تاریخ : دوشنبه 20 آذر 1391 | 12:00 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

گر ضعیفی در زمین خواهد امان          غلغل افتد در سپاه آسمان

امان خواهی و پناه جوییِ مظلومی که دستش از چاره کوتاه است و توان دفع ظلم و دفاع از خود را ندارد، فریاد بلندی است که طنین آن همۀ جهان را پر می کند و فرشتگان را با خبر می سازد و نیروهای غیبی را به یاری آن مظلوم بسیج می کند. بی تردید آه مظلوم گریبان ظالم را خواهد گرفت و او را به هلاکت خواهد رساند. آنجا که پای انسان مظلومی در میان است که قدرت دفاع از خود را ندارد و فریاد خواهی می کند، سپاه غیبی به یاری او بر می خیزد و داد او را از ظالم می ستاند. خداوند خود پناه بی پناهان و فریادرس ستمدیدگان است و فرجام خواهیِ آنان را خود عهده دار می شود. ظالمانی که بر ضعیفان و ناتوانان می تازند، در حقیقت به جنگ پروردگار عالم می روند و او را به مصاف با خود فرا می خوانند. به خوبی آشکار است که در این نبرد، این ستمگرانند که محو و نابود می شوند.

مرحوم علامه جعفری از مرد مورد وثوقی نقل می کرد: در یکی از روزها از فرط خستگی، شبانه برای خوابیدن و استراحت به منزل آمدم. همینکه چشمانم گرم شد و در آستانه خواب عمیق قرار گرفتم خروسِ خانه به خواندن آواز درآمد و مرا بیدار کرد. بار دیگر از شدت خستگی به خواب رفتم. پس از گذشت اندک زمانی دوباره صدای آواز خروس خواب را از چشمانم ربود، و این واقعه چندین بار تکرار شد تا اینکه عصبانی و خواب آلود برخاستم و از شدت ناراحتی قصد خروج از منزل نمودم. در وسط حیاط با خروس آوازخوان مواجه شدم. در حالت خشم چنان ضربه ای بر گردن خروس وارد کردم که خروس به گوشه ای از حیاط پرتاب شد. از خانه خارج شدم و در کنار خیابان به راه افتادم تا به محل کار بازگردم. مشغول رفتن بودم که ناگهان دستی با قدرت بر پشت گردنم اصابت کرد و در جوی کنار خیابان افتادم. چون از جای برخاستم، مردی را دیدم که با حیرت از من عذرخواهی می کرد. او گفت مرا ببخشید، شما را با دوست خود اشتباه گرفتم و چون از او دلخور بودم، به گمان اینکه شما همان دوست من هستید چنین کردم. این واقعه و هزاران واقعۀ مشابه به ما نشان می دهد که ظلمِ ظالمان بی پاسخ نخواهد ماند، حتی اگر این ظلم به یک خروس باشد.

عکس: تصویری از مظلومیت کودکان غزه

                                                     منبع: جمال حق
طبقه بندی: هزار قانون زندگی،
برچسب ها: مولوی، مثنوی مولوی، مثنوی معنوی مولوی، شرح مثنوی، شرح مثنوی مولوی، شرح مثنوی معنوی مولوی، مولانا، مولانا جلال الدین محمد بلخی، اشعار مولانا، اشعار مولوی، پندهایی از مولوی، آه مظلوم، دفاع از مظلوم، ظلم و ستم، علامه محمد تقی جعفری، جنگ با خدا، ستمدیده، نیروهای غیبی، فرشتگان،
دنبالک ها: جمال حق،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات