«ضررهای مهریة سنگین» و «سودهای مهریة سبک»

 (ازدواج موفق 53)

دکتر شاهین فرهنگ

«ضررهای مهریة سنگین»

الف)آغاز زندگی بر مبنای دروغ

کسی که مهریة سنگین زندگی را آغاز می کند و می گوید کی داده و کی گرفته زندگی را با دروغ آغاز می کند. زندگی را با فریب شروع می کند.

خشت اول چون نهد معمار کج                  تا ثریا می رود دیوار کج

رسول اکرم (ص): کسی که ستمگرانه مهر زن را نپردازد در پیشگاه خدا زناکار محسوب می شود.

رسول اکرم (ص): خداوند کسی را که مهر زن را نپردازد نمی آمرزد.

امام علی (ع): مهریة زنان را سنگین نکنید. که این کار عداوت و دشمنی را در پی دارد.

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

ب) میل زن را به جدایی بیشتر می کند

ج) مرد همیشه نگران پرداخت مهریه است

د) وظیفة خانوادة عروس سنگین می شود

طبیعی است وقتی مهریة دختر بالا باشد خانوادة پسر توقع دارند که جهیزیة سنگینی هم بگیرند.

ه) ازدواجتان نامبارک می شود

رسول اکرم (ص): از شومی های ازدواج مهریة سنگین است.

ممکن است کسی بگوید من کسی را می شناسم که مهرش سبک بود و به همین دلیل شوهرش طلاقش داد. اشتباه می کنید. بخاطر مهریة سبک نبوده یا انتخابش غلط بوده و یا بعد از انتخاب شیوة زندگی اش غلط بوده. ربطی به مهر ندارد. مگر می شود رسول الله چیزی بگویند و به بعد آن فکر نکنند.

و) نشان از بی اعتمادی به همدیگر از همان اول زندگی است.

بعضی ها می گویند ما که قصد دادن یا گرفتن مهریه را نداریم فقط می خواهیم دهان فامیل را ببندیم. واقعا خدا عقل بدهد. تو می خواهی با تعداد سکه ها دهان فامیل را ببندی؟ زندگی که تو بخواهی برای حرف مردم آن را شروع بکنی فکر می کنی به کجا می کشد؟ آن وقت تا آخر عمرت توی زندگی مشترک نگاهت به دهان مردم است. تو دیگر از زندگی ات لذت نمی بری.

( اگر من فکر می کنم کاری درست است، شما فکر می کنی کاری درست است و مطمئن هستیم که خدا هم به این کار راضی است مردم هر چه که می خواهند بگویند ایرادی ندارد.)

بعضی ها می گویند اگر مهریه کم باشد زشت است و آبرویمان می رود، می گویند دخترشان را مفت دادند رفت. زشت است. زشت نافرمانی خداست. زشت تعدی به ناموس مردم است. زشت بالارفتن از دیوار مردم است. زشت دروغ گفتن و تهمت زدن است. از کی تا حالا فرمانبرداری از خدا زشت شده؟ اطاعت از دستور معصومین زشت شده؟

می گویند سکه به اندازة سال تولد دختر و یک جلد کلام الله مجید! چرا به کلام الله مجید توهین می کنیم؟ چرا قرآن را وارد مسخره بازی های خودمان می کنیم؟ اینجوری مثلا می خواهید بگید مسلمانید؟ آیا مسلمانی به این است که ما توی مهریه مان اسم قرآن باشد؟ یا مسلمانی عمل به شیوة معصومین است؟ یا مسلمانی عمل به دستورات قرآن است؟ دوست من برو صد هزار تا سکه مهر کن ولی با دینت بازی نکن. با این کارهایتان ادای مسلمانی در نیاورید. اسم دین را با کارهایتان خراب نکنید. اگر واقعا دین برایت مهم است خب مهریة دخترتان را 124 هزار سکه قرار بدهید به تعداد پیامبران الهی!!!!

نمونه هایی از مهره های عجیب و غریب:

سکة بهار آزادی به ارتفاع قلة هیمالیا!!! (یعنی 8000 متر سکة طلا)

سکة طلا به ارتفاع قلة دماوند!! (5610 متر)

دست راست و پای چپ داماد!

صد کیلو پوست پیاز!!!

صد کیلو بال مگس!!!

 2000 بوسه!!!

یک کامیون گل رز هلندی!! (دو میلیارد تومان)

(خانوادة عروس توی جلسة مهربرون یک فامیلی را می آورند که سر و زبان بهتری دارد و بهتر چک و چانه می زند تا فیتیلة مهر را بالاتر ببرد. خانوادة داماد هم فلانی را می آورند که زبان چرب و نرمی دارد تا فیتیله را پایین بکشد.)

وقتی مهریه سنگین باشد اگر شوهر نسبت به زنش سرد بشود و اگر بخواهد از این زندگی خسته بشود و بی تابی بکند ممکن است سه تا واکنش نشان بدهد:

 توقف در عشق ورزی به همسر:

اصلا دیگر کاری به همسرش ندارد.

حمله:

بلایی به سر همسرش می آورد که بگوید مهرم حلال جانم آزاد.

فرار:

ما دو مدل فرار داریم، یکی فرار قبل از ازدواج است. توی جلسة مهربرون می گویند مهریه 3000 سکه است آن هم می گوید نمی خواهم و بلند می شود فرار می کند. و یک فرار هم فرار بعد از ازدواج است. من بارها دیده ام مردهایی که خواسته اند طلاق بگیرند و بخاطر ترس از مهریه فرار کرده اند. و اصلا کار ی به زنشان ندارند. زن هم سه سال است می رود دادگاه و می آید.

«سودهای مهریة سبک»

الف) اعلام صداقت: یعنی من می خواهم زندگی کنم و نه معامله.

رسول اکرم (ص): بهترین مهریه ها سبک ترین آنان است.

ب) افزایش توکل: کسی که مهریه را سبک می گیرد می گوید من برای آیندة زندگی ام به خدا توکل می کنم و نه اینکه مهریة سنگین را ضامن خوشبختی خودم قرار بدهم.

ج) ازدواج ها آسان می شود: هرچه مهریه بالاتر باشد فرار پسر ها از ازدواج هم بیشتر می شود.

د) پیروی از روش بزرگان دین: که مهریه را سبک می گرفتند.

نکته: هیچ جای دین نداریم که اگر یکی از اقوام داماد یا عروس فوت کنند باید عروسی را یکسال عقب انداخت!

خانم فاطمة زهرا چهار تا خواهر داشتند. یکی طاهره که بعد از بعثت فوت می کند. یکی زینب که تاریخ فوت او دقیقا معلوم نیست. یکی ام کلثوم که سال چهارم هجری فوت می کند. و یکی هم رقیه که سال دوم هجری فوت می کند. عروسی خانم فاطمة زهرا هم سال دوم هجری است.  17 روز بعد از فوت رقیه (خواهر بزرگ حضرت) پیامبر برای خانم فاطمة زهرا جشن عروسی می گیرند. دف می زنند و هلهله می کنند.

درست است باید به احترام فوت آن عزیز (حالا خواهر یا برادر یا دایی و عمو و عمه) مراسم عروسی را به عقب انداخت (حتی اگر سالن کرایه کرده ایم) ولی نه تا یکسال. حداکثر بعد از چهل روز. این توهیم به فردی که فوت شده یا خانوادة او نیست. الگوی ما باید پیامبر باشد نه افکار و رسوم من در آوری خودمان.

 
طبقه بندی: ازدواج موفق (دکتر شاهین فرهنگ)،
برچسب ها: ازدواج موفق، دکتر شاهین فرهنگ، سودهای مهریه سبک، ضررهای مهریه سنگین، رسول اکرم (ص)، زندگی مشترک، پرداخت مهریه، خانواده عروس، جهیزیه سنگین، خانواده داماد، مهریه دختر، زناکار، عداوت و دشمنی، ازدواج نامبارک، ازدواج شوم، طلاق، سکه طلا، نافرمانی خدا، عقل، مسلمانی، کلام الله مجید، ائمه معصومین (ع)، مهریه های عجیب و غریب، سکه بهار آزادی، دماوند، هیمالیا، گل رز هلندی، زن و شوهر، جلسه مهربرون، همسر، عشق ورزی به همسر، خانواده، توکل بر خدا، فرار از ازدواج، خوشبختی، آنتی ویروس نود 32، nod 32،
دنبالک ها: خانه تحول (سایت دکتر شاهین فرهنگ)،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic