وضعیت نظامی ایران در آغاز جنگ از نظر تعداد نفرات، یگانها، لشگرهای زرهی، تجهیزات و تسلیحات نظامی چگونه بود؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 25)

آخرین وضعیت ارتش ایران تا سال ١٣٥٧ و قبل از سقوط شاه به شرح زیر بوده است:

كل نیروهاى نظامى ایران تا این سال حدود ٤١٥ هزار نفر و نیروهاى ذخیره‏ى آن بالغ بر ٣٠٠ هزار نفر مى‏شد.

نیروى زمینى:

داراى ٢٨٥ هزار نفر شامل:

سه لشكر زرهى،

چهار لشكر پیاده،

چهار تیپ مستقل شامل:

یك تیپ زرهى، یك تیپ پیاده، یك تیپ هوابرد و یك تیپ نیروى مخصوص بود.

نیروى هوایى:

داراى ١٠٠ هزار نیروى انسانى بود.

نیروى دریایى:

نیز داراى ٣٠ هزار نیروى انسانى بود كه در پایگاه‏هاى بندرعباس، بوشهر، جزیره‏ى خارك، خرمشهر، بندر امام خمینى و بندر انزلى استقرار داشتند.

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

در بحبوحه‏ى پیروزى انقلاب اسلامى با توجه به حمایت ارتش از رژیم شاهنشاهى و سر سپردگى آن به شاه و امریكا، برخى از نیروهاى نظامى با ترك پادگان‏ها به مردم پیوستند و با آنان در مبارزه با نظام شاه و حتى حمله به پادگان‏ها و تسخیر آنها شركت كردند.

 

در نتیجه، سلاح‏هاى سبك بسیارى به دست مردم افتاد و پادگان‏ها از نیروى نظامى خالى شد و چنان وضعیتى پیش آمد كه سرلشكر قرنى - كه دولت موقت وى را در روز ٢٤ بهمن ١٣٥٧، یعنى تنها سه روز پس از پیروزى انقلاب اسلامى به ریاست ستاد ارتش منصوب كرده بود - با حضور در دفتر ستاد و مشاهده اوضاع ارتش گفت: «اینك وارث یك ارتش از هم پاشیده هستیم. اكنون ارتش دچار وضع نابسامان و از هم پاشیده‏اى است. در ستاد كل ارتش، هیچ كس نیست. وضع ما در ارتش بحرانى است.»

 

براى تبدیل ارتش شاهنشاهى به ارتش در خدمت اسلام و مردم، تلاش‏هاى گسترده‏اى انجام گرفت.

كلیه ژنرال‏هاى چهار ستاره و سه ستاره بازنشسته و تمام مستشاران امریكایى اخراج شدند.

بسیارى از واحدهاى سر سپرده از جمله گارد جاویدان و گارد شاهنشاهى منحل شد و نیروهاى آنها در اختیار نیروى زمینى قرار گرفت.

علاوه بر این بیشتر قرار دادهاى خرید سلاح و تجهیزات نظامى لغو شد.

 

مدت خدمت نظام وظیفه از دو سال به یك سال و مدت آموزشى نظامى از چهار ماه به سه تا چهار هفته كاهش یافت و سیاست «خدمت نیروهاى نظامى در محل دلخواه»، در پیش گرفته شد و به طور كلى اعلام شد كه شمار نیروهاى مسلح به نصف كاهش خواهد یافت.

 

به طور كلى وضعیت ارتش ایران هم زمان با تجاوز عراق به ایران چنین بوده است:

 

تعداد افراد نیروى زمینى ارتش از ٢٨٠ هزار نفر به ٩٠ تا ١٥٠ هزار نفر،

نیروى هوایى از ١٠٠ هزار نفر به ٦٠ هزار نفر

و نیروى دریایى از ٣٠ هزار نفر به ٢٠ هزار نفر كاهش یافت.

نیروى ژاندارمرى نیز از حدود ٧٤ هزار نفر به یك سوم تنزل یافت.

 

دلایل این كاهش شدید را مى‏توان فرار گروهى از نیروهاى سر سپرده به خارج از كشور در زمان انقلاب، تصفیه برخى نیروهاى بدسابقه و وابسته به رژیم شاهنشاهى و كاهش مدت خدمت نظام وظیفه دانست.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامى كه عملا در اردیبهشت ١٣٥٨ تشكیل شد، مأموریت حفظ دستاوردهاى انقلاب و مبارزه با ضد انقلاب را بر عهده داشت.

تعداد نیروهاى سپاه اگر چه با استقبال جوانان مسلمان براى عضویت در آن، روز به روز افزایش مى‏یافت، اما كمبود امكانات و تجهیزات، نبود بودجه كافى و وجود اختلاف نظر در مورد سرنوشت سپاه در میان مسئولان سیاسى كشور، مانع از رشد سریع و همه جانبه آن شد.

در چنین وضعیتى، نیروهاى سپاه پاسداران در آغاز جنگ در سرتاسر كشور، كمتر از سى هزار نفر بودند كه آنها نیز درگیر مأموریت‏هاى شهرى و مبارزه با ضد انقلاب در مناطق بحرانى مانند كردستان، تهران، سیستان و بلوچستان، خوزستان، گنبد و... بودند و نیرویى در مرزهاى كشور نداشتند.

 

آمار تجهیزات و تسلیحات اصلى موجود در ارتش ایران قبل از جنگ به شرح زیر بود:

(این آمار تقریبى است)

چهار گردان موشك ضد هوایى هاوك

حدود ٢٨١٠ تانك و نفربر

١٠٢٠ عراده توپ

١٨٠٠ توپ ضد هوایى

 ٧٤٤ هلى كوپتر

 ٤٤٧ هواپیماى جنگى

١ زیر دریایى

 ٣ ناوشكن و ٤ ناوچه

 

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس، هشت سال دفاع مقدس، جنگ ایران و عراق، ناوشکن، ناوچه، هواپیمای جنگی، هلی کوپتر، توپ ضد هوایی، موشک ضد هوایی هاوک، تانک، نفربر، ارتش جمهوری اسلامی ایران، کردستان، تهران، سیستان و بلوچستان، خوزستان، گنبد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خدمت نظام وظیفه، نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، گارد شاهنشاهی، گارد جاویدان، رژیم شاهنشاهی، پیروزی انقلاب اسلامی، بندرعباس، بوشهر، جزیره‏ى خارك، خرمشهر، بندر امام خمینى، بندر انزلى، سقوط محمد رضا شاه، وضعیت ارتش ایران در سال 1357، تیپ هوابرد، تیپ نیرو مخصوص، ضد انقلاب، آنتی ویروس نود 32، nod 32،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic