تاریخ : سه شنبه 12 دی 1391 | 10:01 ب.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

واکنش گورباچُف به نامه امام خمینی (ره)[*]

پس از اتمام قراءت و ترجمهٴ نامهٴ امام (قدّس سرّه)، آقای گورباچُف ابتدا از این پیام تجلیل کرد و آمادگی خود را برای ارسال جواب ابراز نمود و اظهار داشت: ما برخی از اشتباهات گذشته را ترمیم می‏کنیم که بار دیگر مبتلا نشویم و نیز در مورد آزادی ادیان، قانونی را در دست تصویب داریم و نیز افزود:  همان‏گونه که در طلیعهٴ سخن گفتم ما می‏توانیم با داشتن مکتب‏ها و افکار گوناگون در کنار هم زندگی مسالمت‏آمیزی داشته باشیم. سپس ضمن بیان این نکته که ما هم دارای مکتب، ایده و فکری هستیم، با شوخی و خنده گفت: معلوم می‏شود حضرت امام از ایدئولوژی ما خوشش نمی‏آید. آیا می‏شود ما نیز ایشان را به مکتبمان دعوت کنیم؟ اما بعداً دو بار بر جدّی نبودن سخن آخر خود تأکید کرد.

پس از اتمام سخنان گورباچف، هیأت ایرانی از سخن او و از این که یک ساعت و اندی به پیام و ترجمهٴ آن گوش داده بود، تشکّر کرد.

امّا در مورد مهم‏ترین حرف آقای گورباچف یعنی عدم دخالت در امور داخلی یک کشور، این‏گونه پاسخ داده شد:

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

شما به عنوان رهبر شوروی آزادید از اعماق خاک این کشور تا اوج آسمان‏های این مرز و بوم، هرکاری انجام دهید؛ چون کشور متعلّق به شماست؛ امّا این رهبر الهی (امام خمینی(قدّس سرّه)) با آب و خاک و آسمان کشور شما کاری ندارد، بلکه روی سخن او با جان شماست. آقای گورباچُف! شما بعد از مرگ مانند درختی هستید که پس از شصت یا هفتاد سال می‏خشکد و از بین می‏رود یا مثل پرنده‏ای که بعد از مدت‏ها درِ قفس را برای او باز می‏کنند و او برای همیشه آزاد می‏شود؟ سخن این رهبر الهی این است که مرگ پایان کار نیست، بلکه شما هستید و ابدیّت اندیشه، افعال و اوصافتان که باید به فکر آن‏ها باشید. شما گمان می‏کنید که مرگ مساوی با نابودی است؛ اما رهبران الهی می‏گویند که مرگ حیات جدید است.

این سخنان به عنوان آخرین کلام هیأت ایرانی مطرح شد و جلسهٴ دو ساعتهٴ ما به پایان رسید و در هنگام تودیع برای خدا حافظی گفتیم: خدا حافظ، خدا توفیق بدهد. آقای گورباچف گفت:  «مردم ما می‏گویند: کار» و ما پاسخ دادیم که مردم ما گفتند: خدایا به امید تو قیام می‏کنیم و قیام نیز کردند و قدرت‏ها را سرجایشان نشاندند!

یکی از اعضای هیأت ایرانی، خانم محترمی بود که سابقهٴ مبارزات سیاسی داشت و نیز نمایندهٴ مجلس شورای اسلامی بود. وقتی ایشان از طرف سفیر ایران به گورباچف معرفی می‏شد، او بسیار تعجّب کرد که یک زن در نظام اسلامی ایران بتواند در این سطح، مسؤولیت و فعّالیت اجتماعی داشته باشد.

به این ترتیب، سفر یک روزهٴ ما به مسکو با موفقیّت به پایان رسید و استقبال از هیأت ایرانی و بدرقهٴ آن‏ها چه در دیدار با گورباچف و چه در فرودگاه، دوستانه و در کمال ادب و احترام بود. هنگام ورود ما به فرودگاه مسکو نمایندهٴ شخص گورباچف، معاون وزیر امور خارجه و نیز امام جمعهٴ مسکو که متأسفانه منتسب به حزب بود، برای استقبال آمده بود و در حالی‏که برف سنگینی هم باریده بود، ما را تا شهر که ۴۰ کیلومتر فاصله داشت، همراهی کردند.

 

منبع: سایت آیت الله جوادی آملی

* مهر استاد ص ۲۱۰ تا ۲۱۲
طبقه بندی: نامه حضرت امام خمینی (ره) به گورباچف، حضرت امام خمینی (ره)، فرهنگی و اجتماعی،
برچسب ها: نامه تاریخی حضرت امام خمینی (ره) به میخائیل گورباچف، نامه امام خمینی (ره) به میخائیل گورباچف، نامه امام خمینی (ره) به گورباچف، واکنش گورباچف به نامه امام خمینی (ره)، واکنش گورباچف نامه تاریخی حضرت امام خمینی (ره)، مهر استاد، مسکو، سفر به مسکو، دیدار هیئت ایرانی با گورباچف، فرودگاه مسکو، امام جمعه مسکو، مجلس شورای اسلامی، زن در نظام اسلامی ایران، آب و خاک، مرگ، حیاد جدید، رهبران الهی، آزادی ادیان، ایدئولوژی، آپدیت آنتی ویروس نود 32، nOD 32،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic