تاریخ : چهارشنبه 29 آذر 1391 | 01:00 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

«جهیزیه»

(ازدواج موفق 55)

دکتر شاهین فرهنگ

گفتیم اگر باورهایمان درست بشود رفتارهای ما هم درست خواهد شد.

کی گفته تهیة جهیزیه وظیفة خانوادة عروس است.

قانون تهیة جهیزیه

الف) هر چه «لازم» است خریده بشود

وسایل ضروری مثل یخچال، گاز، ظروف آشپزخانه، تلوزیون، ماشین لباس شویی. جارو برقی و چرخ گوشت و اتو. ولی آیا دستگاه بخارپز دو طبقة فرانسوی هم لازم است؟ ظرف شویی هم لازم است؟ ماکرو ویو هم لازم است؟ همزن برقی لازم است؟ آرام پز لازم است؟ اسنک پز لازم است؟ آیا چند سری ظروف چینی لازم است؟ کدام یک از اینها را می خواهیم با خودمان به گور ببریم. تا حالا کی را با یخچان فریزر ساید با ساید دفن کرده اند؟

 تخت خواب لازم است؟ جالب این است که این دختر یا پسر تا قبل از ازدواج روی زمین می خوابیده.

ویکتور هوگو: مردمان این روزگار به جای اینکه به دنبال خواب راحت باشند به دنبال تختخواب راحت هستند.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

 

ب) اگر مقدور است خریده بشود.

اگر کسی دارد که فلان چیز را بخرد که حالا خیلی هم ضروری نیست اشکالی ندارد. (هر چند در این کار هم شبهة اسراف وجود دارد.)

ج) در صورت امکان جنس خوب آن تهیه بشود.

البته این وظیفه نیست بلکه یک لطف است که می کند.

همانطور که گفتیم مهریه یک هدیه است که از طرف خانوادة داماد داده می شود جهیزیه هم یک هدیه است که از طرف خانوادة عروس پیشکش داده می شود.

یک زمانی در میان مسلمانان رسم بود وقتی دختر به خانة داماد می رفت همراه او چند ده جلد کتاب هم داده می شد. خانوادة مسلمانها به تعداد کتابها و بزرگی کتابخانه هایشان افتخار می کردند. و این زمانی بود که کشورهای اسلامی پیشرفته ترین کشورهای جهان بودند. و علم از کشورهای اسلامی به غرب صادر می شد.

اثرات سوء جهیزیة سنگین

فشار زیاد به پدر عروس:

طرف مجبور است با هزار بدبختی وام بگیرد برای تهیة جهیزیه یا ماشینی که بعد از بیست سال توانسته بخرد بفروشد برای تهیة جهیزیه. حتی ما موارد سکته و مرگ را هم دیده ایم. دختر خانم چرا به پدرت فشار می آوری که اگر من فلان چیز توی جهیزیه ام نباشد خانة شوهر نمی روم. یک جوری وارد زندگی شو که شبها که می خواهی بخوابی با آرامش سرت را روی بالش بگذاری.

مادر دختر با شوهرش دعوا می کند که تو چرا به فکر آبروی دخترت و آبروی ما نیستی برو برای دخترت جهیزیه تهیه کن. چرا شوهرهایتان را با بقیه مقایسه می کنید. شوهر شما کارمند است کارگر است. اصلا شاید آن رفته پول نزول کرده من هم باید بروم بکنم.

دو رویی:

وقتی جهیزیه سنگین باشد ما فیلم بازی می کنیم و دو رو و منافق و حقه باز می شویم. توی خانوادة دختر جنگ و دعوا است بر سر جهیزیه آنوقت وقتی داماد می آید خانة عروس نقاب به چهره می زنیم. مثلا جهیزیه را نشان می دهیم و می گویم ببخشید کم است ناراحت نباش انشاء الله درست میشه.

اسراف و ولخرجی:

من کسانی را توی تهران سراغ دارم که برای دریافت 100 هزار تومان وام که ده ماهه آن را بازپرداخت کند شش ماه توی نوبت می مانند. آن موقع این خانم گیر داده به سرویس توالت 350 هزار تومانی.

گناه کردن حتما مال مردم خوری نیست. حتما تعدی به ناموس مردم نیست. از دیوار مردم بالا رفتن نیست. یکی اش این است که دل پدرتان را می شکنید. و فشار روی خانواده تان می آورید.

در بعضی جاها لیستی تهیه می کنند که باید خانوادة عروس حتما این چیزها باید در جهیزیه اش باشد. و کار زشت دیگری که می کنند این است که دوربین فیلمبرداری می آورند و از جهیزیه فیلم می گیرند. با این فیلم می خواهید چکار کنید؟ می خواهید به رخ کی بکشید؟ کجای عالم را می خواهید فتح بکنید با این جهیزیه؟ همین کارها را می کنیم که آمار طلاق افزایش پیدا می کند. ما غیر ارزشها را جای ارزشها قرار داده ایم.

آقا داماد و عروس خانم اگر دیدید که پدر و مادرهایتان دارند روی جهیزة بالا حرف می زنند و توافق می کنند شما زیر بار آن نروید. برای مهریه هم همینطور. کی گفته همة وسایل زندگی باید از اول تهیه بشود. خیلی از لوازم را ما در طول زندگی مان می خریم.

جهیزیة خانم فاطمة زهرا

وقتی حضرت علی (ع) زرة خودشان را 500 درهم فرختند و به پیامبر دادند. حضرت 63 درهم از این پول را برداشتند و به عمار دادند و ابوبکر و گفتند که با این پول برای دخترشان جهیزیه بخرند. 12 درهم هم به بلال دادند تا برای حضرت علی و خانم فاطمه (س) عطر بخرند. 500 درهمی که مهریة خانم فاطمة زهرا بوده به پول امروز چیزی حدود 600 هزار تومان است.

یک پیراهن سفید

یک روسری بزرگ

یک عدد حوله

یک عدد تخت از چوب و لیف خرما (البته آن تختها مثل تختهای امروزی نبود ارتفاع خیلی کمی از زمین داشت)

یک تشک از پشم گوسفند

یک تشک از لیف خرما

چهار تا بالش از پوست میش که با گیاه پر شده بود

یک عدد حصیر

یک عدد آسیاب سنگی

یک عدد کاسة مسی

یک دانه مشک چرمی برای بیرون کشیدن آب از چاه

یک عدد تشت برای شستن لباس

یک کاسه برای خوردن شیر

یک عدد ظرف برای خوردن آب

یک پرده از پشم

یک دانه آفتابه

یک دانه سبوی گلی

دو تا کوزة سفالی

یک عدد پوست به عنوان فرش خانه

و یک دانه عبا

وقتی رسول الله جهیزیة فاطمه (س) را دیدند اشک در چشمانشان جمع شد و دستشان را به دعا برداشتند و فرمودند خدایا زندگی این دو تا زوج را که جهیزیه شان اینقدر ساده است و ظروفشان گلی است. زندگی آنها را مبارک کن.

زندگی خوب است که یکی مثل پیامبر بگوید که مبارک باشد. نه چیزهایی که خیلی هایش زندگی را نامبارک می کند.

خرید عقد:

می خواهند بروند خرید عقد یک کاروان دنبال خودشان راه می اندازند. حلقة نامزدی من را خانمم باید بپسندد و حلقة خانمم را هم من باید بپسندم به بقیه ربطی ندارد که چه نظری دارند. چرا اینقدر خودمان را با رسم و رسومهای غلط آزار می دهیم؟ چرا نمی گذارید دختر و پسر راحت بروند خریدشان را بکنند؟
طبقه بندی: ازدواج موفق (دکتر شاهین فرهنگ)،
برچسب ها: ازدواج موفق، دکتر شاهین فرهنگ، استاد شاهین فرهنگ، خانواده عروس، جهیزیه، بخارپز دوطبقه فرانسوی، ماکرو ویو، یخچال فریزر ساید با ساید، ویکور هوگو، تختخواب، اسنک پز، ظروف آشپزخانه، ماشین لباسشویی، تهیه جهیزیه، هدیه، کشورهای اسلامی، شوهر، آرامش، مرگ، سکته، نزول پول، منافق، دو رویی، تهران، سرویس توالت، مهریه، آمار طلاق، دوربین فیلمبرداری، تعدی به ناموس، زندگی، جهیزه خانم فاطمه زهرا (س)، حضرت علی (ع)، پیامبر اکرم (ص)، عطر، لیف خرما، آسیاب سنگی، کوزه سفالی، خرید عقد، حلقه نامزدی، رسم و رسومات غلط در ازدواج، اشک، آپدیت آنتی ویروس نود 32، nod 32،
دنبالک ها: خانه تحول (سایت دکتر شاهین فرهنگ)،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات