تاریخ : جمعه 1 دی 1391 | 01:00 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

«دوران نامزدی یا عقد»

(ازدواج موفق 57)

دکتر شاهین فرهنگ

لازم است که یک فاصله ای بین عقد و عروسی باشد. که من به آن نامزدی می گویم. یعنی وقتی شما عقد کردید و محرم شدید نامزد هستید.

البته در حقوق مدنی ایران آمده است که دوران نامزدی زمانی است که مردی از زنی خواستگاری می کند تا بعد با او ازدواج کند و زن نیز موافقت می کند که این پیشنهاد و موافقت تعهدی برای ازدواج ایجاد نمی کند. تعریف خودم را از دوران نامزدی دارم. ما می گویم تا خود عقد ما داریم هنوز تحقیق می کنیم. ما تا آخرین مرحله داریم طرف را محک می زنیم. حتی بعد از اینکه نود درصد اطمینان به ازدواج داریم. ما با چهار بار رفت و آمدن نمی توانم اطلاق نامزد را روی این دو بگذارم.

دوران نامزدی یکی از شیرین ترین دورانهای زندگی مشترک انسان و چه بسا کل زندگی ما باشد. هیچ زمانی به آن سیرینی نیست. بهترین طول زمان برای طی شدن دوران نامزدی شش ماه است. به هیچ وجه عجله نکنید که عقد و عروسی با هم یا بعد از یک هفته بخواهید عروسی کنید.

چرا نباید عجله کرد؟

فواید فاصلة زمانی شش ماهه بین عقد و عروسی:

            برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

اول: جدا شدن تدریجی از والدین:

ما سالها کنار خانواده زندگی کرده ایم. ما سالها به همدیگر انس گرفته ایم (با پدر و مادر و خواهر و برادر) دختر و پسر وقتی بخواهند ناگهانی و یکدفعه از خانواده جدا بشویم لطمة عاطفی می خورند. مخصوصا دختر. ما در دوران نامزدی یواش یواش توی خانه هایمان کم رنگ می شویم. و کم کم ما به نبودن خانواده و آنها به جدایی ما عادت می کنند. چون با هم بیرون می رویم. ممکن است یک شب تا صبح با هم برویم گردش و بعد بیاییم خانه.

دوم: دختر و پسری که تا حالا کنار پدر و مادرشان بودند اصلا بلد نیستند مستقل زندگی کنند.

ما کم کم باید مسئولیتهای یک زندگی مستقل را به عهده بگیریم. باید آرام آرام یک آموزشهایی را ببینیم. دختری که تا حالا آشپزی نکرده توی دوران عقد می داند که شش ماه دیگر باید خودش آشپزی کند. برای همین می رود و یاد می گیرد.

سوم: فراهم نمودن امکانات زندگی:

باید به صورت تدریجی و آرام آرام باشد. با این فاصله یک زمان بیشتری به خانوادة دختر برای تهیة جهیزیه می دهیم. و فرصتی به داماد و خانواده اش می دهیم برای تهیة خانه و امکانات اولیه.

چهارم: نبود رابطه از قبل بین دختر و پسر:

من ازدواجهایی که از طریق رابطة دوست دختر و دوست پسری است را اصلا قبول ندارم. دختر و پسری که رابطه ای با هم نداشته اند و خیلی منطقی و در چهار چوب دین با خانواده ها در ارتباط بوده اند و هنوز آنقدر با هم انس نگرفته اند. اینها به زمانی نیاز دارند برای انس پیدا کردن و عادت کردن به همدیگر.

پنجم: آشنایی بیشتر خانواده ها با هم

رفت و آمد خانواده ها در این شش ماه بیشتر است و باعث انس بیشتر خانواده ها با هم می شود. در نتیجه بعد از ازدواج رابطة آنها با هم بهتر است.

ششم: پی بردن بیشتر به ویژگی های درونی همدیگر

هنوز خیلی از چیزها را در مورد همدیگر نمی دانیم. صلایق همدیگر را (در خوراک و پوشاک و رنگ و ..). رگ خوابهای هم را نمی دانیم. قلق های همدیگر را یاد می گیریم که وتی زیر یک سقف رفتیم رفتارها و کارهایی نکنیم که طرف مقابل ما دوست ندارد و بر عکس کارهایی بکنیم که او دوست دارد.

هفتم: هر کس به معایب خودش پی می برد.

و خودمان را آماده می کنیم که این عیبها را کنار بگذاریم. و با این عیبها همدیگر را آزار ندهیم.

یک تذکر مهم برای دوران نامزدی:

شبها خوابیدن در خانة عروس ممنوع (در دوران عقد عروسی نکنید)

ممکن است کسی بگوید این کار که اشکال شرعی ندارد. درست است. ولی اشتباه است. حالا اگر کسی این کار را کرد و دختر در دوران عقد باردار شد. سریعا عروسی بکنید و ما پیشنهاد می کنیم به جای مراسم عروسی برویم ماه عسل مشهد که وقتی بچه زود به دنیا آمد بگویید بچه شش ماهه است و زود رس است. ما مواردی داشته ایم که پسره چهار ماه در دوران عقد خانة عروس می رفته و می خوابیده و روابط زناشویی داشته و بعد از چهار ماه آمده می گوید من دختره را نمی خواهم. حالا می خواهند چکار کنند؟ دختر که دیگر دختر نیست.

 

ما نه تنها شب خوابیدن خانة همسر را جایز نمی دانیم بلکه خیلی پر رنگ در خانة عروس ظاهر شدن با معاشقه های آنچنانی را هم ممنوع. چون آنها خواهر و برادر هم احیانا در خانه دارند که برای آنها تحریک کننده است.

 

اگر ما در دوران عقد متوجة یک رفتار نادرست در طرف مقابل مان (مثلا اعتیاد) بشویم. یا متوجة بشویم او یک بیماری دارد که تا حالا از ما مخفی کرده بوده و در عین حال روابط جنسی برقرار کرده باشیم. دیگر اینجا دختر از دختر بودن خارج شده. اما اگر این روابط نبوده باشد و بخواهند در دوران عقد جدا بشوند با یک گواهی پزشکی قانونی باکره بودن او اثبات می شود و با یک نامه شناسنامة جدیدی برایش صادر می شود که اسم آن پسر در آن نیست.

 

نگویید ما جنبه داریم و فرهنگمان بالا است و از شبها کنار هم خوابیدن کارمان به عروسی نمی کشد. نه. ما این را قبول نداریم.
طبقه بندی: ازدواج موفق (دکتر شاهین فرهنگ)،
برچسب ها: ازدواج موفق، دکتر شاهین فرهنگ، استاد شاهین فرهنگ، دوران عقد، دوران نانمزدی، فاصله بین عقد و عروسی، حقوق مدنی ایران، خواستگاری، طلاق، زندگی مشترک، شیرین ترین دوران زندگی، امکانات زندگی، تهیه جهیزیه، جهیزیه، زندگی مستقل، آشپزی، خانواده داماد، داماد، دوست دختر، دوست پسر، روابط دختر و پسر، خانواده، روابط دختر و پسر قبل از ازدواج، خانه عروس، بارداری در دوران عقد، ماه عسل، مراسم عروسی، مشهد، روابط زناشویی، معاشقه در دوران عقد، روابط زن و شوهر در دوران عقد، اعتیاد، روابط جنسی، باکره بودن دختر، آنتی ویروس نود 32، nod 32،
دنبالک ها: خانه تحول (سایت دکتر شاهین فرهنگ)،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات