تاریخ : جمعه 3 شهریور 1391 | 01:29 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

«زن، حجاب و جامعه»

«در بیانات مقام معظم رهبری»

«حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای» 

«زن، در کشور ما سرباز خط مقدم انقلاب است.»

 

«آن زنی که خود را در دامنة آن قله ای می داند که در اوج آن حضرت فاطمة زهرا (س) ـ بزرگترین زن تاریخ بشر ـ قرار دارد، زن ایرانی است.»

                 برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

«زن باید تَبَّرُج ـ یعنی خودنمایی ـ نداشته باشد؛ این در فرهنگ اسلامی ممنوع است. زن باید خودنمایی نکند. اگر محیط جامعه محیط خودنمایی زن شد، به کلی همه چیز به هم می ریزد و اولین چیزی هم که ضربه می بیند، امور جدی جامعه است. خانواده، سلامت جوانها و عفاف و عصمت آنها ضربه می بیند.»

 

«شخصیت زن که به برکت انقلاب اسلامی احیا شد، باید با پرهیز از تجمل گرایی حفظ شود.»

 

«این گرایش به تجمل گرایی... متأسفانه در جامعة ما دارد رشد می کند. زنانِ اندیشمند و با فکر و معرفت جامعة ما باید این را خطر بدانند. نباید زنان به سمت تجمل گرایی سوق پیدا کنند.... شما ها واقعا باید با این قضیه مبارزه کنید، خودتان هم مراقبت نمایید. من با تظاهر به تجمل و تجملگرایی در حد متعدل کم و ناگزیرش مخالفتی نمی کنم؛ لکن اگر بنا شد که روند افراطی پیدا کند، چیز بسیار مزخرفی است. در لباس، در آرایش، در زر و زیورها و طلا و جواهرات، خانمها بایستی خیلی اهمیت بدهند که امساک بشود و بی اعتنایی به این چیزها انجام بگیرد.»

 

«اسلام فعالیت اسلامی زنان را با رعایت حجاب و حدود اسلامی تشویق می کند.»

 

«اگر در کشوری زنان آن کشور بتوانند به آن صفا و معنویت و تعالی فکری برسند، هیچ مشکلی در آن مملکت باقی نمی ماند.»

 

«زن امروز ایران در صحنة علم و سیاست و هنر و فعالیتهای گوناگون اجتماعی از گذشته بسی فعال تر و میدان دار تر است.»

 

«ورزش زنان کار لازمی است. زنان هم نصف جمعیت کشورند باید ورزش بکنند. منتها محیط ورزش زنان باید به گونه ای باشد که با حدود اسلامی، مطلقا تعارض پیدا نکند.»

 

«دختر(ی که) شلوار تنگ و لباس چسبان پوشیده وقتی سوار یک دوچرخة تشریفاتی هم بشود و در خیابان بیاید این تبّرج و خودنمایی است.»

 

«زن در همة جوامع ـ از جمله در جامعة ما ـ گرفتار ستم و دچار کمبودهایی است که بر او تحمیل می شود؛ اما این کمبود، کمبود آزدی به معنای بی بند و باری نیست، این کمبود کمبود میدانها و فرصتها برای علم و معرفت و اخلاق و پیشرفت و شکوفایی استعدادهاست، این را باید تأمین و جستجو کرد.

 

«زنان ایرانی، بخصوص کسانی که در رشته های گوناگون دانش و در چهارچوب اسلام و احکام اسلامی و مهمتر از همه مسئلة حجاب توانسته اند حرکت بکنند، بایستی به زنان و دختران و دانشجویان زن دنیا عملا تفهیم کنند که علم به معنای بی بند و باری نیست و لازمة تحصیل علم، بی قیدی نسبت به موازین اخلاقی در مورد معاشرت زن و مرد نیست؛ بلکه می توان با رعایت کامل این موازین، علم را هم تحصیل کرد و به جاهای بالایی رسید»

 

«عفت در زن، وسیله ای برای تعالی و تکریم شخصیت زن در چشم دیگران، حتی در چشم خود مردان شهوتران و بی بند و بار است. عفت زن، مایة احترام و شخصیت اوست. این مسئلة حجاب و محرم و نامحرم و نگاه کردن و نگاه نکردن، همة اینها بخاطر آن است که این قضیة عفاف در این بین سالم نگه‌داشته شود، اسلام به مسألة عفاف زن اهمیت می دهد. البته عفاف مرد هم مهم است، عفاف مخصوص زنان نیست...»

 

«مسألة حجاب، به معنی منزوی کردن زن نیست. اگر کسی چنین برداشتی از حجاب داشته باشد، برداشتش کاملا غلط و انحرافی است. مسألة حجاب، به معنای جلوگیری از اختلاط و آمیزش بی قید و شرط زن و مرد در جامعه است. این اختلاط به ضرر جامعه و به ضرر زن و مرد ـ بخصوص به ضرر زن ـ است. حجاب به هیچ وجه مزاحم و مانع فعالیتهای سیاسی و اجتماعی و علمی نیست. نمونة عینیش هم خود شما ها (در جمع گروهی از پزشکان زن کشور) هستید.شاید عده ای تعجب می کردند و هنوز هم تعجب می کنند که خانمی در سطح بالای علمی در هر رشته ای وجود داشته باشد که خودش را با تعالیم اسلامی و از جمله مسألة حجاب منطبق کند.»

 

«اینکه بیاییم با خودمان فکر کنیم که حجاب داشته باشیم، اما چادر نباشد، این فکر غلطی است. نه اینکه من بخواهم بگویم چادر، نوع منحصر است؛ نه، من می گویم چادر بهترین نوع حجاب است؛ یک نشانة ملی ماست؛ هیچ اشکالی هم ندارد؛ هیچ منافاتی با هیچ نوع تحرکی هم در زن ندارد. اگر واقعا بنای تحرک و کار اجتماعی و سیاسی و کار فکری باشد، لباس رسمی زن می تواند چادر باشد و چادر بهترین نوع حجاب است.

بعضی ها از چادر فرار می کنند، بخاطر اینکه هجوم تبلیغاتی غرب دامنگیرشان نشود، منتها از چادر که فرار می کنند، به آن حجاب واقعی بدون چادر هم رو نمی آورند؛ چون آن را هم غرب مورد تهاجم قرار می دهد.

شما بدانید زنان مسلمان در بسیاری از نقاط دنیا امروز به شما نگاه می کنند و از شما یاد می گیرند. اینکه می بینید در بعضی کشورهای غربی و کشورهای مسلمان اما با حکومتهای غیر اسلامی؛ اینطور حجاب اسلامی مورد تهاجم دشمنان دین قرار می گیرد، این نشان دهندة گرایش زنان به حجاب است... در کشورهای همسایة ما... زنان روشنفکر و بخصوص دختران دانشجو، به حجاب گرایش و علاقه پیدا کردند...»

 

«اسلام برای زن حجاب را معین کرده است. خود این حجاب، یکی از وسایل امنیت است. با حجاب زن مسلمان، هم خود زن مسلمان امنیت پیدا می کند و هم مردان مسلمان امنیت پیدا می کنند. آن جایی که حجاب را از زنان دور می کنند، آن جایی که زن را به عریانی و برهنگی نزدیک می کنند، در درجة اول، امنیت از خود زن و در درجة بعد، از مردان و جوانان گرفته خواهد شد. برای اینکه محیط سالم و دارای امنیت باشد، زن بتواند کار خود را در جامعه انجام بدهد، مرد هم بتواند مسئولیتهای خود را انجام بدهد، اسلام حجاب را معین کرده است که این حجاب، یکی از احکام برجستة اسلام است.»

 

«بعضی ها خیال می کنند اگر زنی کارش عبارت از همان کار داخل خانه باشد، این اهانت به زن است؛ نه، این هیچ اهانت نیست؛ بلکه مهمترین کار برای زن، این است که زندگی را سرپا نگهدارد. ... حالا (البته) زن هم خواست برود کار و کارگری کند که اسلام مانع نمی شود و اشکالی ندارد که بخواهد در فعالیتهای گوناگون کاری درآمدزا شرکت کند. اما این وظیفة او نیست و بر او واجب و لازم نیست. آن چیزی که بر او واجب و لازم است، عبارت از همین حفظ فضای حیاتی برای مجموع این خانواده است.... محیط آرام خانواده یکی از مهمترین امکاناتی است که انسان به آن احتیاج دارد...

البته شغل هم ممکن است در مواردی برای بعضی از زنان، اجتناب ناپذیر و برای بعضی لازم باشد. به هر حال شغل برای زن، امری مباح و جایز است، اما اسلام ارزش زن را لزوما بر آن نمی داند. ارزش زن به این است که بتواند محیط زندگی را برای خود و برای مرد و فرزندان، یک بهشت، یک مدرسه، یک محیط امن، یک جایگاه عروج به معارف معنوی و مقامات معنوی تبدیل کند. و آن وقتی که وظیفة او ایجاب می کند؛ بتواند در سرنوشت کشور اثر بگذارد و در سرنوشت جامعه، نقش ایفا کند.»

منبع: (کتاب زن، حجاب و جامعه/ نرم افزار آیه های انقلاب/ امام خامنه ای/ کلمات قصار/ بخش زن)
طبقه بندی: مباحث حجاب، سخن ولایت،
برچسب ها: بیانات مقام معظم رهبری پیرامون حجاب، امام خامنه ای، حضرت آیت الله خامنه ای، حجاب و عفاف، سخنان مقام معظم رهبری پیرامون حجاب، اسلام و حجاب، اهانت به زن، خانواده، عریانی زن، برهنگی زن، مسألة حجاب، ورزش زنان، ورزش بانوان، فعالیتهای فرهنگی زنان، حضرت فاطمة زهرا (س)، خط مقدم، ارزش زن در اسلام، تجمل گرایی، دوچرخه سواری بانوان، هنر، نقش زن در جامعه، کار برای بانوان، اختلاط زن و مرد، حکم لباس تنگ و بدن نما، طلا، انقلاب اسلامی، تبرج و خودنمایی زن،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic