تاریخ : پنجشنبه 7 دی 1391 | 03:53 ب.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

«صفات نیک»

امام حسین(ع):

هان ای مردم! در اخلاق شایسته و والا، با هم رقابت كنید و در سودهای معنوی و بهشتی، از هم پیشی گیرید؛ مپسندید آن كار نیكی را كه در آن، شتاب ننموده اید؛ سپاس خداوندی را از راه كامیابی، در انجام كار نیك بدست آورید؛ سرزنش او را با سهل انگاری، در انجام عمل صالح مجویید؛ پس هر قدر، آدمی به كسی احسانی كرده باشد كه او به پاسخ آن برنخیزد، سرانجام، خدا با پاداش خود، به سود او خواهد بود؛ زیرا عطای او، باشكوه تر و پاداش او، با عظمت تر است.

 

بدانید اینكه مردم، در نیازهای خود به شما رو می آورند، از نعمتهای خدا بر شماست؛ از نعمتهای الهی دلتنگی و بی حوصلگی نشان ندهید كه به غضبهای او تبدیل شوند.

 

بدانید كه هر كار نیكی، سپاسی را بهره دهد و پاداشی را از پی می آورد؛ چنانكه می توانستید كار نیك را مجسم بنگرید، آن  را  در  چهرة انسانی نیكو و زیبا می دیدید كه ناظران را مسرت می بخشد و اگر فرومایگی (بدكرداری) را مجسم می دیدید، آن را زشت و مسخ شده، می نگریستید كه دلها از آن، می رمد و چشمها از نفرت دیدن آن، فرو می افتد.

 

های ای مردم! هر كس كه بخشش كرد، سروری یافت، و هر كس كه بخل ورزید، فرومایه شد؛ همانا بخشنده ترین مردم، كسی است كه با نا امیدی از عوض، بخشش كند و با گذشت ترین مردم، كسی است كه از روی توانمندی، عفو كند؛ براستی كه صلة رحم كننده ترین مردم، كسی است كه با آن كس كه از او برده، ارتباط یابد؛ نهالهایی كه بر كشتگاه خود پایدار مانده اند، از راه شاخه های خود اوج می گیرند؛ پس هر كه برای برادر دینی خود، در انجام خیری شتاب ورزد، آن را در فردای قیامت كه بر او وارد می شود، می یابد و هر كه در خیر رسانی به برادر دینی خود، خشنودی خدا را قصد نموده باشد، خدا پاداش آن را هنگام نیازمندیش، عطا فرماید و از گرفتاریهای دنیای او، بیشتر از اندازة احسانش برطرف فرماید.

 

و هر كس عقدة دل مومنی را بگشاید، خداوند اندوه دنیا و آخرت او را مرتفع سازد؛ هر كس كه نیكی كند، خدا به او نیكی می كند و خدا نیكوكاران را دوست دارد.

منبع: کتاب فرهنگ جامع سخنان امام حسین (ع)/ ص826
طبقه بندی: معرفتی و دینی، سخنان امام حسین (ع)،
برچسب ها: امام حسین (ع)، سخنان امام حسین (ع)، فرهنگ جامع سخنان امام حسین (ع)، کلامی از امام حسین (ع)، بخل، بخشش، عفو و گذشت، قیامت، خشنودی خدا، دنیا و آخرت، نیکی و نیکوکاران، نعمتهای الهی، اخلاق شایسته، آپدیت آنتی ویروس نود 32، nod 32،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات