تاریخ : جمعه 3 شهریور 1391 | 01:44 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

«حجاب در زمان پهلوی‌ها»

رضا خان قلدر که شیفتة فرهنگ منحط غربی شده بود، و نجاتِ کشور از عقب افتادگیِ صنعتی و توسعة مادی را، تنها در تقلیدی بی چون و چرا از فرهنگ منحط غرب می‌دانست، به مبارزة همه جانبه علیه سنت‌ها و آداب و رسوم ملت ایران که عموما از فرهنگ ناب شیعی نشأت می‌گرفت دست زد. یکی از اقدامات شوم و گستاخانة وی صدور فرمان «کشف حجاب» بود که نماد اقدامات او در غربی سازی کشور است.

محمدرضا شاه در اوج سر سپردگی به دول غربی، و شیفتگی از فرهنگ آنان، تا جایی به ذلت تن داد که به عنوان پیش قدم شدن در اجرای این فرمان، حجاب را از سر و روی  فرح پهلوی، همسر خود برداشت و با این اقدام در درون دربار، الگویی منحط برای زنان و دختران ایران ایجاد نمود. ......

                   برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

در همین راستا و با تصمیم از پیش تعیین شده، سرسپردگانِ کاخ شاهنشاهی و جیره‌خواران خزانة پهلوی، مُهر رسوایی بر پیشانی خود زدند و زنان و مادران و خواهران خود را به کشف حجاب از نوع غربی الزام کردند. رفته رفته این فرهنگ، در رسانه‌های عمومی کشور هم‌چون سینما و تلوزیون و روزنامه‌ها که غالبا تحت سیطرة دربار بود به صورتی گسترده ترویج شد و آن‌چنان بر طبل بی غیرتی مردان این مرز و بوم کوبیده شد که آرام آرام فضای عمومی شهر‌ها و حتی روستاهای کشور، به سمت هرچه نزدیک‌تر شدن به فرهنگ غرب پیش رفت.

حجه الاسلام سید احمد دارستانی

در قبل از انقلاب، تلاش این بود که بی حجابی را به عنوان یک ارزش به جامعه تحمیل کنند، اولین کاری که کردند این بود که هنرپیشه ها را که الگوی مناسبی می‌توانستند برای دختران جوان باشند بی حجاب کردند و ناخودآگاه بچة ها به این الگوها دلبستگی پیدا می‌کردند. و به مرور شاهد افزایش بی حجابی در جامعه بودیم. در قبل از انقلاب به نام عضویت در «شیر و خورشید» (نام قبلی سازمان حلال احمر) دختران دبیرستانی تهران را  به پادگان‌های اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها می‌بردند و دختران ما را در اختیار آن‌ها قرار می‌دادند!!!

 سرکار خانم عاشوری (استاد حوزه و دانشگاه):

در زمان رضا شاه و محمد رضا شاه، آمدند به عنوان این‌که ما فرهنگ خوب و با اصالتی نداریم، زن‌ها را بی حجاب کردند و در اجتماع آوردند، آیا واقعا در آن زمان زن‌ها آزاد شدند؟ آیا واقعا آن خانم‌ها، توانستند بیایند توی پست‌های اجتماعی و فعالیت خودشان را داشته باشند یا هر وقت این زن در جامعه می‌آمد مورد اذیت و آزار قرار می‌گرفت. ولی اگر دقت کنیم آزادی این زن زمانی بود که خودش حرکت کرد، لذا ماهیت خودش را پیدا کرد، با حجاب برتر، با چادر در اجتماع وارد شد و انقلاب را آفرید و حتی در هشت سال دفاع مقدس، همین زن، با همین چادر، پشت جبهه و در درون جبهه رفت و هم‌کاری کرد و آزادی را به این اجتماع داد.
طبقه بندی: مباحث حجاب،
برچسب ها: رضا شاه، محمدرضا شاه، دفاع مقدس، جبهه، حجاب در زمان سلطنت پهلوی، سازمان حلال احمر، انقلاب، بی حجابی در ایران، حجاب در قبل از انقلاب، فرهنگ غرب، کشف حجاب، فرح پهلوی، سینما و تلوزیون، زن و حجاب، حجاب و عفاف، دختران ایران، اسرائیل، آمریکا، اجتماع،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic