تاریخ : جمعه 17 آذر 1391 | 05:55 ب.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

پاسخ به چند سوال

 (ازدواج موفق 50)

دکتر شاهین فرهنگ

کسی که  بالشت را در بغل خودش می گیرد و حرف می زند آیا دارد دروغ می گوید؟

این نشان از حالت تدافعی است. چنین کسی از یک چیزی می ترسد. و نگرانی و اضطراب دارد که چیزی لو نرود و این اضطراب را در فشار دادن آن بالش یا کوسن خالی می کند. اما اگر همیشه این کار را می کند احتمال دارد که لمسی باشد.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

شما فرمودید که از گذشته خودتان (در مورد دوستی با جنس مخالف) با او صحبت نکنید،  آیا خود ما می توانیم از طرف مقابلمان  سوال کنیم؟

آن چیزی که از گذشته خودت نمی خواهی بگویی که مثلا خدای نکرده رابطه نامشروعی داشته اید، آیا منطقی است که چیزی که خودم می خواهم پنهان کنم از او بپرسم. آن چیزی که خودم نمی خواهم لو برود طبیعی است که باید این فرصت را به او هم بدهم. پرسیدن اینگونه سوالات ممنوع است.

حالا اگر بپرسیم که قبلا جای دیگر هم خواستگاری رفته اند یا نه چطور؟

این سوال را هم نپرسید. چون یا باید راست بگوید و یا دروغ. چه اصراری دارید که او به شما بگوید؟ شاید چند جا رفته خواستگاری و واقعا دختر شایسته ای به تور او نخورده باشد. و حالا شما را شایسته دیده و می خواهد با شما ازدواج کند. حالا اگر پنج جا رفته باشد خواستگاری و هیچ کدام را نپسندیده باشد آیا این نکته منفی است؟ اتفاقا این یک نکته مثبت است که شما از موردهای قبلی که او رفته خواستگاری سر تر هستید و گرنه با یکی از همان دخترهای قبلی ازدواج می کرد. از این جور سوالات نپرسید.

اگر در حین صحبت کردن متوجه شدم که دارد دروغ می گوید. آیا به روی او بیاوریم که دارد دروغ می گوید؟

خیر. اصلا. اگر دیدید پشت سر هم دارد دروغ می گوید خودتان می فهمید که به درد زندگی مشترک با شما نمی خورد. ولی اگر در یک زمینه ای متوجه شدید که دارد دروغ می گوید بپذیرید که خود شما هم ممکن است بخواهید در یک زمینه هایی پنهان کاری هایی داشته باشید.

با این نکاتی که شما فرمودید آدم باید پیغبر باشد که بشود با او ازدواج کرد؟

یادتان می آید به شما گفتم در جمع بندی معیارهای ازدواج دو گروه دچار خطا و اشتباه می شوند. کسانی که افراط می کنند و کسانی که تفریط می کنند. کسانی که افراط می کنند کسانی هستند که برای ازدواج دنبال فرشته ها می گردند مگر شما خودتان فرشته اید که دنبال فرشته ها می گردید؟ شما خودتان چند درصد از مجموعه معیارها و ملاکهایی که برای ازدواج گفتیم در خودتان دارید که دنبال فردی می گردید که از هر لحاظ عالی باشد؟ من گفتم خیلی سخت نگیرید. کسی که با شرایط تو و درک تو و .... هماهنگی دارد و از آن خطوط قرمزی که گفتیم عبور نمی کند و از باید و نبایدهای شما عبور نمی کند ازدواج کن. بنده یادم نمی آید که در این دوره توصیه کرده باشم که شما بگردید با پیغمبر ازدواج کنید. اینکه به شما گفتم چگونه متوجه بشویم که کسی دارد به ما دروغ می گوید بخاطر این بوده که موارد مشاوره بسیاری داشتم که دختر و پسر آمدند با من مشاوره کردند و گفته اند که ازدواج کردیم و حالا متوجه شدم که به من دروغ گفته است! و دیگر نمی خواهم با او زندگی کنم.

من می خواهم که شما از اول درست تصمیم بگیرید. من نگفتم هیچ کسی دروغ نمی گوید! بنده همبن الان در سوال قبلی گفتم که خود شما هم ممکن است یک چیزهایی را مخفی کنید و دروغ بگویید.

من گفتم که باید با شناخت در مسیر زندگی نان پای بگذارید. نخیر با پیغمبر ازدواج نکنید! با کسی که مثل خودتان است ازدواج کنید. من اگر روزی سه بار دروغ می گویم نمی توانم دنبال یک آدمی ازدواج کنم که هیچ دروغی به عمر خودش نگفته است. ما قبلا در انتخاب همسر گفتیم که شما خودتان هم باید بروید خوبی ها را زندگی کنید. من اینها را گفتم که شما چشمتان را باز کنید. نه اینکه خودم هزار تا ایراد داشته باشم و بروم با کسی ازدواج کنم که هیچ عیبی ندارد.

این مطالبی که در مورد پی بردن به راست گویی طرف مقابل گفتید که مربوط به قبل از ازدواج است آیا کسی که متأهل است می تواند روی شریک زندگی خودش تست کند؟

خواهشی که از شما دوستان عزیز دارم این است که این مطالب را نه بر روی همسرتان و نه بر روی پدر و مادرتان و خواهر و برادرتان تست نکنید. من فقط برای ازدواج اینها را به شما گفتم.

شما گفتید در جلسه سوم بزرگان فامیل را ببرید حالا اگر من یک مادر بزرگی دارم که می دانم اگر او را ببرم ممکن است حرفهایی بزند که باعث ناراحتی می شود چکار باید بکنم؟

در همان جلسه دوم خواستگاری بگویید که من مادربزرگی داردم که اگر در جلسه بعد آمدند و چیزی گفتند که ممکن است جسارت فرض بشود ناراحت نشوید. چون روزی پنچ بار این حرفها را به خود ما هم می زند. خدای نکرده شما به دل نگیرید و خواهش می کنم این مطلب را به مادر و پدرتان هم بگویید.

اگر من با عموها و یا دایی هایم ارتباط زیادی نداشته باشم و فقط سالی یکبار همدیگر را ببینیم آیا باز هم باید آنها را در جلسه سوم خواستگاری دعوت کنیم؟

اگر اینگونه باشد که می گویید نیازی نیست که آنها را ببرید اما در جلسه دوم خواستگاری که گفتیم باید خانواده ها را کامل به هم بشناسانید می گویید که یکی از نکاتی که در خانواده ما وجود دارد این است که با عمو و خاله و دایی و عمه هام هیچ رفت و آمدی نداریم و دلیل  آن هم بگویید تا او هم با پدر و مادر خودش این مطلب را در میان بگذارد. اصلا شاید شما را نپذیرند.

آیا اینکه فرمودید با ضبط صوت صدای طرف مقابلتان را ضبط کنید آیا باید مخفیانه باشد یا علنی؟

ما چیزی برای مخفی کردن نداریم. باید علنی باشد. و هر دو طرف صدای همدیگر را ضبط کنند. اینگونه به طرف مقابلتان بگویید: «ببخشید من می خواهم با اجازه شما صدایتان را ضبط کنم و بعد ببرم داخل خانه و گوش بدهم، شاید سوالی را فراموش کرده باشم بپرسم و یا نکته ای از قلم افتاده باشد و حواسم نبوده است. شما هم ضبط کنید و اگر ندارید من این فایل را برایتان روی سی دی می ریزم و برایتان می آورم.»

من دختری هستم که از نظر مالی کاملا از طرف خانواده تامین بودم و حالا می خواهم بدانم چطوری به کسی که آمده خواستگاری ام بفهمانم (بصورت غیر مستقیم) که من باید پول برای خرج خودم داشته باشم بدون اینکه بخواهم مرتب به او بگویم که به من پول بدهد.

می توانید از او این سوال را بپرسید: «می خواهم بدانم درآمدی که شما ماهانه کسب می کنید را چگونه هزینه می کنید؟ » یک موقع ممکن است بگوید من پول را می دهم به شما و خودتان این پول را مدیریت کنید. یک موقع هم ممکن است بگوید میریزم به حسابم و هر موقع که نیاز بود خرج می کنم. یا ممکن است بگوید یک درصدی از آن را پیش خودم نگه میدارم و یک درصدی را به خانمم می دهم. با جوابی که به شما می دهد می توانید متوجه بشوید که او به شما پول برای مخارج شخصی می دهد یا نه. و دیگر نیازی به پرسیدن سوال مستقیم از او هم نیست.
طبقه بندی: ازدواج موفق (دکتر شاهین فرهنگ)،
برچسب ها: ازدواج موفق، دکتر شاهین فرهنگ، دروغ، نگرانی و اضطراب، زندگی مشترک، خواستگاری، دوستی با جنس مخالف، رابطه نامشروع، خانواده، جلسه دوم خواستگاری، پدر و مادر، معیارهای ازدواج، فرشته، جلسه سوم خواستگاری، همسر، دختر و پسر، انتخاب همسر، مسیر زندگی، آنتی ویروس نود 32، nod32،
دنبالک ها: خانه تحول (سایت دکتر شاهین فرهنگ)،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات