تاریخ : دوشنبه 6 شهریور 1391 | 06:58 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

معیار سوم در انتخاب همسر

«رسیدن به بلوغ»

«ازدواج موفق 10»

«دکتر شاهین فرهنگ»

بلوغ یعنی رشد کافی. وقتی انسان به رشد کافی رسید می تواند ازدواج کند.

بلوغ جنسی

بلوغ جنسی پایان دوران کودکی و آغاز دوران جوانی است، کسی که به این بلوغ می رسد نه بچه است و نه بزرگ است. توی مرز است. بلوغ جنسی یک تولد مجدد است که هم در جسم ما یک سری تغیراتی بوجود می آید. هم در روح و روان و رفتار ما. به گونه ای که انگار یک آدم دیگری شده ایم.

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

بلوغ جنسی در خانمها معمولا بین 9 تا 14 سالگی اتفاق می افتد. و در آقایان بین 11 تا 15 سالگی. این که ما می گوییم بلوغ جنسی یکی از بلوغهای مورد نیاز برای ازدواج است به این معنی نیست که هر کس به بلوغ جنسی رسید برود ازدواج کند. منظور ما این است که برای ازدواج حتما باید از بلوغ جنسی عبور کند. به خاطر اینکه بعضی ها بلوغ دیررس دارند. مثلا دختر 18 ساله است ولی هنوز بالغ نشده. این نیاز به درمان دارد و نمی تواند بگوید چون 18 سال دارم می خواهم ازدواج کنم.

بلوغ عقلی، ذهنی، فکری

کسی که به این بلوغ رسیده باشد هر حرفی را هر جایی نمی زند، هر کاری را هر جایی نمی کند، با رفتار و حرکاتش ایجاد تنش نمی کند.

امام علی (ع): عاقل اول فکر می کند، سپس حرف می زند، جاهل اول سخن می گوید سپس فکر می کند.

نصیحت پذیر هست و کسی که به این بلوغ نرسیده نصیحت را قبول نمی کند و توانایی درک شرایط را ندارد و هر چه با او حرف می زنید می خواهد حرف خودش را بزند. کسی که بلوغ عقلی رسیده باشد توانایی حل مسئله را دارد. و کسی که به این بلوغ نرسیده توانایی حل مسائل را ندارد و وقتی با او حرف می زنید می بینید که هزار تا کار نیمه کاره و حل نشده دارد. کسی که به بلوغ عقلی رسیده است در ارتباط با خود و خانواده اش مسئولیت پذیر است. و کسی که به این بلوغ نرسیده نسبت به خود، جسم، روح و روان، لباس، اتاق و... خود اهمیتی قائل نیست. ورزش نمی کند، به بیماری اش توجه نمی کند، سیگار می کشد و نه به خود و نه به دیگران اهمیتی نمی دهند. کسی که نه مسئولیت پذیر است و نه حاضر به جوابگویی به عملکرد خود است قطعا به بلوغ عقلی نرسیده است. کسی که روحیة حق پذیری ندارد و تنها به دنبال اثبات خودش است به بلوغ عقلی نرسیده است.

بلوغ عقلی اکتسابی است. این خود ما هستیم که تصمیم می گیریم که به بلوغ عقلی برسیم یا نرسیم. بلوغ دیگری هست به نام بلوغ انتخاب و آن این است که شما آنقدر به پختگی و فهم و درک می رسید که می توانید مورد ازدواج خود را درست انتخاب کنیدو در پایان این دوره شما به بلوغ انتخاب می رسید.

بلوغ نکاح

کسی که به بلوغ عقلی و جنسی رسیده باشد می گوییم که به بلوغ نکاه رسیده است.

سورة نساء آیة 6 : «یتیمان را بیازمایید تا هنگامی که به سن ازدواج برسند (بلوغ انکاح) و اگر در آنها رشد کافی یافتید اموالشان را به آنها بدهید»

بلوغ عاطفی

کسی که به بلوغ عاطفی رسیده باشد قابلیت برقراری رابطة عاطفی با اطرافیان را دارد. کسی که به این بلوغ رسیده باشد می تواند احساساتش را کنترل، ابراز و مدیریت کند. کجا باید بخندم، کجا باید گریه کنم، کجا باید داد بزنم، کجا باید اشک بریزم، می تواند در شرایط حاد و بحرانی خودش را کنترل کند و به هم نریزد. کسی که به بلوغ عاطفی رسیده است در اکثر موارد می تواند خطای دیگران را نادیده بگیرد. نه اینکه با هر خطایی برخورد تند و خصمانه بکند. کسی که به این بلوغ رسیده است در برخوردهایش انعطاف پذیر است. و تحمل شنیدن انتقاد را دارد. تذکرات و حرفهای منطقی دیگران را با جان و دل می پذیردو در شکستها و ناکامی ها خودش را نمی بازد و دست و پایش را گم نمی کند و حس فداکاری در او به وضوح دیده می شود. و در بروز احساساتش خیلی آدم بازی است. لذت می برید از اینکه او مدام به شما بیان و ابراز احساس می کند. کسی که بلوغ عاطفی نرسیده باشد مثل سنگ می ماند و دچار انجماد عاطفی است و باید عشق را از او گدایی کنید. با کسی که به بلوغ عاطفی نرسیده ازدواج نکید. با چنین کسانی خیلی سخت می شود کنار آمد. کسی که به بلوغ عاطفی رسیده جلوی گریه اش را نمی گیرد البته می تواند آن را کنترل و مدیریت کند

بلوغ اجتماعی

کسی که به بلوغ اجتماعی رسیده حضور فعال و چشمگیری در جامعه دارد نسبت به دنیای پیرامون (محله، شهر، کشور، دوستان، مردم) خودش را مسئول می داند در صورتی که کسی که به بلوغ عقلی رسیده تنها نسبت به خود و خانواده اش مسئولیت پذیر است. کسی که به بلوغ اجتماعی رسیده در کارهای گروهی شرکت می کند. اگر برای کسی مشکلی بوجود بیاید که بتواند کاری برایش انجام بدهد بی تفاوت نمی ماند.

تو کز محنت دیگران بی غمی                    نشاید که نامت نهند آدمی

کسی که به بلوغ اجتماعی رسیده است اهل همکاری است و از مقرارات و قوانین جامعه پیروی می کند، و در روابط اجتماعی تعادل دارد. (کسی که در شبانه روز مثلا چندین ساعت را با دوستانش سپری می کند تعادل اجتماعی ندارد)

بلوغ فرهنگی

کسی که به بلوغ اجتماعی رسیده است سرشار از اشتیاق و شور و نشاط به زندگی است، خوب می بیند و خوب فکر می کند و خوب تحلیل می کند کسی که به بلوغ فرهنگی رسیده باشد نگاه مثبت در افکار و رفتار و گفتار و کردار او به وضوح دیده می شود. کسی که به بلوغ فرهنگی رسیده باشد به راه حلها تمرکز می کند و مدام به دنبال درس گرفتن و عبرت گرفتن از دنیای پیرامون خودش است. و کسی که بلوغ فرهنگی نرسیده باشد منفی نگاه می کند و منفی تحلیل می کند واشتیاقی برای زندگی و نشاطی در تلاشهایش دیده نمی شود. کسی که بلوغ فرهنگی نرسیده باشد مدام آه و ناله می کند، تمرکز او بر مشکلات و نداشته ها است و مدام از شرایط و دیگران شکوه و گلایه می کند. و از زمین و زمان متکبرانه ایراد می گیرد. درصد بسیاری از افراد در نظر او قابل تحقیر شدن هستند.

بلوغ اخلاقی

کسی که به بلوغ اخلاقی رسیده باشد خوش اخلاق است. رفتارهایش با وقار کنترل شده و در چهارچوب است، کینه توزی و کج خلقی، قهر، بد دهبی، بی ادبی، ریا و تظاهر نمی کند.

امام صادق (ع) : با انسان بد اخلاق ازدواج نکنید.

چنین کسی مدام می خواهد شما را مسخره کند و دست بیاندازد.

بلوغ اقتصادی

از کجا بفهمیم کسی به بلوغ اقتصادی رسیده است یا نه.

الف) آیا میل و علاقه و جربزة کار کردن دارد. (این مورد مختص آقایان است، البته خانمها هم داشته باشند اشکالی ندارد) آیا برای اینکه درآمدی داشته باشد تلاشی می کند که لااقل مقداری از مخارج خانواده را تامین کند. کسی که پدر او مخارجش را می دهد به بلوغ اقتصادی نرسیده است.

دختر خانم: اگر پسری آمد خواستگاری که خانه و ماشن و همة امکانات زندگی را داشت ولی همه را از پدرش گرفته و از خودش هیچ ندارد به هیچ وجه برای زندگی قابل اعتماد نیست. ولی اگر کسی کارمندی باشد که ماهیانه 200 هزار تومان حقوق می گیرد و خانه و ماشین هم ندارد ولی توانسته با همین حقوق کم دو میلیون تومان هم پس انداز کند قابل اعتماد تر است تا مورد اولی.چون عرضة کارکردن دارد.

ب) کسی که به بلوغ اقتصادی رسیده است در زندگی اش هدف اقتصادی دارد و هدفمند زندگی می کند.

پ) کسی که به بلوغ اقتصادی رسیده است خوب هزینه می کند و درست هم پس انداز می کند. کسی که ماهی 3 میلیون درآمد دارد ولی آخر اه هیچی پس انداز نکرده و همه را خرج کرده است به بلوغ اقتصادی نرسیده است. چون هنر مدیریت آن پول را ندارد.

ت) پسری که خواستگاری یک دختر می رود باید کاری ثابت و درست و حسابی داشته باشد. منظور ما این نیست که کارمند ثابت فلان شرکت باشد. یک بنایی که سه سال است بنایی می کند یا آشپزی که چند سال است آشپزی می کند و... هر کاری که شرافتمندانه است و ثبات دارد.

بلوغ اَشُّد

کسی که به همة بلوغ ها رسیده باشد بلوغ اشد دارد. بلوغ اشد یک کلمة قرآنی است

سورة قصص آیة 14، سورة مومن آیة 67، سورة حج آیة 5. بلوغ اشد یعنی رشد نهایی و بلوغ تمام و کمال.
طبقه بندی: ازدواج موفق (دکتر شاهین فرهنگ)،
برچسب ها: معیارهای انتخاب همسر، ازدواج موفق، دکتر شاهین فرهنگ، بلوغ جنسی، بلوغ اقتصادی، بلوغ فرهنگی، بلوغ اجتماعی، بلوغ اشد، بلوغ اخلاقی، بلوغ عاطفی، بلوغ نکاح، بلوغ عقلی، بلوغ فکری، بلوغ ذهنی، خواستگاری، سوره‌ قصص، سوره‌ حج، قرآن، آشپزی، هنر مدیریت، زندگی هدفمند، امام صادق (ع)، روابط عاطفی، مدیریت احساسات، رابطه‌ عاطفی، نشاط در زندگی، قوانین اجتماعی، عشق، انجماد عاطفی، امام علی (ع)، یتیم، خانواده، بلوغ پسر، بلوغ دختر، نشانه های بلوغ در دختران، نشانه های بلوغ در پسران، سن بلوغ، بلوغ زودرس، بلوغ دیررس، عاقل، جاهل،
دنبالک ها: خانه‌ی تحول (سایت دکتر شاهین فرهنگ)،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات