تاریخ : دوشنبه 6 شهریور 1391 | 07:01 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

چرا حتی یك تار موی خانمها هم نباید آشكار باشد؟

جواب از حجه الاسلام مهدی عدالتیان:

 برای فهم پاسخ این سوال دو نكته حائز اهمیت است:

الف: تمام احكام الهی كه بر اساس حكمت و برای خیر و مصلحت ما وضع شده است، در كم و زیاد باید رعایت شود. به این مثال دقت كن: خون نجس است، یك سطل خون نجس است، یك كاسه خون، یك استكان، یك قاشق و حتی یك سر سوزن خون هم نجس است.

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

سرقت مال مردم حرام است و در این مساله تفاوتی بین یك كیسه گندم و یك مشت گندم وجود ندارد. حتی برداشتن یك دانه گندم هم بدون رضایت صاحبش حرام است.

غذا خوردن برای شخص روزه دار در ماه مبارك رمضان حرام است و روزه را باطل می كند. حتی اگر یك دانه برنج را عمدا فرو دهد، روزه اش باطل می شود.

مسالة پوشش هم همینطور است و وقتی ظاهر بودن موهای سر در مقابل نامحرم حرام است، چه تمام سر و چه كمی از آن حتی یك تار مو هم حرام است.

ب: تمام كارهای خطا و نادرست از كم شروع می شود و اصولا شیطان بسیار باحوصله و پر طاقت است. ابتدا گناه و خطای بسیار كوچكی را پیشنهاد می كند و هنگامی كه جواب مثبت شنید قدم بعدی را بر می دارد. خواهرم! از خودت می پرسم: اگر روزی ببینی فرزند كوچكت بخواهد فقط یك پك به سیگار بزند چرا او را منع می كنی؟ مگر یك پك سیگار چقدر ضرر دارد؟ حتما می گویی مساله یك پك نیست. بعد از آن هوس می كند یك سیگار بكشد و بعد یك بسته، و پس از مدتی دنبال منقل و وافور خواهد بود.

آری درست فهمیدی، در مقابل هر چه نادرست و خطا است باید از اولین قدم ایستاد و از همان اندك پرهیز نمود، وگرنه قدمهای بعدی ناگزیر برداشته خواهد شد. چه ضرب المثل پر محتوایی است كه می گوید: تخم مرغ دزد شتر دزد می شود.

منبع: کتاب «نامه ای به خواهرم»
طبقه بندی: پاسخ به سوالات و شبهات حجاب،
برچسب ها: حجاب و عفاف، ضرب المثل، پوشش بانوان، سیگار، اعتیاد، شیطان، رابطه با نامحرم، ماه مبارک رمضان، نجاسات، روزه، احکام حجاب، نامه ای به خواهرم، موی سر خانمها، حجاب خانمها، چرا حجاب، حجاب چرا، حلال و حرام،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic