فشار بیشتر به ایران و تهدید جریان فروش نفت و محدود ساختن منابع ارزى ایران، فرانسه هواپیماهاى سوپر اتاندارد و موشك‏هاى اگزوسه را به عراق فروخت.

 

این روند پس از عملیات بدر با فروش میگ ٢٥ روسى ادامه یافت و پس از عملیات كربلاى ٥ سلاح‏هاى شیمیایى موثرتر و كشنده‏تر همچون سیانور، به عراق داده شد. در سال ١٣٦٦ نیز با تغییراتى در برد موشك‏هاى اسكاد، بى، توانست تهران و شهرهاى دورتر را هدف قرار دهد. در حقیقت تحولات نظامى عراق از توان داخلى آن كشور ناشى نمى‏شد بلكه قدرت‏هاى بزرگ اصلى‏ترین عامل در تجهیز و تقویت عراق بودند.عراق، كشور توسعه نیافته‏یى كه در آغاز جنگ فاقد فن‏آورى پیشرفته نظامى بود، در طول جنگ از انواع سلاح‏ها و ادوات نظامى پیشرفته كه داراى جدیدترین فن‏آورى‏ها بودند، بهره‏مند شد.

 

این سلاح‏ها در پى هر پیروزى نیروهاى ایران در اختیار عراق قرار مى‏گرفت. همچنین، امریكا هم زمان با تحریم اقتصادى ایران در ٣ آبان ١٣٦٦، قطعات رایانه‏اى پیشرفته كه عراق را قادر مى‏ساخت برد موشك‏هاى اسكاد - بى را به ١٢٠٠ كیلومتر برساند، در اختیار این كشور قرار داد. علاوه بر آن، سایر كشورها نیز در مقاطع مختلف انواع مهمات، خودرو، تجهیزات مخابراتى و... را در اختیار عراق قرار دادند.

 

این در حالى بود كه چند دفتر وزارتى و شركت‏هاى دولتى ایران در كشورهاى غربى به ویژه انگلستان به بهانه خرید سلاح براى ایران بسته شد. از سوى دیگر، ایران به طور كامل در تحریم تسیلحاتى، تجهیزاتى و اقتصادى غرب و امریكا بود؛ حتى دولت سوئد براى جلوگیرى از فروش قایق موتورى با ظرفیت پایین به جمهورى اسلامى، فشار زیادى به شركت‏هاى سوئدى و مراكز ایرانى در سوئذ وارد آورد. همچنین هر بازرگان غربى كه احتمال داده مى‏شد واسطه‏ى خرید براى ایران است، دستگیر مى‏شد و تحت فشار قرار مى‏گرفت.
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: شعر هفته دفاع مقدس، هفته دفاع مقدس، شهید، شهدا، شهادت، شهید و شهادت، یاد شهدا، شعر 8 سال دفاع مقدس، شعر درباره شهید، شعر درباره شهید و شهادت، شعر درباره جبهه و جنگ، شعر درباره شهدا، شعر درباره شهادت، شعر درباره شهید گمنام، شعر شهید گمنام، جملات زیبا درباره شهید گمنام، شعر درباره دفاع مقدس، شعر درباره هفته دفاع مقدس، شعر درباره جنگ تحمیلی، شعر مقاومت، شعر جنگ تحمیلی، شعر رفاقت با شهدا، شعر راه شهدا، انگلستان، آمریکا، جمهوری اسلامی ایران، قایق موتوری، تحریم تسلیحاتی ایران، تحریم اقتصادی ایران، موشک اسکاد، تجهیزات مخابراتی، شوروی، سلاح شیمیایی، فرانسه، هواپیمای میراژ، هواپیمای میگ، عملیات بدر، عملیات کربلای 5، سیانور، تهران، ادوات نظامی، هواپیمای سوپراتاندارد، عملیات خیبر، موشک اگزوسه، دولت سوئد، ارتش عراق، آنتی ویروس نود 32، nod 32،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات