تاریخ : دوشنبه 6 شهریور 1391 | 05:54 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

چرا توی خانه هم که هستم و نامحرم هم نیست و خواستم نماز بخوانم باید حجاب داشته باشم؟

جواب از حجه الاسلام مهدی عدالتیان:

خواهرم! هرگز فراموش نکن که خداوند مهربان و حکیم همیشه خیر و سعادت بندگانش را می‌خواهد و هیچ تکلیف الهی بدون حکمت نیست. خواه ما آن را بفهمیم خواه نه. این دستور خداوند هم حکمت‌هایی دارد که این موارد می‌تواند بخشی از آن‌ها باشد:

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

الف) تمرین کمالات

نماز علاوه بر آثار و برکات فراوانی که دارد، تمرین کمالات است. در نماز ما ارزش‌هایی مانند اخلاص (برای ریا نماز نخواندن) ، خضوع و خشوع در مقابل پروردگار، ذکر، قرآن (حمد و سوره)، دعا (قنوت) و به فکر همه بودن را تمرین می‌کنیم. پس نماز مجموعه‌ای از کمالات و ارزش‌هاست و از آن‌جا که پوشش بانوان از نظر خداوند و در قرآن کریم ارزش و کمال زن محسوب می شود. این کمال هم هر روز در کنار سایر کمالات تمرین و یادآوری می‌شود (یعنی همانگونه که در نماز باید خود را بپوشانم در مقابل نامحرم در جامعه هم باید اینگونه ظاهر شد و خود را پوشاند).

ب) اعلام آمادگی برای طاعت و بندگی

فرماندة لشگری به سربازان و سپاهیان خود می‌گوید، یک سرباز منظم و وظیفه شناس باید همیشه در محیط پادگان با لباس فرم و پوتین حضور یابد. حال تصور کن اگر یکی از سربازان بخواهد با فرمانده ملاقات کند، هنگامی که به دفتر فرمانده وارد می‌شود (فرض کن این دفتر در خارج از پادگان و در ساختمان دیگر باشد) با لباس فرم و پوتین در این ملاقات حاضر شود، با عمل خود به فرمانده اعلام کرده است که من دستور شما را اطاعت می‌کنم. پس گاهی کیفیت و شکل حضور گویای حقیقتی است، هرچند این حقیقت به زبان جاری نشود.

یک خانم مسلمان و معتقد و متعهد هم وقتی با پوشش خداپسند در ملاقات با خداوند حاضر می‌شود برای اجرای این دستور حکیمانة خداوند اعلام آمادگی و رضایت نموده است.

منبع: کتاب نامه ای به خواهرم
طبقه بندی: پاسخ به سوالات و شبهات حجاب،
برچسب ها: حجاب و عفاف، پوشش بانوان، حجاب چرا، چرا حجاب، نماز، برکات نماز، قرآن، دعا، ذکر، جامعه، ریا، اخلاص، حکمت، نامه ای به خواهرم، نماز ملاقات با خدا، پوتین، سپاه، کمال زن، خداوند، حجاب خانمها، حجاب زن،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات