تاریخ : یکشنبه 1 بهمن 1391 | 02:42 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

«یک ارشاد بخصوص»

از فضایل و سیره امام حسن عسگری (ع)

ابوالقاسم كوفى در كتاب تبدیل مى‏نویسد: اسحاق كندى در زمان خود فیلسوف عراق بود، او شروع به نوشتن كتابى در«تناقض قرآن» (نعوذ بالله) كرد، شغلش را به آن منحصر نمود و در خانه خود نشست تا بتواند آن را زود بنویسد. روزى یكى از شاگردان او محضر امام حسن عسكرى (ع) آمد.


امام فرمود:
آیا در میان شما مرد رشید و كاملى نیست تا استادتان را از نوشتن چنین كتاب باز دارد؟!! او جواب داد: ما از شاگردان او هستیم، چگونه مى‏توانیم به او در چنین كار یا غیر آن اعتراضى بكنیم.


برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

امام (ع) فرمود: آیا مى‏توانى آنچه را كه من مى‏گویم به او بگویى؟ گفت: آرى، حضرت فرمود: پیش او برو و با او انس برقرار كن، چون با او خصوصیت پیدا كردى، بگو: براى من مسأله‏اى پیش آمده كه مى‏خواهم از تو بپرسم، او خواهد گفت: بپرس.


بگو: اگر گوینده این قرآن بیاید و بگوید: غرض من آن نیست كه تو فكر كرده‏اى، آیا جایز است كه چنین باشد؟ او در جواب به تو خواهد گفت: جایز است، زیرا او آدمى است چون بشنود مى‏فهمد. و چون چنین جواب داد، بگو: از كجا مى‏دانى شاید غرض گوینده قرآن غیر از آن است كه تو گمان مى‏كنى. در این صورت معانى را در جایى مى‏نهى كه گوینده، آن را اراده نكرده است .


آن شخص پیش اسحاق كندى رفت و مطابق دستور امام با او انس پیدا كرد. و آن سؤال را از وى كرد، اسحاق پیش خود فكر كرد، دید چنین چیزى جایز است، گفت: تو را به خدا قسم مى‏دهم این سؤال را از كجا دانسته‏اى؟ گفت: سؤالى است كه به ذهنم رسید و به تو گفتم.


گفت: نه هرگز، شخصى مانند تو چنین فكرى نتواند، بگو ببینم از كى یاد گرفته‏اى؟ گفتم: ابومحمد حسن عسكرى (ع) مرا به این كار امر كرد. گفت: الان راست گفتى و گرنه این سؤال جز از بیت او خارج نمى‏شود، آنگاه آتشى آماده كرد و آنچه نوشته بود مبدّل به خاكستر نمود.(1)

پی نوشت

1- اصول كافى: ج 1 ص 346 باب ما یفصل به بین دعوى المحق و المبطل، كمال الدین: ص 536 باب 49.

(خاندان وحى، سید على اكبر قریشى، ص 707 - 729)

منبع: سایت شهید سید مرتضی آوینی
طبقه بندی: معرفتی و دینی، فضایل و سیره امام حسن عسگری (ع)،
برچسب ها: فضایل و سیره امام حسن عسگری (ع)، ابوالقاسم کوفی، اسحاق کندی، فلاسفه عراق، قرآن، انس، آدمی، فکر،
دنبالک ها: سایت شهید سید مرتضی آوینی،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic