بعد از مدتی اشغال، مرحلة آزاد سازی های پی در پی تا آزادی خرمشهر را شاهد بودیم. چه تحولاتی در داخل کشور رخ داد که نیروهای نظامی توان لازم را برای بیرون راندن ارتش اشغالگر بدست آوردند؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 27)

ابتدا باید اوضاع داخلى ایران در نیمه دوم سال ١٣٥٩ و نیمه اول سال ١٣٦٠ ترسیم شود تا موضوع روشن‏تر گردد. در اینجا محورهاى زیر قابل توجه است:

اول:

 تجاوز عراق و انعكاس داخلى آن كه ناشى از این تجاوز بود.

دوم:

 وجود گروه‏هاى مختلف مسلح از جمله مجاهدین خلق (منافقین)، پیكار، چریك‏هاى فدایى اقلیت، حزب دمكرات، حزب توده (حزب توده ایران با گرایش سیاسى حركت خود را آغاز كرد ولى در پى كشف شبكه نظامى مخفى این حزب در بهمن ماه ١٣٦١، تعدادى از اعضاى این حزب دستگیر شدند.) و... در صحنه سیاسى داخلى.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

سوم:

وجود تشكیلاتى كه تحت عنوان دفتر هماهنگى‏هاى مردمى ریاست جمهورى فعالیت داشتند و همچون بنى‏صدر در آستانه پیروزى انقلاب از خارج به ایران آمده بودند.

 چهارم:

 از آبان ١٣٥٩ وقتى عراق به دلیل مقاومت رزمندگان به اهداف خود دست نیافت و زمین گیر شد، بنى‏صدر با استفاده از این موقعیت، به منظور كسب برترى سیاسى در داخل، دو عملیات را در جبهه‏هاى جنوب فرماندهى كرد: عملیات نصر در ١٥ دى ١٣٥٩ و عملیات توكل در ٢٠ دى ١٣٥٩.

عملیات نصر از دو محور جاده اهواز - خرمشهر و سوسنگرد، با هدف بیرون راندن دشمن از حد فاصل سوسنگرد تا غرب اهواز، آزادسازى خرمشهر و رسیدن به خط مرزى و در صورت امكان تصرف تنومه، با سه تیپ و سه گردان براى اجرا در سه مرحله طرح‏ریزى شد، ولى به علت عدم بر آورد صحیح از توان نیروهاى خودى و دشمن، این عملیات نه تنها موفقیتى در بر نداشت، بلكه موجب شد شهر هویزه نیز كه قبل از عملیات در دست نیروهاى خودى بود، به تصرف دشمن در آید.

عملیات توكل نیز در جاده ماهشهر - آبادان و جاده آبادان - اهواز (سلمانیه - مارد) با یك تیپ تقویت شده و یك گروه رزمى تانك و دو گروهان انجام شد. در این عملیات نیز موفقیتى نصیب نیروهاى خودى نشد و خسارت‏هاى زیادى نیز به آنها وارد آمد.

 پنجم:

 پس از این، بنى‏صدر براى كسب برترى سیاسى، به طور آشكار به منازعات داخلى دامن زد و روابط سیاسى خود را با نیروهاى مخالف جمهورى اسلامى به ویژه سازمان مجاهدین خلق (منافقین) و حزب دمكرات كردستان و سایر گروه‏هاى سیاسى و نظامى تحكیم بخشید.

این مسئله از ١٤ اسفند ١٣٥٩ به صورت علنى شروع شد و در ٣٠ خرداد ١٣٦٠ به اوج خود رسید كه به بركنارى بنى‏صدر از فرماندهى كل قوا و رد كفایت سیاسى وى در مجلس شوراى اسلامى انجامید.

بنى‏صدر، نه تنها در عرصه جناح بندى داخلى ناموفق بود، بلكه در عرصه جنگ و وظایف مربوط به فرماندهى كل قوا نیز راه به جایى نبرد.

 

 در مجموع نقش و موضع بنى‏صدر را در برابر تجاوزات عراق مى‏توان چنین برشمرد:

 یک:

 عدم استقبال از مقاومت و مقابله نیروهاى مردمى، و جلوگیرى از شكل گیرى نیروهاى انقلابى همچون سپاه در روند مقاومت.

دو:

 تكیه بر نیروهاى كلاسیك و كسانى كه ادعاى تخصص نظامى داشتند و حتى استفاده از نیروهاى بدنام و كودتاگر نظامى و ایجاد تأخیر در روند سازماندهى انقلابى.

 سه:

 بهره بردارى از اقدامات نیروهاى نظامى كلاسیك به منظور كسب پیروزى‏هاى سیاسى در جبهه بندى‏هاى سیاسى داخلى.

با فرار بنى صدر، موانع پیوند نیروهاى ارتش و سپاه و نیروهاى انقلابى متعهد و دلسوز برطرف شد و موقعیت براى طرح‏ریزى عملیات‏هاى آزادسازى فراهم گردید.

عملیات‏هاى بزرگ ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس طرح‏ریزى شد و با اجراى آن مناطق اشغالى جنوب كشور از جمله خرمشهر، آزاد شد.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس، هشت سال دفاع مقدس، جنگ ایران و عراق، مجاهدین خلق، گروه پیکار، عملیات ثامن الائمه، عملیات طریق القدس، عملیات فتح المبین، عملیات بیت المقدس، خرمشهر، فرار بنی صدر، ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، حزب دموکرات کردستان، مجلس شورای اسلامی، چریکهای فدایی اقلیت، حزب توده ایران، نیروهای مخالف جمهوری اسلامی، سوسنگرد، هویزه، سلیمانیه عراق، عملیات توکل، آزادسازی خرمشهر، جاده ماهشهر ـ آبادان، جاده آبادان ـ اهواز، آنتی ویروس نود 32، nod 32،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic