تاریخ : جمعه 4 اسفند 1391 | 06:00 ب.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

به نظر شما علت اصلی بی حجابی و پوشش نا مناسب دختران و پسران امروزه چیست!!

قصد ندارم که در مورد فطری بودن حیا و عفاف و پوشش صحبت کنم، یا در مورد تاریخچه ی اون و اینکه در تمام ادیان الهی و در بیشتر تمدن های کهن از اروپایی ها گرفته تا سرخپوست ها و حتی همین ایران خودمون قبل از اسلام! یا اینکه حجاب و پوشش داشتن، یک حکم عقلی است و اینکه حجاب ، یونیفرم انسانیت است و گرنه حیوانات از همه متمدن تر هستند!

می خواهم این را بگویم که چرا ما مسلمان ها با اینکه به خدا و پیامبر و معاد اعتقاد داریم و همچنین خود را پایبند به مسائل شرعی و دینی می دونیم و اجرای احکام را در زندگی ضروری می دونیم؛ باز هم در مورد حجاب بی تفاوت هستیم و یا آگاهی چندانی از کیفیت و چگونگی آن نداریم! 

 

         

 

چرا با اینکه در چند آیه از قرآن کریم ، در مورد لزوم داشتن حجاب و حیاء صحبت کرده است و همچنین روایات زیادی در این باره داریم، و همه ی بزرگان و فقهاء دین در مورد وجوب آن فتوا داده اند؛ با این حال نسبت به این واجب شرعی کوتاهی می کنیم و چه مردان و چه زنان در مورد آن بی اهمیت هستیم؟! چرا جوانان ما با اینکه مسمان هستند؛ با این حال به این واجب دین عمل نمی کنند؟ شاید برخی را دیده باشید که با اینکه نماز و روزه شان را انجام می دهند و به خیلی از واجبات دیگر پایبند هستند با این حال در نوع پوشش؛ حجاب اسلامی را رعایت نمی کنند و نسبت به آن بی اهمیت هستند!

شاید برخی که سطحی نگر هستند، این طرز رفتار جوانان را از روی عناد و لجاجت با مسائل دینی می پندارند و گمان می کنند که دین اسلام را قبول ندارند! امــّــا نظر استاد مطهری رحمه الله در این مورد چیز دیگری است. استاد شهید مرتضی مطهری در این باره در مقدمه کتاب ارزشمند خویش " مسئله حجاب" چنین می نویسند:

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

ریشه بیشتر انحرافات دینی و اخلاقی نسل جوان را در لابلای افكار و عقاید آنان باید جستجو كرد . فكر این نسل از نظر مذهبی آنچنانكه باید راهنمائی نشده است و از این نظر فوق العاده نیازمند است . اگر مشكلی در رهنمائی این نسل باشد بیشتر در فهمیدن زبان و منطق او و روبرو شدن با او با منطق و زبان خودش است . و در این وقت است كه هر كسی احساس می كند این نسل ، برخلاف آنچه ابتدا به نظر می رسد ، لجوج نیست ، آمادگی زیادی برای دریافت حقایق دینی دارد . هدف نویسنده و همچنین هدف گروه روشنفكر و متدین انجمن اسلامی پزشكان از طرح و بحث و نشر " مسأله حجاب " اینست كه احساس شد گذشته از انحرافات عملی فراوانی كه در زمینه حجاب به وجود آمده این مسأله و سایر مسائل مربوط به زن وسیله ای شده در دست یك عده افراد ناپاك و مزدور صفت كه از این پایگاه علیه دین مقدس اسلام جار و جنجال تبلیغاتی راه بیندازند . بدیهی است در شرایط موجود كه نسل جوان از جنبه مذهبی به قدر كافی راهنمائی نمی شود این تبلیغات آثار شوم خود را می بخشد . این بنده خدا را سپاسگزار است كه احساس می كند فعالیتهای قلمی ناقابل او در این میدان ، چه جرائد و مجلات و چه به وسیله این كتاب ، اثر نیك محسوسی داشته است . تا آنجا كه اطلاع دارد نشر این كتاب تأثیر فراوانی در اصلاح عقاید و افكار این نسل داشته است ، حتی بعضی از بانوان به اصطلاح متجدد عملا در وضع خود تجدید نظر كرده اند . بدون شك پدیده " برهنگی " بیماری عصر ما است . دیر یا زود این پدیده به عنوان یك " بیماری " شناخته خواهد شد . فرضا ما كوركورانه از غرب تقلید كنیم ، خود پیشتازان غربی ماهیت این پدیده را اعلام خواهند كرد . ولی ما اگر به انتظار اعلام آنها بنشینیم می ترسم خیلی دیر شده باشد . اگر می خواهید ببینید كار برهنگی در غرب به كجا رسیده و فریاد چه كسانی را بلند كرده است این قسمت از نامه یكی از هنرپیشگان معروف جهان را به دخترش كه به قول خودش چهل سال مردم روی زمین را خندانده است بخوانید . این نامه مثل معروف عامیانه خودمان را به یاد می آورد : " عزا چه عزائی است كه مرده شوی هم گریه می كند " . او پس از آنكه به دخترش اجازه می دهد " فقط به خاطر هنر می توان لخت و عریان به روی صحنه رفت " و تأكید می كند كه این لختی منحصرا در روی صحنه و برای ضرورت هنر باشد ، می نویسد : . " . . . برهنگی بیماری عصر ما است . من پیرمردم و شاید حرفهای خنده آور بزنم . اما به گمان من تن عریان تو باید از آن كسی باشد كه روح عریانش را دوست می داری . بد نیست اگر اندیشه تو در این باره مال ده سال پیش باشد ، مال دوران پوشیدگی . نترس این ده سال ترا پیرتر نخواهد كرد . به هر حال امیدوارم تو آخرین كسی باشی كه تبعه جزیره لختی ها بشوی . . . " . نویسنده این نامه به داشتن بعضی افكار انسانی معروف است . این سخنان وی نشانه دیگری است از بهره مند بودن او از برخی افكار انسانی (1)  

==============================================
1) مقدمه کتاب "مسئله حجاب" ؛ استاد شهید مطهری
طبقه بندی: پاسخ به سوالات و شبهات حجاب،
برچسب ها: حجاب، پوشش و حجاب، حجاب و عفاف، حجاب در اسلام، پوشش در اسلام، پوشش و حجاب در اسلام، فلسفه حجاب، حجاب و عفاف در اسلام، پاسخ به سوالات حجاب، پاسخ به شبهات حجاب، مساله حجاب، مسائل مربوط به حجاب، پیام حجاب، پوشش اسلامی، حجاب اسلامی، علت اصلی بی حجابی، علت اصلی پوشش نامناسب دختران و پسران، فطری بودن حیا و عفاف و پوشش، حجاب در ادیان الهی، حجاب در سایر تمدنها، حجاب در تمدنهای کهن اروپایی، حجاب در سرخپوستها، اسلام، یونیفرم، معاد، پیامبر، مسائل شرعی، مسائل دینی، اجرای احکام دینی، زندگی، بی تفاوتی نسبت به حجاب، آیات حجاب، قرآن کریم، کیفیت و چگونگی حجاب، روایات حجاب، وجوب حجاب، بزرگان و فقها، فتاوای فقها در مورد حجاب، حجاب واجب شرعی، نماز و روزه، عناد با مسائل دینی، لجاجت با مسائل دینی، استاد شهید مرتضی مطهری، کتاب مسئله حجاب، ریشه انحرافات دینی و اخلاقی نسل جوان، مذهبی، راهنمایی، منطق، دریافت حقایق دینی، انجمن اسلامی پزشکان، افراد ناپاک، جار و جنجال علیه دین مقدس اسلام، جبهه مذهبی، جرائد، مجلات، نشر کتاب، اصلاح عقاید نسل جدید، اصلاح افکار نسل جدید، بانوان متجدد، برهنگی بیماری عصر ما، تقلید کورکورانه از غرب، انتظار، برهنگی در غرب، عزا، مرده شوی، نامه چارلی چاپلین به دخترش جرالدین، جزیره لختی ها، روح عریان، تن عریان، بدن لخت، افکار انسانی،
دنبالک ها: حجاب و عفاف،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic