آیا سرزمین و یا شهری از کشور عراق به تصرف نیروهای نظامی ایران در آمد؟ چرا و به چه مدت؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 31)

بله؛ پس از آنكه عملیات بیت المقدس با موفقیت به اجرا در آمد و دشمن اشغالگر از قسمت وسیعى از خاك ایران عقب نشست به دلایل زیر ایران تصمیم گرفت كه عملیات برون مرزى خود را آغاز كند:

 

اول: آنكه پس از استقرار نیروهاى ایرانى در شهرهاى سومار، مهران و قصر شیرین و مشاهده‏ى اوضاع، مشخص شد كه حسن نیتى در كار نبوده و تمام این شهرها با خاك یكسان شده است، لذا این جنایات قطعا نباید بدون پاسخ مى‏ماند.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

دوم: اینكه معلوم شد صدام به اصطلاح صلح طلب، عقب نشینى را به طور ناقص انجام داده و این حركت ارتش عراق به دلیل این بوده است كه با حضور در ارتفاعات و مناطق سوق الجیشى و حساس، اشراف خود را بر شهرهاى ایران حفظ كند و نیز از حملات احتمالى رزمندگان اسلام در امان بماند.

 

سوم: اینكه در حالى كه صدام از سویى سخن از متاركه‏ى جنگ مى‏راند، از سوى دیگر به شدت سرگرم فعالیت و ایجاد مواضع و موانع از قبیل میادین مین و كانال و سیم خاردار بود.

 

چهارم: اینكه بسیارى از شهرهاى میهن اسلامى ایران در تیررس موشك اندازها، توپخانه‏ها و خمپاره اندازهاى دشمن قرار داشت و هر روز دشمن این شهرها را زیر آتش سنگین خود مى‏گرفت و عده‏اى از مردم غیر نظامى را به شهادت مى‏رساند، لذا ایران چاره‏اى جز عقب راندن دشمن و دور نگه داشتن شهرها از آتش او نداشت.

 

بنابراین مقامات جمهورى اسلامى تصمیم به پیشروى در خاك عراق و تصرف بعضى از شهرهاى عراق گرفتند تا ارتش عراق را از مرزهاى ایران دور كنند.در پى این تصمیم عملیات‏هاى متعددى طراحى و اجرا شد؛ از جمله رزمندگان اسلام با اجراى عملیات و الفجر ٨ در تاریخ ٢٠ / ١١ /١٣٦٤، شهر مهم، استراتژیك و بندرى فاو را تصرف و پس از ٧٨ روز نبرد سنگین و وارد آوردن تلفات بسیار به دشمن تثبیت كردند.

 

قبل از آن نیز شهر زبیدات عراق طى عملیات محرم كه در تاریخ ١٠ / ٨ / ١٣٦١ آغاز شده بود، به تصرف نیروهاى اسلام در آمده بود. همچنین مناطقى مثل جزایر مجنون به مساحت ١٦٠ كیلومتر مربع (داراى ٥٠ حلقه چاه نفت)، بخشى از هور الهویزه، الحسان و الزجاجیه و بزرگ‏ترین دریاچه‏ى هور الهویزه به نام ام النعاج، به ترتیب طى عملیات‏هاى خیبر ١٣ / ١٢ / ١٣٦٢، بدر ١٩ / ١٢ / ١٣٦٣، قدس یك ٢٤ / ٣ / ١٣٦٤ و قدس پنج ١٤ / ٥ / ١٣٦٤به تصرف نیروهاى ایرانى در آمد.

 

علاوه بر این، رزمندگان موفق شدند طى عملیات و الفجر ١٠ كه در ٢٥ / ١٢ / ١٣٦٦ آغاز شده بود، شهرهاى حلبچه، خرمال، دوجیله (سیروان)، بیاره و طویله را به تصرف خود در آورند. شهر ماؤوت عراق نیز در تیر ١٣٦٦ در عملیات نصر ٤ به تصرف نیروهاى ایرانى در آمد.

 

این شهرها و مناطق براى مدت‏ها در تصرف نیروهاى ایرانى بود، اما صدام با به كارگیرى گسترده‏ى سلاح‏هاى شیمیایى و با همكارى امریكا و حمایت بى‏دریغ ارتجاع عرب توانست فاو را در اواخر فروردین ١٣٦٧ و شلمچه و جزایر مجنون را نیز در نیمه اول خرداد ١٣٦٧ به تصرف در آورد. به این ترتیب در این مرحله كه عراق به نحو بى‏سابقه‏اى تقویت شده بود، موفق شد با استفاده از توان نظامى، بهره‏گیرى گسترده از سلاح‏هاى شیمیایى و به كارگیرى تجارب گذشته، ابتكار عمل را به دست آورد و صحنه نبرد را به نفع خود تغییر دهد.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس، هشت سال دفاع مقدس، جنگ ایران و عراق، عملیات والفجر 10، عملیات نصر 4، سلاح های شیمیایی، صدام حسین، حلبچه، خرمال، شهر ماووت عراق، عملیات خیبر، عملیات بدر، عملیات محرم، جزایر مجنون، هورالهویزه، ام النعاج، عملیات قدس 1، عملیات قدس 5، شهر زبیدات عراق، عملیات والفجر 8، فاو، بندر فاو، خمپاره انداز، موشک انداز، توپخانه، ارتش عراق، سومار، مهران، قصر شیرین، شهادت، عملیات بیت المقدس، به روز رسانی آنتی ویروس نود 32، nod 32،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات