تاریخ : شنبه 4 شهریور 1391 | 01:33 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

«مفهوم حجاب در اسلام به چه معنی است؟»

جواب از خانم علاسوند کارشناس برنامة ریحانة شبکة رادیویی معارف:

در حال حاضر در بین مردم پوشش اسلامی و حجاب به یک معنی استفاده می شود. اما از دیدگاه کسانی که دقیق‌تر به مسأله نگاه کرده‌اند و نگاه انتقادی به شریعت و دین دارند، این برداشت و تلقی غلط برایشان بوجود آمده که هدف اسلام از وضع قانون پوشش  با توجه به استفادة کلمة حجاب در بیان این مطلب، در پرده کردن زنان است، چون کلمة «حجاب» و «حاجب» به معنای «پرده» است.

در قرآن در یک مورد (آیه 53 سورة احزاب) :

«... وَإِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعًا فَاسْأَلُوهُنَّ مِن وَرَاء حِجَابٍ ذَلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَقُلُوبِهِنَّ ....»

«و چون از زنان [پیامبر] چیزى خواستید از پشت پرده از آنان بخواهید این براى دلهاى شما و دلهاى آنان پاكیزه‏تر است»

                  برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

 

 

کلمة «حجاب» راجع به حفظ حریم مرد و زن بیان شده و این‌جا اتفاقا فقط به معنای «پرده» است  و به معنای پوششی که زنها به خود می‌آویزند و استفاده می‌کنند نیست. و آن هم در مورد زنان پیامبر است؛ که دستورات اختصاصی دارند (به‌خاطر حفظ شأن همسر پیامبر بودن) و مردها هم دستورات اختصاصی دربارة همسران پیامبر داشتند. این دستور که در این آیه بیان شده بخاطر ویژگی خاص زنان پیامبر است و در مورد سایر زنها این دستور به این کیفیت وارد نشده است.

لذا یک عده که شاید مستشرق و اسلام شناس بودند، با توجه به اینکه در عرف مسلمان‌ها کلمة «حجاب» برای بیان پوشش و لباس زنها استفاده می‌شد، به نظرشان رسید که اسلام کلا می‌خواهد زن‌ها را در پرده کند. در حالی که این‌گونه نیست. لذا اصلا واژه‌ای که در ادبیات فقهی ما رایج هست کلمة «حجاب» نیست کلمة «سَتر» است، همین که ما به فارسی ترجمه می‌کنیم به «پوشش». در هر صورت از نظر معنا کلمة «حجاب» مرادف دقیق برای واژة «پوشش اسلامی» نیست. هر چند در نگاه عرف و جامعه این دو مترادف و هم معنی بکار برده می‌شود.

در هر صورت ما در مسألة حجاب یک سری حدود داریم، یا به اصطلاح یک سقف یا یک کفی برای حجاب داریم که اگر انسان از آن کف پایین تر بیاید، در حرام سقوط کرده است. چون آن دیگر حداقل از میزان حجاب است.
طبقه بندی: پاسخ به سوالات و شبهات حجاب،
برچسب ها: حجاب و عفاف، پوشش اسلامی، میزان و حد حجاب، زنان پیامبر، معنی حجاب در اسلام، رادیو معارف، خانم علاسوند، قانون حجاب و عفاف، مفهوم حجاب در اسلام، لباس زن، لباس خانمها، پوشش زن، پوشش بانوان، قرآن، سوره‌ی احزاب، آیات حجاب، میزان حجاب، حد اقل میزان حجاب،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات