تاریخ : چهارشنبه 1 شهریور 1391 | 05:09 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

چه حکمت و انگیزهایی برای پوشش خانمها وجود دارد؟

جواب از حجه الاسلام مهدی عدالتیان:

خواهرم! پرسیده ای من به چه انگیزه ای پوشش داشته باشم و چرا از انواع لباسهای باب روز و آرایش‌ها استفاده نکنم.

من معتقدم اگر خودت دقایقی را به این کار اختصاص دهی و با خودت خلوت کنی و دربارة این موضوع بیندیشی       انگیزه های ارزشمندی پیدا می کنی. در واقع ارزشش را دارد آدم برای گزینش یک شیوة زندگی صحیح وقت صرف کند. چرا که زندگی به منزلة جاده ای است که در آن روان هستیم، هر روز، هر هفته و هر ماه مقداری از این مسیر طی می شود و راه بازگشتی هم نداریم. تاکنون از چند مرحله عبور کرده ایم؛ نوزادی، کودکی، نوجوانی، و همین طور در حال گذر و حرکت هستیم. آیا سزاوار نیست ساعتی فکر کنیم و جهتی را انتخاب کنیم که به ترکستان نباشد؟

به نظر من هر بانوی مسلمان می تواند با انگیزه هایی که برایت می نویسم پوشش مناسب داشته و حضورش در جامعه حضوری سالم و مفید باشد.

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

ابراز صداقت در دوستی با خداوند

لابد تو هم بارها شاهد بوده ای که افرادی به خودت یا دیگران اظهار دوستی و علاقه و اردات کرده گاهی از الفاظی نظیر «چاکرم، مخلصم، فدایت شوم» و... استفاده کرده اند اما فرض کن روزی به یکی از این افراد بگویی من مبلغی پول لازم دارم، در جواب بگوید: «شرمنده ام؛ اتفاقا من می خواستم همین درخواست را از شما بکنم»

روز دیگر به او بگویی اگر ممکن است فلان کتاب را به من امانت بده بخوانم، بگوید: « اتفاقا خودم تصمیم گرفته ام آن را مطالعه کنم» بار دیگر و بار دیگر، هر بار از انجام خواسته ات سرباز زند و تنها به همان چاکرم و فدایت شوم اکتفا کند.

قضاوت تو دربارة او چیست؟

آیا در دل نمی گویی این چه دوستی است که از زبان فراتر نمی رود و هیچ نمودی در خارج ندارد؟

اکنون دربارة رابطة خود با خدا بیندیش، ما به خدای مهربان‌مان اظهار بندگی و اطاعت و دوستی می کنیم، اما نشانة صداقت در این دوستی انجام کاری است که او می پسندد.

بهترین انگیزه برای پوشش تو همین است که بخواهی به پروردگار خودت، خالق و رزاق و فریادرس و بهترین دوست خودت، اظهار محبت کنی و صداقت خود را با گردن نهادن به خواستة او ثابت کنی.

شکر نعمت سلامتی و زیبایی

وقتی انسان سری به بیمارستان می زند و بیمارانی را می بیند که از نعمت سلامتی محرومند، جوانهایی را می بیند که چگونه روی تخت ها افتاده و در آرزوی روزی هستند که بتوانند با پای خود به محیط خانواده و جامعه باز گردند آنگاه متوجه نعمت سلامتی می شود.

این سلامتی و زیبایی که از بزرگترین نعمتهای خداوند است تشکر لازم دارد و حداقل تشکر و سپاسگذاری این است که بوسیلة همان نعمت با بخشندة نعمت مخالفت و معصیت نکند.

خواهرم! این بار که در آینه نگاه می کنی لحظاتی با خود بیندیش چه کسی این چشمهای زیبا را به من داده است؟ این همه ظرافت، دقت؛ راستی اگر این چشمها نباشد زندگی من چقدر متفاوت می شود؟ آیا انصاف است با همین نعمتها با دشمن خدا، شیطان، همکاری کنم و خواستة بخشندة این نعمتها را نادیده بگیرم؟

خواهرم! تقاضا دارم با حوصلة بیشتر به این عبارت دقت کنی، اگر روزی همراه فرزندت از راهی عبور کنی چند کودک را ببینی که مشغول بازی هستند، از سبدِ سیبی که همراه داری به هر کدام سیبی بدهی ولی آنها نه تنها از تو تشکر نکند بلکه کمی از سیب‌ها را خورده و باقیماندة آن را به سر و صورت فرزندت بزنند و او را مجروح کنند قضاوت تو در مورد آنها چیست؟

خداوند سبحان که فرزند ندارد، اما مردم بندگان خدا و خانوادة او هستند، اگر خانمی بجای شکر نعمت زیبایی و سلامتی، سبب بیماری روحی و آسیب دیدن باطن و روان بندگان خدا شود و آنان را از راه سعادت و کمال منحرف کند و به بیراهه، هوسرانی و شهوترانی بکشاند، چنین فردی چه تفاوتی با آن کودکان ناسپاس دارد؟

آری شکر نعمت زیبایی و سلامتی، انگیزة مهم دیگری برای رعایت پوشش خداپسندانه است.

خلع سلاح شیطان

شیطان که دشمن قسم خوردة ما انسانهاست، همواره در صدد فریبکاری و ضربه زدن به ماست. او در پی زمینه هایی می گردد که بهتر بتواند انسانها را فریب دهد. برای همین است که می بینی وقتی پای پول، مقام، شهرت و منافع در میان است انسانها بیشتر فریب شیطان را می خورند و می لغزند زیرا در این‌گونه موقعیت‌ها شیطان فعالیت و وسوسه گری خود را افزایش می دهد و می کوشد ایمان انسان را برباید. حال اگر ما سبب شویم شیطان در کار خود موفق شود، به جای اینکه یاور خدا و دین خدا باشیم، خواسته یا نا خواسته یاور شیطان شده ایم.

و شکی نیست که نداشتن پوشش مناسب و آرایش و خودنمایی زنان از بهترین دامها و وسایل وسوسة شیطان و فریبکاری اوست. چه بسیار پاکانی که تسلیم زر و زور نشده اند ولی شیطان آنان را از طریق زنانی بی توجه و خام، زمین زده، و از بهشت برین به جهنم کشانده است.

آری بی جهت نیست که پیامبر عزیزمان فرمودند: «نگاه حرام تیر زهرآلود شیطان است.»

یعنی همان گونه که یک شکارچی اگر نتواند آهوی تیزپای را شکار کند با پرتاب تیری او را ضعیف و حرکت او را کند     می کند و آن گاه به سرعت خود را به او می رساند و او را می گیرد.

همین طور وقتی شیطان می خواهد دختر یا پسری با ایمان و متعهد را اسیر خود کند ولی مقاومت او را می بیند، ابتدا او را وسوسه می کند تا با چشمش خیانت کند و با ترغیب او به نگاه حرام، نیروی ایمان را در وجود او تضعیف می کند و کم کم او را به دام خود می اندازد.

می خواهم نتیجه بگیرم یکی از انگیزه های قوی حفظ پوشش و عفاف و وقار، این است که هر بانوی مسلمان و معتقد این سلاح را از شیطان می گیرد و او را از خود ناامید می کند و اجازه نمی دهد شیطان از او سوء استفاده کند و او را در دام گرفتار نماید.

تحصیل امنیت فردی و اجتماعی

خانمی که پوشش صحیح ندارد و خود آرایی می کند، افراد مریض و مغرض را متوجة خود می کند و طبیعی است که چنین افرادی مزاحمتهایی برای خود ایجاد می کنند و کم کم با شیوع این برخوردها، ناامنی در جامعه گسترش می یابد.

همانطور که قبلا اشاره کردم اغلب اسید پاشی ها، آدم ربایی ها، تعرض ها و بی حرمتی ها نسبت به خانمهایی صورت گرفته و می گیرد که از پوشش خوب و وقار لازم برخوردار نبوده اند. پس می شود ادعا کرد حفظ امنیت فردی و اجتماعی هم از جمله انگیزه های قوی حفظ پوشش است.

شریک نشدن در جرم و تقصیر دیگران

برخی از خانمهایی که با پوشش مهیج و آرایشهای توجه برانگیز در کوچه و خیابان حاضر می شوند می گویند: «ما نه خود اهل هرزگی و خیانت به همسرانمان هستیم و نه به افراد فاسد اجازه می دهیم که متعرض ما شوند و حتی با ما صحبت کنند، پس ما در عین حال که پوشش لازم را  نداریم هرگز اجازه نمی دهیم از ما سوء استفاده شود و یا به دام افراد شیاد و فرصت طلب بیفتیم»

باید به چنین بانوانی گفت وقار و متانت شما در مقابل نامحرمان ستودنی و ارزشمند است اما از دو نکته نباید غافل شد.

پیش از هر چیز، وقتی فهمیدیم پوشش بانوان خواست خداوند و فرمان اوست، در هر حال باید مطیع او باشیم؛ خواه زمینة سوء استفادة شیاطین فراهم باشد خواه نباشد. دوم اینکه گاهی اتفاق می افتد مثلا جوانی با دیدن یک خانم که پوشش مناسب ندارد و با سر و وضعی برانگیزاننده در خیابان حاضر شده، تحت تاثیر وسوسه های شیطانی قرار گیرد و بخواهد مزاحمتی برای آن خانم ایجاد کند اما با برخورد تند او مواجه شود و برگردد. ولی این طوفان درونی او را به حال خود نمی گذارد و باعث می شود او به سراغ دیگری برود و برای بقیه مزاحمت ایجاد کند. فریب خوردن دختری جوان و جدا شدن او از خانواده، درگیری و ضرب و شتم و گاهی فجایع دیگر، همه و همه پیامدهای این وضعیت اند. عامل اصلی این خطاها و خسارتها اولین خانمی است که با وضع نادرست خود، زمینه ساز این وسوسه ها و اشتباهات شده است. گاهی این اشتباهات به خطاهای بزرگتر و بزرگتر منجر می شود و جرمی بسیار سنگین پدید می‌آید و صد البته، مسئولیت عمدة این وضعیت بر دوش مسبب اصلی و عامل اول است.

بگذار خاطرة تلخی را برایت بازگو کنم که هرگز آن را فراموش نمی کنم: جوانی پس از درد دل کردن‌های مفصل با من، می‌گفت: هر گناهی که شما تصور کنید از من سر زده و آغاز همة این انحرافات، دیدن یک منظرة مهیج و تحریک کننده بود.

خواهرم! خوب بیندیش؛ اگر آن منظره، ظاهر خانمی بی احتیاط باشد که با لباس و آرایش خاص خود این جوان را در معرض سیل وسوسه های شیطانی قرار داده، چقدر جرم او سنگین است و در چه گناهان بزرگی شریک شده، در حالی که خود از همه جا بی خبر، در دل می‌گوید من که به کار کسی کار ندارم و به راه خود می‌روم.

پس گاهی رعایت نکردن پوشش و نداشتن وقار لازم انسان را شریک جرم دیگران قرار می‌دهد.

آثار دیگر:

علاوه بر آنچه برایت نوشتم، رعایت پوشش مناسب برای هر بانوی مسلمان آثار و برکات جانبی دیگری هم دارد، مانند تشویق دیگران به بندگی خدا و رعایت خواست او. زیرا در هر جامعه ای می‌توان مردم را به سه دسته تقسیم کرد: دستة اول کسانی هستند که خوبند و در خوبی خود محکم و پابرجا هستند. دستة دوم بدان و افراد نادرستی که در خطاکاری خود پابرجا و ثابت قدم‌اند، و این دو دسته همیشه در اقلیت هستند. اما اکثریت افراد هر جامعه که دستة سوم را تشکیل می‌دهند تابع وضع موجود و شرایط حاکم هستند. اگر خوبی‌ها رواج یابد ایشان هم تبعیت می‌کنند و اگر رسم‌ها و قواعد نادرستی در جامعه عرضه شود، از همان پیروی می‌کنند.

بنابراین کسانی که راه و رسمی را در جامعه نشر می‌دهند در چگونگی رفتار سایر افراد دخیل هستند، چه آن راه و رسم خوب باشد چه بد.

پیامبر عزیزمان می‌فرماید:

 «هر کس سنت و روش حسنه ای را رواج دهد که پس از او دیگران از آن تبعییت کنند، با عمل خوب هر نفر ثوابی هم به آغازگر آن سنت حسنه داده می‌شود بدون اینکه از پاداش انجام دهندة عمل کم شود، و هر کس سنت و روش نادرستی را در جامعه رواج دهد و دیگران از او تبعیت نمایند با عمل هر کس، یک گناه هم در نامة عمل آغازگر آن خطا و خلاف نوشته می‌شود بدون آنکه از گناه انجام دهندة آن چیزی کم شود»

در مورد بحث ما هم باید اذعان کرد رعایت کنندة پوشش مناسب، از پاداش تشویق دیگران به این عمل خداپسند بهره‌مند است.

بگذار اضافه کنم از آثار این عمل ارزشمند تقویت اراده و مبارزه با نفس است. می‌دانی که یکی از حالات نفس انسان، نفس اماره نامیده می‌شود که همواره انسان را به بدی‌ها وا می‌دارد. برخی گفته‌اند کسی که به خواست نفس خود عمل کند و به فرمان او از فرمان خداوند سرپیچی کند، مانند شخصی است که بچه گرگی را از بیابان گرفته و چون نوزاد هر حیوانی دوست داشتنی است به او غذا می‌دهد و با او بازی می‌کند، غافل از آنکه هر لقمه‌ای که به او می‌دهد دشمن خطرناکی را می‌پروراند که وقتی قوی شد اول خود او را از بین می‌برد. خانمی که گرچه میل باطنی و خواست نفسانی او خودنمایی و آراستگی در مقابل نامحرمان است اما برای خدا و جلب رضای او با خواست نفس خود مبارزه و پوشش لازم را رعایت می‌کند، بتدریج از ارادة قوی برخوردار می‌شود و در سایر امور هم می‌تواند بر اساس عقل و طبق فرمان‌های خدای مهربان عمل نماید. چنین انسانی راحت‌تر می‌تواند سایر غرایز مانند ریاست طلبی و حرص و طمع را در وجود خود مهار کند.

 

منبع: کتاب نامه ای به خواهرم
طبقه بندی: پاسخ به سوالات و شبهات حجاب،
برچسب ها: حکمت و فلسفه حجاب، درباره حجاب، چرا حجاب؟ حجت الاسلام مهدی عدالتیان، پوشش و حجاب، حجاب و عفاف، اظهار دوستی و علاقه، دوستی با خداوند، سلامتی و زیبایی، خانواده، جامعه، شیطان، نعمت زیبایی، هوسرانی و شهوترانی، فریب شیطان، دامهای شیطان، پول، وسوسة شیطان، خودنمایی زنان، بهشت و جهنم، نگاه حرام، بانوی مسلمان، پوشش و عفاف، عفاف و حجاب، آدم ربایی، تعرض به ناموس، امنیت اجتماعی، پوشش و آرایش تحریک کننده، پوشش بانوان، مزاحمت برای خانمها، فریب دختران، وقار زن، خیانت چشم، لباسهای روز،
دنبالک ها: استاد عدالتیان،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic