تاریخ : شنبه 2 دی 1391 | 01:00 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

عاشقانه.عشقولانه.عشق.رویایی

«مراسم عروسی»

(ازدواج موفق 58/ قسمت آخر)

دکتر شاهین فرهنگ

اگر در نزدیکی زمان عروسی یکی از نزدیکان طرفین فوت بکند آیا مراسم عروسی باید به هم بخورد؟ از نظر شرعی تاخیر در ازدواج به خاطر فوت یکی از بستگان نه واجب است و نه مستحب. و انجام آن هم نه مکروه است و نه حرام. احترام عزیزی که از دنیا رفته واجب است ولی یادمان باشد که عروس و داماد هم حرمت دارند. آنها هم آرزو دارند و می خواهند زندگی کنند. تا چهلم ما اجازه می دهیم که تاخیر داشته باشد ولی بیشتر را نه.

یادمان باشد مهمترین چیز در جشن عروسی حقظ ارزشها است. و اتفاقا همه ارزشهای خودشان را در همین یک شب به باد می دهند. می گویند یک شب که هزار شب نمی شود. چرا شما در همین یک شب هم می توانید دین و ایمان خودتان را ببازید. توی همین یک شب می توانی خدایی که سالها به او نزدیک شدی از دست بدهی.

توی عروسی دنبال خوشمزگی ها باش نه دنبال خوشکلی ها. ببین چکار بکنی به دل خدا می چسبد. توی همین یک شب می توانی کلی اوج بگیری و یا کلی سقوط کنی.

شب عروسی شبی است که تا می توانی باید در آن شب قد بکشی. از آن شبهایی است که یک شبه می شود راه صد ساله را رفت و یا یک شبه می شود با کله سقوط کرد.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

 حضرت علی (ع): برکت عمر در نیکو بودن عمل است.

شب عروسی اگر نشان بدهی که عملت نیکو است زندگی ات بسیار پر برکت خواهد شد.

عروسی بگیر و شاد باش اما نه به قیمت نافرمانی خدا و گناه و معصیت.

«شام عروسی»

فکر می کنید این زندگی مبارک است که در شام عروسی چندین نوع غذا داده بشود و بعد مقدار زیادی از آن حیف و میل بشود و دور ریخته بشود؟ در صورتی که هستند کسانی (مثل کارتون خوابها) که از گرسنگی می میرند.

اگر توی عروسی ما برة درسته توی سفره نباشد چه اتفاقی می افتد؟ آیا لازم است که ما چندین میلیون فقط برای غذای عروسی هزینه کنیم؟ لازم است 6 نوع غذا و 15 قلم دسر باشد؟ حتما باید روی هر میزی یک برة درسته باشد؟

بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید. و بدانید خدا مسرفان را دوست ندارد. «اعراف/ آیه 31»

چرا داماد شب عروسی می رود وسط خانمها؟ مگر نمی دانید خانمها پوشش مناسب ندارند؟ بعضی دامن کوتاه پوشیده اند یا با رکابی اند یا لباس تور پوشیده اند که تمام بدنشان پیداست. چرا سرت را پایین می اندازی و می روی داخل زنها؟ اصلا فرض می گیریم که نگاه هم نمی کنی، چی به شما می دهند که بروی توی زنها، شاید خانمی با لباس باز آمده باشد که مذهبی و مقید است و وقتی تو می روی اعصابش خورد می شود و آزار می بیند. تو باید ازدواج کنی که ناموس مردم در معرض خطر دیده شدن توسط تو قرار بگیرند؟ تو عروسی بکنی که گناه بکنی؟ عروسی به قیمت خطا و گناه نمی ارزد. ما با شادی مخالف نیستیم، با گناه مخالفیم.

چرا در عروسی از نوارها و موسیقی های حرام استفاده می کنید؟ چرا عروسی مختلط برگزار می کنید و دختر و پسر قاطی می شوند. نگو من پاکم. نگاه تو شاید پاک باشد (هر چند خود عمل حرام است) ولی هستند خیلی ها که نگاه ناپاک دارند و چه بسا با موبایل خودشان فیلم بگیرند.

«فیلمبرداری در عروسی»

ما نمی گوییم فیلمبرداری نکنید و عکس نگیرید. اما آیا اینقدر مهم است که شما برای آن چند میلیون تومان هزینه کنی؟ ما داشتیم کسانی را که 5 میلیون داده اند برای فیلمبرداری و عکاسی شب عروسی. می دانید با این پول چند تا گره از مردم می شود باز کرد؟ می دانید با این پول انسانی که پول تخت بیمارستان را ندارد به زندگی بر می گرداند. آیا با 500 هزار تومان نمی شود فیلمبرداری کرد؟ آیا فکر نمی کنید این فیلم عروسی که از خانمها گرفته شده توسط داماد و برادران داماد و چه بسا پدر داماد و یا دیگران دیده می شود؟ علاوه بر این چرا اینقدر هزینه می کنید برای فیلبرداری کردن؟

آیا ارزش دارد که چند صد هزار تومان پول بدهیم که عروس و داماد با یک کالسکه و اسب سفید ساعت دوی نصف شب دور فلان میدان تاب بخورند؟ همه اش توی این فکر اند که چکار کنند چشم مردم در بیاید. همین الان که شما اینقدر دارید ولخرجی می کنید هستند کسانی که دنبال 30 تومان 40 تومان یا 100 تومان هستند تا گره از کارهایشان باز کنند. بابای بچه دارد گریه می کند که چرا 10 هزار تومان ندارد که برای بچه اش فلان وسیله را بخرد و آنوقت شما شب عروسی داری پشت سر هم خطا می کنی.

ما نمی گوییم گل به ماشین عروس نزنید ولی چرا سه میلیون پول می دهید برای گل ماشین عروس در حالی که شب بعد همة گلها را در سطل زباله می ریزید؟ الان در تهران مد شده که خرج میلیونی می کنند تا ماشین را گل مالی بکنند مثل شب عملیات و شیشة جلو را دو تا قلب در می آورند!

وقتی بوق می زنید و از توی خیابان رد می شوید هستند کنار خیابان آدمهای بی ناموسی که با شنیدن بوق توجه شان جلب شده و در جستجوی دیدن عروس بر می آیند و اگر عروس پوشیده هم باشد آیا به خانمهای دیگری که در پشت سر ماشین عروس قرار دارند و معمولا با آرایش و لباسهای لخت و عریان در حال شادی اند نگاه نمی کند؟ آیا با دیدن دست و سینه و بدن آنها به گناه نمی افتد؟ عامل این گناه کسی جز تو نیست. ضمن این که این بوق زدن و ترقی زدن در شب عروسی و ایجاد مزاحمت برای دیگران می کند.

وقتی ما در شب عروسی مان رفتارهای نامبارک انجام داده ایم توقع داریم عروسی مان مبارک باشد؟

البته بعضی ها که این حرفها را می شنوند می گویند اصلا ما عروسی نمی گیریم، یک سفر زیارتی می رویم و بعد می رویم سر خانه و زندگی مان. این هم غلط است. اگر اینگونه بود رسول الله (ص) برای دختر خودشان عروسی نمی گرفتند.

رسول اکرم (ص): ازدواج نباید مخفیانه انجام شود. غذا طبخ کنید و برای شادی صدای دف از مکان عروسی بیاید. (مستدرک الاوسائل.جلد 14.ص 199)

هنگام ازدواج حضرت محمد با خانم خدیجه خانمها هم می خواندند و هم می زدند و هم یک سری دایره هایی آورده بودند و جلوی خانم می زدند.

(بحارالانوار جلد 16. ص 70) من این حدیث را با دوستان حوزه چک کردم گفتند این حدیث معتبر است.

امام محمد باقر (ع): پیامبر فرمود: ازدواج نباید مخفیانه باشد، در ازدواج دودی از آسمان بلند شود، یا صدای دایره بلند بشود.

 (دعائم الاسلام/ جلد 2/ ص 205)

باید عروسی گرفت، باید غذا داد، باید شادی کرد. ولی به شرطی که در آن گناه نباشد.

رسول اکرم (ص): یکی از سنتهای پیامبران اطعام کردن هنگام ازدواج است.

امام صادق (ع): بر طعام عروسی نسیم بهشتی می وزد. (حیف نیست این غذا را از دست بدهیم؟)

رسول اکرم (ص): دعوت روز اول عروسی به حق است، روز دوم احسان و نیکی،  و روز سوم خودنمایی و شهرت طلبی.

مراقب کسانی که دعوت می کنید باشید. نکند فقط پولدارها و قوم و خویشهای خودمان باشند. عیب دارد اگر دو تا فقیر یا یتیم سر سفرة غذای ما باشند؟ عیب دارد برویم در خانة چند تا انسان آبرودار مستمند و آنها را دعوت کنیم؟ عیب دارد کسانی که سالی یکبار هم کباب گیرشان نمی آید را بگوییم که بیایند عروسی ما و کباب بخورند. عیب دارد برق شادی خوردن آن غذا توی چشمهای بچة آن خانواده دیده بشود؟

رسول اکرم (ص): مراسم عروسی که بر سر سفرة آن فقط اغنیاء دعوت شده باشند زشت است.

توصیه شده و روایت داریم اگر به عروسی دعوت شدید بروید. مگر اینکه آنقدر گناه در آن بشود که نشود رفت.

وقتی حضرت محمد عضرت علی را به عقد خانم فاطمه زهرا (س) در آوردند تا چهل روز حضرت به خانة پیامبر نیامدند. پیامبر عقیل را فرستاد که به علی پیام بده نمی خواهی بیایی دست زنت را بگیری و ببری؟ علی فرمود با رسول الله بگویید که خجالت می کشم و رویم نمی شود. پیامبر دوباره پیغام دادند و حضرت باز فرمودند که رویم نمی شود. تا اینکه بالاخره آمدند. پیامبر به علی فرمودند که ما برای عروشی آماده ایم شما هم آماده اید؟ برای مراسم عروسی چکار می خواهی بکنی؟ گفتند هر چی شما بفرمایید و امر کنید.

(نه اینکه شب عروسی هم خانواده دختر و پسر با هم دعوا می کنند که چرا غذا دیر آمد چرا ماشین اینجور ی تزئین شده بود چرا ...)

پیامبر فرمودند علی جان با همدیگر خرج عروسی را می دهیم. گوشت و نان از ما، خرما و روغن از شما. (چرا فشار بیش از حد به یک خانواده وارد می کنیم؟ می گویند ما دختر بزرگ کردیم شما باید خرج عروسی را بدهید. خب مگه آنها پسر بزرگ نکرده اند؟

حرف دین یگانگی و صمیمیت، همدگی و همکاری و همسویی است. پیامبر آستینها را بالا زدند،‌خرماها را تکه تکه کردند و در روغن ریختند. (پیامبر که پدر عروس بودند کمک کردند برای تهیة شیرینی عروسی، چه اشکالی دارد؟) و آشپزی را هم خود رسول الله به عهده گرفتند.

 

با آرزوی خوشبختی برای همه دختر و پسرهای دم بخت

«پایان دوره ازدواج موفق»
طبقه بندی: ازدواج موفق (دکتر شاهین فرهنگ)،
برچسب ها: ازدواج موفق، دکتر شاهین فرهنگ، زمان عروسی، مراسم عروسی، مکروه . مستحب، واجب و حرام، عروس و داماد، زندگی، جشن عروسی، شب عروسی، سقوط، رسول الله، رسول اکرم، حضرت علی (ع)، گناه، معصیت، شام عروسی، گرسنگی، اسراف، نگاه ناپاک، پوشش نامناسب خانمها، ناموس، عروسی مختلط، عمل حرام، موبایل، فیلمبرداری شب عروسی، فیلم عروسی، اسب سفید، ماشین عروس، تهران، قلب، شب عملیات، لباسهای لخت و عریان، آدمهای بی ناموس، مکان عروسی، مستدرک الاوسائل، دف، شادی، حضرت محمد (ص)، حضرت خدیجه، آرایش، گل ماشین عروس، تزئین ماشین عروس، بحارالانوار، امام محمد باقر (ع)، امام صادق (ع)، احسان و نیکی، خودنمایی، شهرت طلبی، نسیم بهشتی، مدلهای ماشین عروس، پدر عروس، آشپزی، خرما، آنتی ویروس نود 32، NOD 33،
دنبالک ها: خانه تحول (سایت دکتر شاهین فرهنگ)،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic