تاریخ : چهارشنبه 13 دی 1391 | 10:37 ب.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

«پند گرفتن از گذشتگان»

امام حسین(ع):

ای فرزند آدم! بیندیش و بگو: پادشاهان و دنیا داران، كجا رفتند؟ آنان كه دنیا را آباد ساخته و نهرها حفر نمودند؛ درختان كاشتند، شهرها به پا كردند؛ سرانجام از آن، جدا گشتند؛ در حالی كه خوش نداشتند و گروهی دیگر، وارث آنان شدند؛ ما نیز به زودی، به آنان می پیوندیم.

 

 ای فرزند آدم! هنگام فرو افتادن و مرگ خود را، یاد آر و بستر خود را در قبر، ببین و توقفگاه خود را در پیشگاه خدا، آنگاه كه اندامهای تو، به زیان تو شهادت می دهند بنگر؛ آن روزی كه قدمها می لغزند، جانها به حلقوم می رسند، چهره هایی سفید و نورانی می شوند و چهره هایی تیره و تار می گردند، باطنها و ناپیداها، آشكار می شوند و ترازوی عدل الهی، نهاده می شود؛

 

ای فرزند آدم! فرو افتادن و مرگ پدران و فرزندان خود را، یادآر كه چگونه بودند و كجا فرود آمدند؟! و گویا به همین زودی، تو نیز در جای آنان، فرود آمده و بدین وسیله، مایة عبرت دیگران خواهی شد.

 

كجایند، پادشاهان كه از حفاظت خود، غافل ماندند تا آنجا كه ساقی مرگ، با پیالة مرگ، آنان را سیراب نمود؟!

چه شد آن شهر هایی كه در گوشه گوشة زمین، آباد و پر سكنه بود و اكنون، سوت و كور مانده و ویران گشته است و بانیان آنها نیز، شربت مرگ چشیده اند؟!

 

بنابراین،  ما اموال  خود  را برای  میراث  خواران،  فراهم  می آوریم  و خانه های  خود را، جهت ویرانگری روزگار، می سازیم.

منبع: کتاب فرهنگ جامع سخنان امام حسین (ع)/ ص853
طبقه بندی: سخنان امام حسین (ع)، معرفتی و دینی،
برچسب ها: امام حسین (ع)، سخنان امام حسین (ع)، فرهنگ جامع سخنان امام حسین (ع)، کلامی از امام حسین (ع)، آپدیت آنتی ویروس نود 32، nod 32،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات